şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---
    üstdipnot: sevgili bayanlar. bu antifeminist bir başlık değildir. hatta sizlerin rahatlıkla erkekleri gömdüğü altta hede başlığındaki yazılarınıza göre çok hafif ve iki taraflı. bana hakaret etmenize, beynimin nöronlarına falan sövmenize gerek yok. az bi empati yapın. bu kadar mı bastırdı sizi toplum. kabul edemiyor musunuz toplumumuzun gerçeğini. eleştireceğim derken komik oluyorsunuz klavye freudları sizi :)
    --- spoiler ---

feminist bir erkek olmama rağmen kaçırılan birkaç tespiti, hem yaşantımdan hem de çevremden özümseyerek, bu başlığı açmış hanım efendiye anlatmak istedim aslında.

bu (bkz: türk erkeklerinin %98'inde kişilik bozukluğu var) olayındaki erkekleri ergenlik çağına kadar, hatta ve hatta günümüz kadınlarındaki gereksiz ilgi ile neredeyse evleninceye kadar eşcinseller topluluğu mu yetiştiriyor acaba?

toplumsal erezyonumuzu planlı birşekilde hayata geçirip, yaklaşık 20 yıllık bir sürede medyada planlı olarak yayınlanan o iğrenç programları izleyen, komşusuna atlamayı, muhtarla yatmayı artık normal zanneden kadın ve bu kadınla aynı programı 8 yaşından itibaren izleyen bir erkek...

bu erkeğe toplumsal kültürü, ahlakı, kadın sevgisini, hırsızlığın ve tecavüzün yanlış olduğunu öğretmesi gereken kadın, o sırada sabah kuşağında muhtara nasıl atlanır onu izlemiş ve izlettirmiş, akşam kuşağında da (bkz: iner misin sabaha mı bırakırsın) (bkz: tutar mısın yan mı basarsın) ve benzeri yarışma programlarını izleyerek falafoş olmuş bir jenerasyon.

bu erkek şu anda 26-35 yaşları arasındadır. tecavüzü meşru zanneden, kadını böcek sanan, aşırı ilgi ve sahte bir sevgi ile pohpohlanmış bir zavallıdır adeta.

bu zavallıyı yetiştiren de bir kadındır maalesef.

etrafımdaki çoğu kadın; erkek çocuklarını kocalarından kurtarıcıları bir kahraman olarak görürler. bu kahramana toz bile konduramayan bu kişiliği sağlam kadın, bu erkek kahramanına su şişesi bile taşıtmaz, 4 yaşına kadar çorbasını elleri ile içirir, 6 yaşına basınca hergün okula götürür ve getirir, 10 yaşında dahi meyvesini soyar önüne koyar, 12 yaşında koltuk altında kılları çıkınca da hayretle sen nasıl jilet kullanamazsınder.

herşeyi onun yerine düşünülmüş, yapılmış, ütülenmiş, pişirilmiş erkek bunların birebir aynılarını eşinden bekler, eşi de eksik yaparsa kesiverir kadıncağızı.

yani bu kişiliği bozuk erkek grubunu, aynı orandaki kişiliği bozuk kadın grubu yetiştirmektedir yüzyıllardır.

kadını köle gibi gören erkeği de, hırsız erkeği de, tecavüzcü erkeği de... hepsini o kadın yetiştirdi :)

edit: imla...
    edit: imla2 (arkadaşım takmayın şu yanlışlıklara ya. özü anlayacağınıza, mesaj atmak için hata arıyorsunuz. düzelttik...)
  • ekşi sözlük bilgi kaynaginda yer alan en "rasyonel " başlık.

tebrikler.
  • sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan yeni aile içinde kadın üretimin 3 şeklini gerçekleştirir:

1. biyolojik üretim (biological reproduction): çocukların dünyaya getirilmesi.

2. günlük üretim (day to day reproduction): günlük ev işlerinin yapılması, çalışan kocanın ertesi gün tekrar iş gücüne katılabilecek şekilde ev işlerinin (çamaşır, bulaşık, vb) halledilmesi

ve en önemlisi

3. ideolojik üretim (ideological reproduction): yani mevcut ideolojinin ailede tekrar üretilmesi. bu demektir ki eğer anne yemek hazırlarken kız çocuğunu yardıma çağırıyor da erkek çocuğunu yemek hazır olduğunda sofraya çağırıyorsa aslında orada cinsiyet rollerine dair ideolojiyi tekrar üretiyor demektir.

yani aslında bakarsanız kadınlar kendilerini ezen sistemi gerçekten kendileri üretiyorlar. bu kısır döngü içinde.

ama bunun farkında bile olmayan kadını mı suçlayacağız? bunu da daha yeni kızını üniversiteye il dışına gönderen baba başlığı açılmış sözlükte ne yüzle yapacağız?

işte bu nedenle kadının eğitimi çok önemli. ve bu eğitimin dönüştürücü bir eğitim olması.
  • başlıktaki feminist erkeklerin çocuk yetiştirmeyi kadının görevi olarak temellendirmek için satırlarca saçmaladığı efsanevi başlık.
  • giriş cümlesini şuna benzettiğim sıçmık:
    (bkz: akp'li değilim ama)
  • (bkz: tolumsal cinsiyet)
    (bkz: toplumsal roller)

beyniniz olmadan fikriniz olmasın be arkadaş. neymiş, kadın yetiştirmiş.

edit: neyse yazmicam daha fazla.
  • olayın penisin vajinayı geçip serviks i zorlamasıdır.

anne baba istediği kadar çocuğu yoğurmaya çalışsın günün sonunda çevresi çocuğu yoğuracaktır. bugün kişilik bozukluğu tamamen toplumun kendi içinde yarattığı normlardan dolayıdır.
    tv dizilerinde beyin sulandırıp aldatmanın marifete dönüştüğü bir toplumda kişiliği sağlam insan aramayın efendim.
  • %100 kadın olsaydı kim bilir neler olurdu.
  • öncelikle açacağın başlığı seveyim 10. okuyuşumda anca beynimde bir şeyler canlandı.

evet yetiştirilme tarzı elbette kişiliğin oturma sürecinde çok çok önemli. ancak kişilik bozukuğuna sebep genelde birden fazladır. bkz:

--- spoiler ---

* çocuklukta oluşan ve yerleşen mizaç unsurları * merkezi sinir sistemi bozuklukları * anne ve babanın çocuk yetiştirirken sergiledikleri tutum * kültürel faktörler * fiziksel çevre * beyin hastalıkları * biyolojik faktörler * psikoanalitik faktörler vb.
    --- spoiler ---

yani anlayacağın ebeveyn tutumu sebeplerden yalnızca bir tanesi. tabi siz kadın düşmanlığınızı kusacak yer aradığınız için diğer seçenekleri yok saymanıza şaşırmıyoruz, kaldı ki bir çocuğun yetişmesinde tek sorumlu anne değildir, en az anne kadar rol model olan bir de babası var bu çocuğun öyle değil mi?