şükela:  tümü | bugün
  • liselere geçiş tercih sonuçlarının binlerce öğrenciyi açıkta bırakmasının bir ufak örneği.

--- spoiler ---

izmir’de liselere geçiş tercih sonuçlarına göre şehit erkan er ortaokulu’ndaki 273 öğrenciden 13’ü meslek liselerine yerleşebildi, geri kalanı ise hiçbir okula yerleşemedi. not ortalaması 90 ve üzeri olan öğrenciler, tercih ettikleri anadolu liselerine yerleşemeyince, velilerle birlikte soluğu izmir il milli eğitim müdürlüğü önünde aldı. takdir ve teşekkür belgelerini müdürlüğün bahçesine atarak tepkilerini gösteren öğrencilerden okul birincisi aleyna kantar, “ben bu sonucu hiç beklemiyordum, görünce elim ayağım titredi. umarım her şey düzelir” dedi
    --- spoiler ---

haber

edit: olum yine geleneği sürdürüyorsunuz,mal gibi konuşuyorsunuz. mesele not ortalaması değil,hepimiz biliyoruz şişirildiğini. binlerce öğrenci açıkta kalmış,ona kafa yorun. niye böyle davarsınız lan siz

edit2: olum haberi okumadan yorum yapmayın,mal mal konuşmayın.iyice çöplüğe çevirdiniz sözlüğü
  • 99.6 ortalama yapılmasından ne kadar saçma ve oyuncak haline geldiği anlaşılan eğitim sisteminin doğurduğu sonuçtur. şaşırtmamıştır.
  • rezaletin içinde hak arama durumu ama bilinmeli ki okul not ortalaması tamamen şişirilen bir nottur. kim bilir 99.6-100 arasında kaç kişi var.
  • tamam sistem bozuk da not sistemi de bozuk yani siz inanabiliyor musunuz öğrencilerin bu kadar yüksek not olmasını. önce eğitimin olmayan sistemi bozuldu bununla birlikte de öğrencilerin not sistemi bozuldu. neredeyse yüz ortalama ile mezun olan öğrencinin sizce ne başarısı var, hangi araştırma da yer aldı? öğrencilere yaptırdıkları tek şey saçma sapan bilgisayar çıktısı proje ödevleri. yani ailelerin de çok havaya girmemesi lazım doksan ortalama ile mezun oldu diye çocukları bilim adamı değil.
    neredeyse öğrencilerin yüzde yetmişi doksan üzeri ortalama ile mezun oldu. örneğin geçen yıl yapılan teog sınavında on binlerce kişi ilk üçe girdi. yani artık not bir şey ifade etmiyor.

edit: çocukları suçlamıyorum onları cahilleştiren sistemi eleştiriyorum. tabii ki iyi bir eğitimle halkımızdan da bilim adamları yetişecektir.
  • yazilidan 99.4 aldım diye ağlayan pelin su'lar var mi diye merak etmekteyim
  • maalesef okullar kendi ortalamaları yüksek gözüksün diye notları uçurdu da uçurdu. 99.6 not ortalaması olan bir öğrenciden doğal olarak liseye giriş sınavında ilk 1000 beklersin. ama büyün ihtimalle sınavda ilk 100000 içerisine anca girdi.

eğitim sisteminin bir düzeni yok resmen.

bari sene içindeki sınavlarda tüm şehirlerde toplu yapılsın ve aynı sorular sorulsun. en azından bu mağduriyetler azalır.

sistemle de bitmez elbette. dünyanın en iyi sistemi olsa ne yazar uygulayacak kalifiye adamın yoksa.
  • not sisteminin içine edilmesinden dolayı normal karşıladığım durum. ulan bizim zamanımızda teşekkür takdir alanların ayrıcalığı vardı. şimdi teşekkür alamayan 3-5 çocuğun velisi okula gelip öğretmeni şikayet ediyor.
  • sıkıntı orada zorlayıcı bir eğitim sistemi yok, bizim eğitim sistemimiz biraz at yarışı modunda
    her kulvarda farklı sınavlar var. üniversite için sınav olabilir fakat lise için sınav olmamalı. sonra pimpirikli aileler çocuklarını 1 inci sınıftan itibaren yok şu kurs yok bu kurs dolandırıyorlar. bırakınız çocukluğunu yaşasınlar, önce öğrenmeyi ve araştırmayı öğrensinler. kendi yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre lise okusunlar. hep bir yarış içerisinde takılıyorlar.
    sonuç: kpss için bir adım daha yaklaşıyorlar.
    gelecek kaygısı yaşıyoruz.
  • sorun not ortalaması değil. haberi okusanız veya konuyla ilgili yazıları okusanız anlarsınız. okul değiştiren, nakil olan veya okulunun ismi değişen öğrencileri sistem değerlendirirken hata oluşmuş. bu olaya benzer çok fazla okul var. özellikle 15 temmuz ve devamında fetö muhabbeti gibi nedenlerle ismi değişen okullarda bulunan öğrenciler için ciddi bir mağduriyet oluşmuş.