şükela:  tümü | bugün
 • ekşi sözlük bilgi kaynaginda yer alan en "rasyonel " başlık.

  tebrikler.
 • sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan yeni aile içinde kadın üretimin 3 şeklini gerçekleştirir:

  1. biyolojik üretim (biological reproduction): çocukların dünyaya getirilmesi.

  2. günlük üretim (day to day reproduction): günlük ev işlerinin yapılması, çalışan kocanın ertesi gün tekrar iş gücüne katılabilecek şekilde ev işlerinin (çamaşır, bulaşık, vb) halledilmesi

  ve en önemlisi

  3. ideolojik üretim (ideological reproduction): yani mevcut ideolojinin ailede tekrar üretilmesi. bu demektir ki eğer anne yemek hazırlarken kız çocuğunu yardıma çağırıyor da erkek çocuğunu yemek hazır olduğunda sofraya çağırıyorsa aslında orada cinsiyet rollerine dair ideolojiyi tekrar üretiyor demektir.

  yani aslında bakarsanız kadınlar kendilerini ezen sistemi gerçekten kendileri üretiyorlar. bu kısır döngü içinde.

  ama bunun farkında bile olmayan kadını mı suçlayacağız? bunu da daha yeni kızını üniversiteye il dışına gönderen baba başlığı açılmış sözlükte ne yüzle yapacağız?

  işte bu nedenle kadının eğitimi çok önemli. ve bu eğitimin dönüştürücü bir eğitim olması.
 • başlıktaki feminist erkeklerin çocuk yetiştirmeyi kadının görevi olarak temellendirmek için satırlarca saçmaladığı efsanevi başlık.
 • giriş cümlesini şuna benzettiğim sıçmık:
  (bkz: akp'li değilim ama)
 • (bkz: tolumsal cinsiyet)
  (bkz: toplumsal roller)

  beyniniz olmadan fikriniz olmasın be arkadaş. neymiş, kadın yetiştirmiş.

  edit: neyse yazmicam daha fazla.
 • olayın penisin vajinayı geçip serviks i zorlamasıdır.

  anne baba istediği kadar çocuğu yoğurmaya çalışsın günün sonunda çevresi çocuğu yoğuracaktır. bugün kişilik bozukluğu tamamen toplumun kendi içinde yarattığı normlardan dolayıdır.
  tv dizilerinde beyin sulandırıp aldatmanın marifete dönüştüğü bir toplumda kişiliği sağlam insan aramayın efendim.
 • öncelikle açacağın başlığı seveyim 10. okuyuşumda anca beynimde bir şeyler canlandı.

  evet yetiştirilme tarzı elbette kişiliğin oturma sürecinde çok çok önemli. ancak kişilik bozukuğuna sebep genelde birden fazladır. bkz:

  --- spoiler ---

  * çocuklukta oluşan ve yerleşen mizaç unsurları * merkezi sinir sistemi bozuklukları * anne ve babanın çocuk yetiştirirken sergiledikleri tutum * kültürel faktörler * fiziksel çevre * beyin hastalıkları * biyolojik faktörler * psikoanalitik faktörler vb.
  --- spoiler ---

  yani anlayacağın ebeveyn tutumu sebeplerden yalnızca bir tanesi. tabi siz kadın düşmanlığınızı kusacak yer aradığınız için diğer seçenekleri yok saymanıza şaşırmıyoruz, kaldı ki bir çocuğun yetişmesinde tek sorumlu anne değildir, en az anne kadar rol model olan bir de babası var bu çocuğun öyle değil mi?
 • yazar sanirim bazi cocuklarin yetim buyudugunu hem anne hem babasini ve ya sadece annesini kaybettigini unutmus galiba
 • çocuk yetiştirmeyi sadece kadınların görevi olarak gören yazar beyanatı. belki her işi kadınlara bırakmaktan vazgeçip bir şeyin ucundan tutmaya başlasanız böyle problemler çıkmayacak ortaya. kadın çalışsın, işten gelip evi toplasın, yemek yapsın , çamaşır yıkasın, sofrayı toplasın bulaşık yıkasın ve bir de sağlıklı , psikolojisi düzgün çocuk mu yetiştirebilsin? hadi ya?dikkat ederseniz bu saydığım şeyler bir evin dönmesi için azami yapılması gereken işler . bir gün 24 saat arkadaşlar gerekli hesaplamaları yapabilecek seviyede olduğunuzu düşünüyorum . daha bunun duş alması, saç-makyajı, arada bir normal insan ihtiyacı olan sosyalleşmesi vs var. çünkü aksi takdirde siz çok mükemmel tv karşısında pipisini kaşımaktan başka birşey ifa edemeyen türk erkeklerinin gözü dışarı(!) kayıyor. hayat size güzel gerçekten.