2015 dünya atletizm şampiyonası
-
pekin'de yapılacak olan 15. dünya atletizm şampiyonası.
-
22-30 ağustos tarihleri arasında pekin'de yapılacak olan organizasyon.
resmi sitesi yayına başladı.
http://www.iaafbeijing2015.com/en/ -
22-30 agustos tarihlerinde bird's nest de (bilet alabilirsem) seyredecegim sampiyona..
(bkz: bir asagidaki entry) -
9 gunluk yarislara bilet alma isleminin yilan hikayesine dondugu organizasyon..
subat - mart ayinda on basvuru yapip siparis formunu doldurmak yetmiyor, sonrasinda gelen onay maili ile siteye girdiginde yine biletini alamiyorsun sebep ise acilis seramonisi bileti icin 2. bir onayi beklemek zorunda olman!
yaa tamam cok kalabaliksiniz da yahuu bu bi organizasyon ilk gelen bileti alir sona kalan avcunu yalar kardesim bu lotary olayi da neyin nesi!
ucak + otel + vize hersey tamam ama hala organizasyon biletlerini alabilmis degilim! ee pes yani!
oralara kadar gidipte televizyondan izlemek zorunda kalmam umarim.. -
elvan abeylegesse'in kenya'daki kampta sakatlanması sonrası çekildiği şampiyona. türkiye'yi 4'ü kadın, 12 atlet temsil edecek.
jak ali harvey, ramil guliyev, ilham tanui özbilen, yasmani copello escobar, tuğba güvenç, özlem kaya, kıvılcım kaya salman, ali kaya, sultan haydar, bekir karayel, eşref apak ve halil akkaş atletlerimiz.
http://www.atletizmdunyasi.com/…den-pekine-12-atlet
edit: elvan'ın durumunun sakatlık olmadığı anlaşıldı. -
15. dünya atletizm şampiyonası'dır aynı zamanda.
şampiyonanın başlamasına sayılı günler kala, takip ettiğim disiplinlerdeki son durum hakkında bir şeyler paylaşayım:
100 metre
malum herkesin ilgisi bu kategoride. bir dönem neredeyse her sene rekor kırılan bu kategoride halen usain bolt'un 2009*'daki 9.58'lik derecesi geçilemedi. şampiyonadaki katılımcılara baktığımızda; son şampiyonanın altın madalyalı ismi usain bolt ve gümüş madalyalı ismi justin gatlin bu turnuvada da pistte yer alacak. gatlin'in, bu sene doha'da 9.74 ile yılın en iyi derecesini yaptığını da belirtmeden geçmeyelim. diğer dikkat çeken isimlerse; asafa powell, trayvon bromell, nickel ashmeade ve 9.69 ile tarihin en iyi ikinci derecesine sahip olan tyson gay. christophe lemaitre'in 10 saniyenin altında bir performans yapıp yapamayacağı da merak konusu. richard thompson'ın, son şampiyonanın bronz madalyalı ismi nesta carter'ın ve 9.69 ile tarihin en iyi ikinci derecesini paylaşan johan blake'in bu şampiyonada olmaması ise seyir zevki açısından üzücü. bu isimler de olsaydı tarihin en iyi 100 metre rekabetini izleyebilirdik.
jamaika ve amerika birleşik devletleri rekabetini izleyeceğimiz bu kategoride yeni bir rekor gelmesi zor. altın madalyanın en önemli favorisi ise tahmin edebileceğiniz gibi usain bolt. justin gatlin, tyson gay ve asafa powell madalya alabilecek diğer isimler olarak dikkat çekiyor.
200 metre
2009*'daki 19.19'luk derecesi ile usain bolt'un dünya rekorunu elinde bulundurduğu bu kategoride rekabet bir nebze daha hafif. bu disiplinin önemli isimlerinden olan johan blake, walter dix, tyson gay, curtis mitchell ve trayvon bromell bu şampiyonada 200 metre'de yer almıyor. bolt dışında dikkat çeken diğer katılımcılar ise; nickel ashmeade, justin gatlin, wallace spearmon, christophe lemaitre ve son şampiyonanın* gümüş madalyalı ismi warren weir.
bolt'un en önemli dezavantajının yarış başlangıcındaki çıkışlar olduğu düşünüldüğünde, mesafenin daha uzun olduğu 200 metre disiplininde, koşu stilinden kaynaklanan avantajı ile bu dezavantajını telafi etme şansı çok daha yüksek. bu nedenle 200 metre'de, 100 metre'de olduğundan daha da favori diyebiliriz. madalya alabilecek diğer isimlere bakıldığında ise warren weir ve 19.57 ile yılın en iyi derecesine sahip olan justin gatlin dikkat çekiyor. rekor gelmesi ise zor.
