1. henüz müslümanlığın, dinin ne demek olduğunu, latin alfabesinin, küreselleşmenin ve de dünyanın farkına varamamış ergen bir besili partizana ilginç gelen olaydır. oysa ki ortada garip herhangi birşey bulunmamaktadır*.

yıllar sonra edi: (bkz: başlığın başa kalması)
  2. gayet rahat kullanılan alfabedir. beni daraltan ise arap alfabesi bilmezse, cennette ümmi (cahil) olabileceğini düşünen bir insanın var olabilmesi.(bkz: iş misin, sipariş misin)
    edit: anlam düşüklüğü düzeltildi.
  3. fantastik bir eleştiri.

özellikle de şu meşhur yüzde 99'un yüzde 99.9'u okuduğu duaları sadece ezberlerken, latin alfabesini ve eğitim sistemini ezbercilikle suçlamak.
  4. şakirtlerin, atatürk'e laf atmak için en çok kullandıkları devrimlerden biri. bunlara göre tamamı alim olan bir ülke bir gecede cahil olmuştur!! ayrıca latin harflerini kullandığımız için kuran-ı kerim'i anlayamadığımızı söylerler ama bilmezler ki kuran harflerini öğrenmekle kuran dili anlaşılmaz. arapçanın arap harflerinden ibaret olduğunu düşünürler.
  5. %99'un müslümanlığı tartışılabilir bir ülkedeki alfabedir. %99'un kimliğinde din hanesinde "islam" yazabilir. ancak bu demek değildir ki bu %99 arapçanın hastasıdır, mekke'nin hasretlisidir. bu %99'un içinde tek derdi hayatını kazanmak olan, sınavını geçmek olan, tanrının varlığını sorgulayan, chp'ye oy veren, tkp'ye oy veren, gay olan, faşist olan vardır. bu %99'un içinde ezandan rahatsız olan, tek rekat namaz kılmamış olan, şahadeti bilmeyen vardır. bu yüzde 99'da ezan yüzünden cnbc-e'deki dizisine konsantre olamayan vardır.

yani demem o ki islam'a referans veren herhangi bir savda "yözde dohsan dohuuzu müslüman olan bir ülkede hedö hödö" demeyiniz. müslümanlık - sorry bro- ak ya da kara değildir. her şeyde öte o yüzden dohsan dohuza anket yapıp "arapça mı latince mi" diye sorarsanız %90'ının kıçıyla güleceğini de tahmin edebilirsiniz.

o değil de senin alfaben arapça olunca kuran'ı anlayabilecek misin mınaki? arapça lan o kitap. arapça öğrenmediksen sonra arapça karakter yazsan ne olur, kuran'ı arapça okusan ne olur?
  6. rahatlıkla çürütülebilecek troll önermesidir. şöyle ki;
    siyaset yapıyorsanız insanlara daha rahat daha güzel yaşayacakları bi dünya vaadetmeniz gerekir.
    islam dini üzerinden siyaset yapanlar batıyı örnek veremezler tamam batıda bireysel ve toplumsal alanda refah yüksek ama müslüman sayısı az. e nolacak?
    doğudan örnek vermek gerek orda müslüman çok! ama orda da ziya paşa'nın 100 sene önce yazdığı bu dizeler aşağı-yukarı geçerliliğini korumakta:
    "diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm
    dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm"
    e şimdi nolacak? biraz daha doğuya? belki hindistan? yok lan oralarda hep "hare krishna!" hem de adamlar "fakiriyle" meşhur. napsak? aha japonya! hem doğu hem gelişmiş hem de müslüman değil ama muhafazakar ordan yırtarız!
    90'ların başında islamcı siyasetin en çok kullandığı argümanlardan biriydi japonya. tabi internet yok, skype yok,google yok ki japonya yazıverip öğrenelim işin aslını...
    neyse 9-10 sene gecikmeli de olsa bi gördük ki japonlar hiç de bildiğimiz gibi değil! harashuku kızları rüküş mini mini kıyafetlerle fink atıyor, kullanılmış külot otomatları var, hentai dergiler kapış kapış,akşam yemeklerinde ailecek bira içmek çok yaygın,dojolardaki homoseksüel-biseksüel yakınlaşmalara hiç girmiyorum...noldu? japon efsanesi dindar kesimin gözünde çöktü. kanji dediğimiz geleneksel yazının kullanımı günlük yaşamda oldukça sınırlı. pratik japonca el kitabı alıp bi göz atarsanız.kelimelerin çoğu ingilizceye çok yakındır.
    ama troll dediğin vazgeçmez! 2000'lerin başında "uyanan dev çin!" muhabbetine başladılar. zamanla anlaşıldı ki o devin uyanması için inanılmaz ucuz iş gücü şartmış. devmiş ama halkıda açmış!
    neyse uzatmayalım...siz bakmayın bunların osmanlı-arap harflerine düşkünlüğüne. hiçbiri ekşi sözlüğü bırakıp da kuran kursuna gitmez çünkü latin alfabesi daha zordur(!) ve 150 senedir islam coğrafyasının zorluklardan kurtulamadığına bakarsak siyasal islamcılar zoru sever.
  7. ironilerle dolu içler acısı bir ifade.

