• vedat ozan ile ufkun 2 katı’nın yeni bölümünde, "acı" ile "biber"in duyusal, coğrafi ve kültürel hikâyesine doğru yola çıkıyoruz.
  bir köri yemeği olan vindaloo’nun kıtalararası yolculuğundan coğrafi keşiflerin gıda saklama ve lezzet algısının gelişimine etkisine, biberin rengine göre isimlendirilmesindeki etimolojik bozukluktan acının ölçeklendirilmesine, bitter acı ve yakıcı acı tanımlarına kadar pek çok ilgi çekici ayrıntı bu videoda.

  videoyu izlemek için: https://youtu.be/wqwpsu1t1pa

 • ev almayın, komşu alın. gerçekten özür dilerim. ben ne tavsiye verebilirim ev alan adama lan. o bana versin. şş, nerden buluyosunuz o kadar parayı hacı? evet, fakirim.

 • mango'nun merkezine doğru artan çekim kuvvetinden dolayı kadına 4 dakika gibi geliyor ama bu süre kapısı önünde iki buçuk saate denk. kadın çıktığında erkek yaşlanmış saçları beyazlamış oluyor. olay ufkundan uzak durmak en iyisi.

 • 12:00 uyandım.
  12:01 bilgisayarı açtım.
  18:00 kahvaltımı yaptım.
  03:00 uykum geldi, bilgisayarı kapadım, yatıyorum.

  (bkz: umutsuz vaka)

 • köpek nefesi egzersizi de bunlardan birisidir.

  ayakta durun. dik durun. vücudunuzu belinizden öne doğru 45 derece kadar kırın. o şekilde dururken ileriye doğru başınızı kaldırın. çenenizi serbest bırakın, ağzınız açılsın. ellerinizi karnınızın iki yanına koyun. elleriniz rahat olsun. o şekilde dururken sadece ağızdan hızlıca nefes alıp verin. köpek nefesi ismi nasıl nefes almanız gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır. kısa kısa nefesler. al ver al ver. kısa sürede yorulacak, diyaframınızın ağrıdığını hissedeceksiniz. diyafram çizgili bir kastır ve çizgili kaslar gelişirken hafiften ağrır.