400 metre
favori kategorilerimden biri olan 400 metre'de, uzun zamandır amerika birleşik devletleri'nin üstünlüğü bulunuyordu. öyle ki, 400 metre'de michael johnson'ın ve 4x400 metre bayrak yarışında da amerika birleşik devletleri takımının rekorunu egale edip edemeyecekleri dışında, altın madalya için soru işareti bile olmuyordu. ancak son zamanlarda bu tablo değişti. kategorinin önemli isimlerinden jeremy wariner, otis harris ve angelo taylor bu şampiyonada yer almıyor.
kategorinin favori isimlerine bakıldığında ise, olimpiyat şampiyonu kirani james, yılın en iyi derecesine sahip isaac makwala, universiade şampiyonu luguelin santos, son şampiyonanın altın madalyalı ismi lashawn merritt ve yılın en iyi ikinci derecesine sahip olan wayde van niekerk dikkat çekiyor. favori isimlerin çok olması nedeniyle bu kategoride madalya tahmini yapmak epey zor.
sırıkla atlama
sergey bubka'nın rekoru kırılabilecek mi sorusuyla yıllardır gündeme gelen sırıkla atlamada, renaud lavillenie bu soruyu 2014'te 6.16 atlayarak cevaplamıştı hatırlayacağınız gibi. açıkçası ben bu rekoru kırabilecek tek kişinin danny ecker olabileceğini düşünmüştüm ve kendisinin de bu dereceden uzak sonuçlar elde etmesi nedeniyle epey hayal kırıklığı yaşamıştım. hal böyle olunca bu kategoriyi çok yakından takip etmemeye başlamıştım.
yine de genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; yevgeny lukyanenko ve bir öncek şampiyonanın bronz madalyalı ismi björn otto'nun olmadığı bir sırıkla atlama mücadelesi izleyeceğiz. katılan isimlere baktığımızda son şampiyonanın altın madalyalı ismi raphael marcel holzdeppe favoriler arasında. brad walker da yine madalya mücadelesinde görebileceğimiz isimlerden biri. renaud lavillenie ise bu sene prag'taki şampiyonada* 6.04 atladı. altın madalyanın en önemli favorisi diyebiliriz kendisi için. dünya rekoru gelmesi zor ama şampiyona rekoru gelebilir. zira mevcut şampiyona rekorunu, 2001 yılında 6.05'lik derecesi ile dmitri markov elde etmişti.
gülle atma
son yıllarda amerika birleşik devletleri'nin önemli başarıları bulunan bir diğer kategori de gülle atma. abd takımında dikkat çeken isimler; christian cantwell, reese hoffa ve yılın en iyi derecesine sahip olan joe kovacs.
son şampiyonanın altın madalyalı ismi david storl ve iki olimpiyat altın madalyası bulunan tomasz majewski de bu kategorinin favorileri arasında. son şampiyonanın gümüş madalyalı ismi ryan whiting ve bronz madalyalı ismi dylan armstrong ise bu şampiyonada yer almıyor. dünya rekoru gelmesi zor gibi gözükse de, yine de son yılların en iyi gülle atma mücadelelerinden birini izleyeceğiz gibi gözüküyor.
4x100 metre bayrak yarışı
amerika birleşik devletleri ve jamaika mücadelesini izleyebileceğimiz bu kategoride usain bolt nedeniyle jamaika bir adım daha önde gibi görünüyor ancak sezon içinde abd takımının gerisinde kaldılar. nesta carter, nickel ashmeade ve asafa powell'ın da jamaika takımında yer alması bekleniyor. abd takımında ise tyson gay ve trayvon bromell gibi isimler yer alıyor.
kadın atletlerin yer aldığı disiplinlerde takip edebildiklerim ise aşağıdaki şekilde:
100 metre
carmelita jeter ve marion jones gibi önemli isimlerin olmadığı bu şampiyonada, jamaika'lı sprinterler dikkat çekiyor. veronica campbell-brown ve yılın en iyi derecesine sahip olan shelly-ann fraser-pryce altın madalyanın en önemli favorileri. sherone simpson ise madalya mücadelesinde görebileceğimiz bir diğer jamaikalı sprinter.
son şampiyonada gümüş madalya kazanan murielle ahoure ve uzun atlama disiplininde olimpiyat ve dünya şampiyonası madalyası olan blessing okagbare de madalya kazanması muhtemel isimlerden. tori bowie, english gardner, ivet lalova-collio ise dikkat çeken diğer isimler.
