uefa avrupa ligi 2014-2015 sezonu
-
finali varşova'da oynanacak uefa avrupa ligi sezonu.
katılması kesinleşen takımlar şimdiden belli olmaya başlamış:
1. eleme turu
fk göteborg - isveç
rosenborg - norveç
fk haugesund - norveç
rops - finlandiya
fc honka - finlandiya
vaasan palloseura - finlandiya
sligo rovers - irlanda cumhuriyeti
dundalk fc - irlanda cumhuriyeti
derry city fc - irlanda cumhuriyeti
fk atlantas - litvanya
fk ekranas - litvanya
skonto riga - letonya
daugava daugavpils - letonya
shakhter karagandy - kazakistan
fk kairat - kazakistan
fk astana - kazakistan
sillamae kalev - estonya
nomme kalju - estonya
vikingur - faroe adaları
if fuglafjorour - faroe adaları
b36 torshavn - faroe adaları
fram reykjavik - izlanda
stjarnan - izlanda
fimleikafelag hafnarfjardar - izlanda
2. eleme turu
dinamo minsk - belarus
shakhtyor salihorsk- belarus
aik stockholm - isveç
molde fk - norveç
1. ön eleme turu maçları 3 temmuz 2014'te başlayacak. -
türkiye'den 3 temsilcinin yer alacağı turnuva: şu anki tabloya göre trabzonspor, sivasspor ve eskişehirspor katılacak, son iki takımın soruşturma altında olması ve henüz kasımpaşa'nın lisans alamaması nedeniyle karabükspor ve bursaspor pusuda beklemekte.
düzeltme: #42935291 numaralı girdide thinkfloyd da belirtmiş, karabükspor değilse gençlerbirliği'ne kadar gider.
(bkz: artos'sa artos değilse himalayalar'a kadar giderim) -
23 haziran 2014 uefa avrupa ligi kura çekimi ile 1. ve 2. ön eleme turlarında eşleşmelerin belli olacağı sezon.
1. ön eleme turundaki maçlar 3-10 temmuz;
2. ön eleme turundaki maçlar 17-24 temmuz tarihlerinde oynanacak. -
sivasspor ve eskişehirspor'un men edildiği sezon. yerlerine karabükspor ile bursaspor'un gitmesi gündemde.
-
yeni sezonda 3 alt lig takım yer alacak turnuvada. avusturya'dan st. pölten, estonya'dan santos tartu ve norveç'ten tromsø. tromsø fair play kontenjanından avrupa bileti kaptı. st. pölten, finalde salzburg'un gerisinde kalmasına rağmen rakibinin şampiyonlar ligi bileti kapması sonucu avrupa ligi'ne girdi. aynı şekilde estonya'da santos tartu, finalde kaybetmesine rağmen levadia tallinn'in devler ligi bileti kapmasıyla avrupa yolu açıldı.
-
1. ve 2. ön eleme turu eşleşmeleri şu şekildedir:
1. ön eleme turu (3 and 10 july)
fc sioni bolnisi (geo) v ks flamurtari (alb)
fc tiraspol (mda) v inter bakı pik (aze)
hibernians fc (mlt) v fc spartak trnava (svk)
ue sant julià (and) v fk cukaricki (srb)
fc koper (svn) v fk celik nikšic (mne)
fk turnovo (mkd) v fc chikhura sachkhere (geo)
fc shirak (arm) v fc shakhter karagandy (kaz)
qäbälä fk (aze) v nk široki brijeg (bih)
diósgyori vtk (hun) v birkirkara fc (mlt)
fc vaduz (lie) v college europa fc (gib)
fc veris (mda) v pfc litex lovech (bul)
ue santa coloma (and) v fk metalurg skopje (mkd)
fc kairat almaty (kaz) v fk kukësi (alb)
ss folgore/falciano (smr) v fk buducnost podgorica (mne)
rnk split (cro) v fc mika (arm)
pfc botev plovdiv (bul) v ac libertas (smr)
fk lovcen (mne) v fk zeljeznicar (bih)
fk shkëndija 79 (mkd) v fc zimbru chisinau (mda)
sliema wanderers fc (mlt) v ferencvárosi tc (hun)
fc pyunik (arm) v fc astana (kaz)
nk rudar velenje (svn) v kf laçi (alb)
fc differdange 03 (lux) v fk atlantas (ltu)
vps vaasa (fin) v if brommapojkarna (swe)
b36 tórshavn (fro) v linfield fc (nir)
fram reykjavík (isl) v jk nõmme kalju (est)
