şükela:  tümü | bugün
 • a tipi, yani ground attack türü bir savaş uçağı.
  tam adı: "fairchild republic a-10 thunderbolt ii"
  1989 tarihli amiga oyunu sayesinde biz simülasyon da seven gamer'lar arasında bolca a-10 tank killer adıyla da anılır.
  ama esas kullananları için "warthog" ya da "hog" adıyla bilinir.

  tek kişilik, çift turbofan motorları arka kanatların üstünde, düz kanatlı bir jet uçağıdır.
  bu sayede alçak uçuş saldırılarında ve yer kuvvetlerine destekte kullanılırlar.
  çoğunlukla gunship türü savaş helikopterleri furyasından önce onların görevini üstlenmişlerdir.

  daha detaylı bilgi isterseniz o da burada:
  https://en.wikipedia.org/…ublic_a-10_thunderbolt_ii
 • dizaynı aslında uretilen bir tank-savar topunu tasıyabilecek bir ucak yapalım fikrinden cıkmıstır...
  diger ucak toplarına gore cok guclu oldugu icin ucagın uzunlamasına ekseniyle (tercume bu kadar oluyo) cakısıktır...top eger 10 cm daha kenara yerlestirilirse uretecegi kuvvet 20 ton kadar olmakta ve bu da cok buyuk bir momente sebep olmaktadır....
  motorların egzozları h tipi kanadın ic taraflarına yerlestirilmistir boylece isi gudumlu fuzelerin ucagı yandan yakalama sansı bir nebze olsun indirgenmistir...
 • 30mm lik bir gatling* taşıyan hayvani uçak. bu silah saniyede attığı 70 mermi ile bir tankı ortadan ikiye biçebilir. havadan karaya saldırı için tasarlanmış olsa da inanılmaz manevra kabiliyeti ile avlanması zor bir hedeftir. basit yapısı ve stratejik konumlandırılmış dümen ve motor kontrolleri nedeniyle oldukça ağır hasar aldıktan sonra bile hala uçabilir.
 • toplam 11 gövde ve kanat pilonu ile körfez savaşında kullanılan agm65 maverick füzelerinin yüzde 90 ını ateşlemiş olan uçak türü. çirkin, sinsi ve yokedici.
 • aerodinamik olmaktan uzak yapısı; taşıması planlanan ağır yük ve yüksek hızda seyrederken yerdeki hedeflere yedi namlulu gatling topuyla ateş etmenin zorluğu da eklenince jet uçaklarının çoğunun tasarımına hakim olan "hız yapma gerekliliği" ortadan kalkan, dolayısıyla da süpersonik değil subsonik olan ve ses hızını aşamayan yavaş uçak. aynı zamanda mc namara'nın yeknesaklık politikasına denk geldiği için sağ ve sol iniş takımları aynı parçaları kullanan artı işareti şekilli yakın destek / tank tahrip uçağı.
 • şimdiye kadar yapılmış en kalın zırha sahip saldırı uçağıdır.ayrıca zırhlı yer hedeflerine karşı olan korkunç zarar potansiyeli sebebiyle konserve açacağı ünvanına da sahiptir.
 • 30mm'lik gatling silahinda dup mermi kullanir, ki zaten bu merminin piyade hedefe kullanilmasi yasaktir. bu sebeple, gozune kestirdigi herhangi bir zirhli bir hedefi sadece gatling kullanarak tereyagi gibi keser kendileri. kod adi warthog.
 • üzerinde bulunan 30mm'lik gatling silahından çıkan dup mermilerle kuveyt savaşında piyade arapları ortadan ikiye bölen canavar uçak.
 • a-10 thunderbolt eski bir uçak olmasına rağmen hala günümüzde tanklara karşı etkili bir silah olarak kullanılmaktadır.
 • bu serefsizler vietnam sava$ında vietcong'luların üserine napalm yağdırmış bu uçaklarla,
  genelde uçakların burunlarına da köpekbalığı kafası çizilmiştir, çok karizmatik gözükür.

hesabın var mı? giriş yap