demek müslüman bir ülkede latin alfabesi. haydi bu konuya biraz islam'ın evrenselliği açısından bakalım. şüphesiz ki hiçbir zaman şüphe etmemiş çok akıllı müminler islam'ın evrensel olduğunu pekala bilirler. yani bu demek oluyor ki, allah'ın bakiliğini garantilediği bu arapça kitap, 80 milyar ışık yılı [dile çok kolay geliyor değil mi? ekrana sığdırmaya çalışsan dünyanın 1 piksel bile etmeyeceği monitörün milyarlarca katından bahsediyorum] evrenin her ücra köşesindeki, her karadelik, her gazal gezegen ve istisnasız her galaksisindeki en küçük quarklara kadar geçerli. eh, o zaman bu birkaç sayfa sureyi "arapça bilmediğimizden doğru dürüst okuyamıyoruz" diye zırlamak pek yerinde bir hareket değil. bırak milyar ışık yılı öteyi, bırak komşu yıldızı, evren için, hatta kendi minik uzayımız için sonu gelmez küçüklükte bir mesafe ötede çıkmış bir alfabe (latin), 'koca allah kelamı'nı 'usulunce değil' kılıyor öyle mi? ne usulleriniz varmış. kudretine, erişimine yandığımın tanrısı.

bir de türk alfabesi diye bir gerzeklik var. bulgarların, japonların kendi alfabelerini kullandığından, kendi kültürlerinden, benliklerinden vazgeçmediklerinden dem vurulmuş. bu ifade yukarıdaki paragraftan daha komik, evet. çok daha komik. savaşla, arap istilalarıyla, vahşetten, kılıçtan başka yol içermeyen zorlamalarla kımız dolu şölenlerinden, dilinden, şaman-pagan dininden, kadına önem veren aile yapısından ve başka burada sayamadığım sayısız değerinden koparılmış olan türklerin torunları olarak, yani oğuz, orkun, göğce, karluk, arda olan ataların hamdullah'a, lütfullah'a, sadullah'a ve abdullah'a zorla, tekrar ediyorum zorla döndürülmüş torunları olarak kalkıp da iyi bir bok yediğinden en ufak bir şüphesi olmaksızın "türklük bu" savlarıyla arap boku yemeniz.

insan utanır.
  8. var olmayan bir alfabedir. zira %99'u müslüman olup da latin alfabesini kullanan ülke yok benim bildiğim. türkiye var bir belki onun da %70'i falan müslümandır en atışsal ihtimal. o %70'in de %50'si ramazan müslümanı olduğuna göre arapça alfabe diye tutturacaklarını sanmıyorum.

yani tüm türkiye'yi kendi cahil çevren gibi düşünme la amınakodumunu. dışarı çık hava al, iki gez şampiyon.
  9. türkçe dilinin ve arap alfabesinin uyumsuzluğunun sebebidir. en basit örneği arapça'da "p" harfi yokken türkçe'de "p" harfi vardır. o yüzdende türkiye'de latin alfabesinin kullanımına geçilmiştir. ayrıca kime göre yüzde 99'u müslüman diye sorarlar adama.

%99'u müslüman ülkede latin alfabesi kullanılması hakkında bilgi verin