rosenborg bk (nor) v fk jelgava (lva)
derry city fc (irl) v aberystwyth town fc (wal)
aberdeen fc (sco) v fk daugava riga (lva)
tartu fc santos (est) v tromsø il (nor)
crusaders fc (nir) v fk ekranas (ltu)
stjarnan (isl) v bangor city fc (wal)
as jeunesse esch (lux) v dundalk fc (irl)
myllykosken pallo-47 (fin) v íf fuglafjørdur (fro)
fh hafnarfjördur (isl) v glenavon fc (nir)
jk sillamäe kalev (est) v fc honko espoo (fin)
fk banga (ltu) v sligo rovers fc (irl)
víkingur (fro) v fc daugava daugavpils (lva)
ifk göteborg (swe) v cs fola esch (lux)
fk haugesund (nor) v auk broughton fc (wal)
2. ön eleme turu (17 and 24 july)
gyori eto fc (hun) v ifk göteborg (swe)/cs fola esch (lux)
molde fk (nor) v nd gorica (svn)
fk lovcen (mne)/fk zeljeznicar (bih) v ue santa coloma (and)/fk metalurg skopje (mkd)
fram reykjavík (isl)/jk nõmme kalju (est) v kks lech poznan (pol)
fc dinamo minsk (blr) v myllykosken pallo-47 (fin)/íf fuglafjørdur (fro)
fc neman grodno (blr) v fh hafnarfjördur (isl)/glenavon fc (nir)
hapoel beer sheva fc (isr) v rnk split (cro)/fc mika (arm)
fc slovan liberec (cze) v mfk košice (svk)
víkingur (fro)/fc daugava daugavpils (lva) v tartu fc santos (est)/tromsø il (nor)
fc petrolul ploieşti (rou) v fc sioni bolnisi (geo)/ks flamurtari (alb)
ue sant julià (and)/fk cukaricki (srb) v sv grödig (aut)
cfr 1907 cluj (rou) v fk jagodina (srb)
motherwell fc (sco) v stjarnan (isl)/bangor city fc (wal)
hibernians fc (mlt)/fc spartak trnava (svk) v fc zestafoni (geo)
crusaders fc (nir)/fk ekranas (ltu) v vps vaasa (fin)/if brommapojkarna (swe)
aberdeen fc (sco)/fk daugava riga (lva) v fc groningen (ned)
bursaspor (tur) v fk turnovo (mkd)/fc chikhura sachkhere (geo)
neftçi pfk (aze) v fc koper (svn)/fk celik nikšic (mne)
b36 tórshavn (fro)/linfield fc (nir) v aik solna (swe)
hnk rijeka (cro) v sliema wanderers fc (mlt)/ferencvárosi tc (hun)
ss folgore/falciano (smr)/fk buducnost podgorica (mne) v ac omonia (cyp)
fk mladá boleslav (cze) v qäbälä fk (aze)/nk široki brijeg (bih)
fc luzern (sui) v saint johnstone fc (sco)
nk rudar velenje (svn)/kf laçi (alb) v fc zorya luhansk (ukr)
rosenborg bk (nor)/fk jelgava (lva) v fk banga (ltu)/sligo rovers fc (irl)
fc differdange 03 (lux)/fk atlantas (ltu) v fc shirak (arm)/fc shakhter karagandy (kaz)
fk sarajevo (bih) v fk haugesund (nor)/auk broughton fc (wal)
sv zulte waregem (bel) v zawisza bydgoszcz (pol)
jk sillamäe kalev (est)/fc honko espoo (fin) v fc krasnodar (rus)
pfc cska sofia (bul) v fk shkëndija 79 (mkd)/fc zimbru chisinau (mda)
derry city fc (irl)/aberystwyth town fc (wal) v fc shakhtyor soligorsk (blr)
ruch chorzów (pol) v fc vaduz (lie)/college europa fc (gib)
hapoel tel-aviv fc (isr) v fc pyunik (arm)/fc astana (kaz)
fk as trencín (svk) v fk vojvodina (srb)
fc veris chisinau (mda)/pfc litex lovech (bul) v diósgyori vtk (hun)/birkirkara fc (mlt)
pfc botev plovdiv (bul)/ac libertas (smr) v skn st pölten (aut)
asteras tripolis fc (gre) v rops rovaniemi (fin)
hnk hajduk split (cro) v as jeunesse esch (lux)/dundalk fc (irl)
fc kairat almaty (kaz)/fk kukësi (alb) v esbjerg fb (den)
if elfsborg (swe) v fc tiraspol (mda)/inter bakı pik (aze) -
tesadüf bu ki 2 alt lig takımı birbirleriyle eşleşmiş ve tromso, tartu santos deplasmanında 7-0 galip gelerek gecenin en farklı galibiyetine imza attı.
