• lacan tarafından ortaya atılan, 6-8 aylık bebeklerin 18-20. aylık olana dek gördükleri her nesnenin (oyuncak, annesi, aynadaki yansıması vs) kendi vücudunun bir parçası olarak gördüğünü savunan psikanalitik teori.

  şimdi, buraya kadar bir sıkıntı yok, asıl mesele bu kopuş-kırılma anından, bebeğin kendisini evrenden ve diğer nesnelerden farklı olduğunu anlamasından ya da buna zorlanmasından sonra başlar.

  bebek evrenden kopmuş ve artık hayatının sonuna dek bu ayrılığın acısını çekecek ve yaptığı tüm eylemler, aslında farkında olmadan bu eksikliği tamamlama çabası olacaktır. bu evre,symbolic order olarak adlandırılır.

  lacan'a göre bu kırılmayı-kopmayı sağlayan başlıca etken dildir, çünkü her şey kullandığımız dil ile isimlendirilmiş ve birbirinden ayrılmıştır. dili de kendisi icad eden insanoğlu, aslında bir nevi kendisini sınırlara hapsetmiştir. çünkü evreni kendisinin bir bütünü olarak gördüğü zamanlarda (mirror stage), nesneler için bir isme gerek yoktu. ama şimdi her şey farklı ve her şey kullanılan dil ve konulan ayrı bir isim ile sınırlandırılmış, dayatılmış.

  teoriye göre, edebiyat, resim, müzik vs hep bu boşluğu doldurma, gerçeği yakalama arzusunun dışa; kitap, şiir, resim vs olarak vurmasıdır. (bkz: imaginary order).

  lacan'a göre, gerçeklik kendi ellerimiz ile yaptığımız sistemin, ideolojilerin çok ötesindedir. bazı insanlar, bazı anlarda bunun farkına varır ve bu da trauma of real(gerçeklik şoku) şeklinde adlandırılır.

 • içten, samimi, dogal ve size cok kıymet veren kızdır.

  turk kızlarında genel bir kezbanik akım var. kendini degerli kıl! zoru oyna! trip at! kapris yap! sorun cıkar! kendini agırdan sat! adama hayatı cehenneme cevir!
  bunun taktikleriyle yasıyor kezban kızlarımız.
  ve bu kızlar tabi ki de bir mesaja en az bir iki saat sonra cevap verir, ne sandın?
  klasik turk erkegi de buna alısmıs, bunu seviyor.

  benim hala umudum var. ici dısı bir, kaprissiz, samimi, uyumlu, anlayıslı, sorun yaratan degil de sorunlarınızı cozen kızları da sırf boyle olduklarından daha cok seven istisnai erkekler az da olsa orada bir yerde olmalı....

 • diyalog tekrarı: tahminen üç saniyede bitmesi gereken karşılıklı bir diyalogun sürekli tekrarlarla uzatılması yöntemiyle gerçekleşir. sadece üç kelime ile anlatılabilecek olay örgüsü işkenceye dönüşür.

  -mert'i en son kemal'in evinden çıkarken görmüşler
  -kemal'in evinden mi?
  -evet kemal'in evinden
  -evden çıkmış ve gitmiş öyle mi?
  -mert kemal'in evinden çıkmış arabasına binip gitmiş
  -mert'in kemal'in evinden çıktığına emin misin?
  -mert'in evden çıktığını duydum, görmedim
  -kemal'in evinden mert'in çıktığını görmüşler demek...çok enteresan
  -evet ben de ilk duyduğumda şaşırdım. mert'in kemal'in evinden çıkarken görülmesi insanı şaşırtıyor

  (allah belanızı versin)

 • (bkz: kek)

  her bir malzemenin ayrı ayrı gelişim sürecini düşünsene. buğdaydan un, pancardan şeker, ayçiçekten yağ, kakaodan çikolata, kabartma tozu... bunları tek tek icat et, sonra karıştır, önceden ısıtılmış fırında pişir... kesin uzaylılar bize öğretti.

 • sinema tarihinin en hüzünlü sahnelerinden birine sahip olan harika bir film. pür dikkat tek kelime etmeden izlenip sonu yüzünden izlenilen arkadaşlarla birlikte uzun süre hararetli tartışmalara sokuyorsa o film olmuş demektir. artık scorsese leo uyumu xavi-iniesta yı aratmıyor maşallah.

  --- spoiler ---

  bahsettiğim sahne tabiki de eve gelen leonun çocuklarının cesedini gölde bulması ve arkadan sinsi sinsi gelen çocuklarını boğan eşinin "hadi onları kurutalım" demesi. ananın amını kurut?! allahın belası manyak ya yaşattığı travmaya bak hatunun.

  --- spoiler ---

 • gray's sports almanac tarafından dünyanın en gereksiz sporları arasında 1. seçilen beyzbolun kurallarını, verdiği zevki anlamamak.

  sırf biz türkler'e özgü değil bu durum, abd'liler dışında kiminle konuşsam, kime sorsam bu sporu anlamıyor, muhtemelen de bu yüzden tad alamıyor.

  50 yıldır filmlerde pompalanan bu sopalı spor, bu kadar kültür emperyalizminden sonra tutsa tutardı amk. ısrar etmeyin tamam.