şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özdeşlik, bir diğer adıyla (bkz: principium identitatis)

  georg wilhelm friedrich hegel’e göre özdeşlik, kavram olarak kendine dönük düşünümlenmiş ilişkidir. özdeşlik kendiyle olan aynılık/bağlantıdır ve özdeş-olmayanla ayrımı içermesi durumunda düşünümlenmiştir.

  öznel tin’de özdeşlik düşünümü kendiyle aynı olma bilgisi olarak tezahür eder. özdeşlik aynı zamanda kendilik ilişkisinde başkalık ve başkaya olan ilişki kaybolacaksa salt olumsuzluktur. ancak düşünümselliğini ifade edebilmek ve ona sahip olabilmek için özdeşlik kendisini iki türlü tanımlamalıdır; kendilik ilişkisi ve başkaya karşı olan olumsuzluk olarak. kendilik ilişkisi meşhur a=a formülasyonunda tezahür eder.

  özdeşlik sadece bir şey kendisini kendisiyle aynı olarak koyduğunda var olabilir ve bu sayede aynı zamanda özdeşlikte bir ayrım yapılmış olur (birinci a’ya karşı ikinci a). buradaki ayrım (yani =) de özdeş olarak belirlenir, yani olumsuzlanır. özdeşlik kendine dönük ilişki olabilmek için kendi kendini ayrım olarak belirler (bir ilişkiden bahsedebilmemiz için bir a’dan daha fazlasına ihtiyacımız var, yani sadece a=a kendine dönük ilişki olabilir). bu ayrım özdeşliği koruyabilmek icin sürekli olumsuzlanır.

  a=a’da belirlenen ayrımın sürekli olumsuzlandığını söyleyebiliriz. daha dogrusu: kendi kendini olumsuzladığını çünkü sadece özdeş olanın ayrımı yapıldığı ve bu ayrım özdeşliğin kendisini ifade ettiğini için, özdeşliğin kendisini olumsuzladığını söyleyebiliriz. özdeşlik bu nedenle, sadece kendine dönük ilişki olduğunu olumsuzluyor. başka’ya olan ilişkisini gözettiğimizde, şu sonuca varıyoruz: a hem a hem de a-olmayan olamaz.

  bu cümlede anında özdeşliğin salt özdeş-olmayan tarafından belirlendiği diyalektik gözümüze çarpıyor. burada birçok hegelyen düşünce kalıplarıyla karşı karşıya kalıyoruz. özdeşlik, a-olmayan’ın olumsuzlamasını olumsuzladığı için, kendi olumsuzlamasının olumsuzlamasıdır diyebiliriz.

  a, a ve a olmayanın birliği olarak kavranmalıdır çünkü o sadece ona kıyasla yapılan ayrım sayesinde belirlenebilir. genel bilinçte yer alan özdeşliğin karşıtı olan ayrım kendisini özdeşliğin temel bileşeni olarak gösterir.
 • “a” burada parametreyi temsil etmektedir.
  x=x gibi bir tanım olsa gerek.
 • çok harfli bir eşitsizlik silsilesinde gerekli denklemleri birbiri cinsinden yazarak elde edilebilecek sonuç. cevabı buldurmaz fakat işlemi doğru yaptığınıza delalettir. a=2a gibi bir sonuç bulmaktansa a=a sonucu bulmak yeğdir.