*

şükela:  tümü | bugün
 • web'den ornek vermek gerekirse kullanicilara bir sitenin/sayfanin rastgele olarak ya normal halini ya da onerilen bir degisikligi barindiran halini koyup, iki vaziyet arasindaki farki incelemek suretiyle "kullanislilik", "verim" denemelerine verilen isimdir a/b test.

  burada "a", kontrol grubunu, "b" ise tedavi grubunu temsil eder. onerilen degisiklige tedavi denir.

  a/b testinin en onemli ozelligi dogru uygulandigi takdirde iki deney arasindaki tek degisim uygulanan tedavi oldugundan aradaki tum istatistiki farkin sebebinin yapilan degisiklik olmasidir. boylece elde edilen her veri anlam kazanir. dogru uygulamasi gayet zahmetlidir.
 • değerlendirmelerinin en büyük kalemini ziyaretçinin sayfada kalma süresi ve sebebi oluştursa gerek.

  asıl vermek istediğimizi alabiliyor mu aceba kullanıcı, yoksa boşa mı kürek çekiyoruz burda istatistik kasarak diye...
 • web kısmıyla alakalı çok büyük bir kolpa dolaşmaktadır. iddalara göre amazon add to cart butonunu continue olarak değiştirir ve cirosu 300 milyon $ artar. bunu genel olarak a/b testi konusunda konuşan her adam söyler. ağızlarına kürekle vurmaktan çekinmeyiniz
 • (bkz: optimizely)
 • 28 şubat 2016 ekşi sözlük'ün tasarımının değişmesi olayından önce yapılıp yapılmadığını merak ettiğim test. lan bir grupla bi test etseydiniz önce, bi geri dönüşleri alsaydınız.
 • twitter'ın aylardır yaptığı test. geçerse tweetleri tarihsel olarak değil bir algoritma sonucuna göre göreceğiz. facebook böyle yapıyor mesela.

  tabi bunlar amerikan şirketlerinin yaptığı uygulamalar. yoksa türk menşeili şirketler (örnek: eksisozluk) çat diye bir gecede her şeyi değiştirir, kullanıcıyı filan da siktir eder. varsan baksan bunu yapan tipler türk milletinin ne kadar hede hödö olduğundan dem vuruyordur.

  milletçek hepimiz aynıyız işte, napalım.
 • facebook, twitter ve hatta google amcanın bile yapdığı - türkiye'de ki eticaret siteleri de yaptı kaç kez - ama ekşisözlük'ün yapmadığı bir test çeşidi.

  keşke direk tasarıma geçiş yapılmadan önce a/b testi yapılsaydı diyor insan.

  mesala eski tarihli üyelerden bir kısmı, yeni üyelerden bir kısmına otomatik geçiş sağlayıp; sayfa gezinme, hemen çıkma oranı vs vs gibi verilere bakıp ve geri dönüşleri de dikkate alıp yeni tasarımı öyle hayata geçirselerdi diyor insan.
 • internet reklamlarında kıyas için sıkça kullanılır. tavsiye de ederim. fakat bütçeyi iyi belirlemekte fayda var her işte olduğu gibi.