-
besiktas ve trabzonspor'un rakiplerinin belirlenecegi 29 agustos kura cekimi oncesi muhtemel torbalar su sekilde belirtilmis :
1. torba:
sevilla (ispanya)
olympique lyon (fransa) *
ınter (italya) *
tottenham (ingiltere) *
psv eindhoven (hollanda) *
napoli (italya)
dinamo kiev (ukrayna)
villarreal (ispanya) *
twente (hollanda) *
fiorentina (italya)
salzburg (avusturya)
metalist kharkiv (ukrayna) *
2. torba:
lille (fransa)
kopenhag (danimarka)
steaua bükreş (romanya)
standart liege (belçika)
paok (yunanistan) *
celtic (iskoçya)
beşiktaş (türkiye)
wolfsburg (almanya)
brugge (belçika) *
dnipro (ukrayna) *
trabzonspor (türkiye) *
panathinaikos (yunanistan) *
3. torba:
sparta prag (çek cum.) *
mönchengladbach (almanya) *
everton (ingiltere)
real sociedad (ispanya) *
young boys (isviçre) *
dinamo zagreb (hırvatistan) *
lokomotiv moskova (rusya) *
rapid wien (avusturya) *
fc zürih (isviçre) *
nacional funchal (portekiz) *
maccabi tel-aviv (israil) *
sheriff tiraspol (moldovya) *
4. torba
hull city (ingiltere) *
estoril praia (portekiz)
legia varşova (polonya) *
partizan (sırbistan) *
torino (italya) *
feyenoord (hollanda) *
guingamp (fransa)
saint-etienne (fransa) *
rio ave (portekiz) *
dinamo moskova (rusya) *
slovan bratislava (slovakya)
aalborg (danimarka)
* play-off turu maçlarında seribaşı olan takımların tur atlayacağı varsayılmış ve bunlar "*" işaretiyle gösterilmiştir.
http://www.ntvspor.net/…=dlvr.it&utm_medium=twitter -
2 maçlar sonunda 6 puan alan takımlar şu şekildedir:
dinamo moskova
inter
napoli
dinamo kiev
fiorentina
legia varsova
legia varsova ve dinamo moskova 4. torbadan gelip 2'de 2 yaptılar.
steau bukres 7 gol atarak en çok gol atan takımken, dinamo minsk 9 gol yiyerek en çok gol yiyen takım durumunda.
beşiktaş'ın grubu 4-2-2-1 puan şeklinde sıralanırken, h grubu da aynı puan sıralaması şeklinde. (everton-krosnodar-lille-wolfsburg)
karabük'ü eleyen st etienne tolunay kafkas ile ilk yarı sıfır keyfini aratmadan yoluna devam ediyor. 2 maç sonucu da 0-0. bu grup en garip olan durumda. atılan gol sayısı 3 ve hepsini de inter atmış. puan sıralaması 6-2-1-1.
henüz 2. maçlar oynandı. gruplar çok şeye gebe. bu gruplardan çıkmanın en temel yolu bir rakipten 6 puan alabilmek ve grubun favorisine deplasmanda yenilmemek. beşiktaş tothennam'a deplasmanda yenilmedi, trabzon da metalist'den 3 puan aldı. devamı gelebilir.
bu sene geçmiş yıllara göre kırıcı geçiyor. -
15 aralık 2014 uefa avrupa ligi kura çekiminde konuşulanlardan yanlış anlamadı isem, yapılan bir yenilikle bu sene kazananın; seneye şampiyonlar ligine, hem de direkt olarak grup aşamasından katılacağı sezon.
ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.
hesabın var mı? giriş yap