200 metre
100 metrede yer alan shelly-ann fraser-pryce, veronica campbell-brown ve sherone simpson'ın burada da favori isimler arasında yer aldığını belirtmekte fayda var. fakat altın madalyanın en önemli favorisi, yılın en iyi derecesine sahip olan allyson felix. dikkat çeken diğer isimler ise; ivet lalova-collio, blessing okagbare ve murielle ahoure olarak belirtilebilir.
yüksek atlama
son şampiyonanın altın madalyalı ismi svetlana shkolina ve gümüş madalyalı ismi brigetta barrett bu şampiyonada yer almıyor. bu disiplinin önemli isimlerinden ariane friedrich de bu şampiyonada yok. favori isimlere bakarsak; blanka vlasic ve anna chicherova altın madalya için favori isimler. ruth beitia da madalya mücadelesinde yer alması muhtemel isimlerden biri.
sırıkla atlama
bu kategoride, disiplinin önde gelen pek çok ismini maalesef göremeyeceğiz. yelena isinbayeva, anna ragowska, monika pyrek ve chelsea johnson şampiyonada yer almıyorlar. katılan isimlere baktığımızda ise en önemli favori jennifer suhr. madalya mücadelesinde görebileceğimiz diğer isimlere baktığımızda ise; yarisley silva, fabiano murer ve martina strutz isimleri öne çıkıyor.
son olarak eklemeden geçmek istemiyorum. tatyana lebedeva olmadan uzun atlama ve üç adım atlama, lolo jones olmadan 100 metre engelli müsabakalarını izler miyim bilemiyorum. -
tanım: türkiye'nin bir bok yapamadığı spor organizasyonu.
şu saatte ayaktayım hala ve açıp bi izleyeyim dedim. şu an 1500 metre kadınlar elemeleri var. olimpiyatta duble yaptı diye ülkece sevindiğimiz 2 atletimizin ismini 3 yıldır doğru düzgün duymuyorduk ki birisi geçenlerdeki doping muhabbetiyle bayağa bi konuşuldu. peki tamam da gamze nerede arkadaş? yahu hepimiz gördük, sen o yarışı aslıya verdin. ablam dedin arkandayım dedin yıkadın yağladın. ablanı gördük. gerçi 2010'daki değerlerinde problem varmış ablanın ya yersen. peki sen nerdesin gamze? sen niye yoksun daha doğrusu 3 senedir niye yoktun? şampiyonaya katılan türk sporculara baktım sayısı 10 etmiyor sanırım. zaten 1 saat olmadı daha halil akkaş da 3000 metre engelli elemelerde 20. falan oldu. sikiyim böyle spor anlayışını ben... -
erkekler maraton mücadelesini, 19 yaşındaki eritreli girmay gebrselassie kazandı. tarihin en genç maraton şampiyonu. tarihte ilk kez bir eritreli dünya şampiyonlarından altın madalya kazandı.
gümüş madalya, 2015 boston maratonu ikincisi, 30 yaşındaki etiyopyalı yemane tsegay'a, bronz madalya, 22 yaşındaki ugandalı solomon mutai'ye gitti.
1 ghirmay ghebreslassie eritrea 2:12:27
2 yemane tsegay ethiopia 2:13:07 (sb)
3 solomon mutai uganda 2:13:29
bekir karayel, maratonu tamamlayamayan 25 atletten biri oldu.
http://www.atletizmdunyasi.com/…on-altini-eritrenin -
eşref apak'ın 73.01 m'lik derecesi ile serisinde 10, genel klasmanda 17. olduğu erkekler çekiç atmada finale kalan isimler:
1 pawel fajdek poland 78.38 m
2 nick miller great britain 77.42
3 sergej litvinov russia 76.79
4 wojciech nowicki poland 76.72
5 ashraf amgad elseify qatar 76.51
6 david söderberg finland 75.96
7 dilshod nazarov tajikistan 75.56
8 mostafa al-gamel egypt 75.48
9 krisztián pars hungary 75.37
10 roberto janet cuba 75.28
11 tuomas seppänen finland 74.74 sb
12 marcel lomnicky slovakia 74.51 -
8 yıl sonra dünya şampiyonasına katılan halil akkaş'ın, 8:54.04 ile serisinde 10, genel klasmanda 30. olduğu erkekler 3000 m engellide finale kalan isimler:
1 ezekiel kemboi kenya 8:24.75
2 brahim taleb morocco 8:24.84
3 brimin kipruto kenya 8:24.95
4 krystian zalewski poland 8:25.10
5 daniel huling united states 8:25.34
6 hailemariyam amare ethiopia 8:25.36
7 jairus kipchoge birech kenya 8:25.77
8 bilal tabti algeria 8:26.99
9 donald cabral united states 8:27.33
10 tolosa nurgi ethiopia 8:27.65
11 hamid ezzine morocco 8:29.26
12 hicham bouchicha algeria 8:30.07
ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.
hesabın var mı? giriş yap