şükela:  tümü | bugün
 • jean luc goddard filmi
  jean seberg ve
  jean paul belmondo ise oyuncuları.
  belmondo aklını humphrey bogart'a takmıştır.....
 • sinema tarihinde kamera arkasındaki heyecanı elle tutabildiğiniz sayılı filmlerdendir.
 • the new french wave (bkz: la nouvelle vague) godard'ın başyapıtı breatheless tarafından belirginleşti. bir ilişki hakkındaki basit bir hikayeyi konvensiyonel sinemaya meydan okuyarak ve geçmiş sinema birikimine bir sürü gönderme yaparak yapmıştır. bir aşk filmi olarak izleminin yanı sıra bir sinema makalesi olarak da okunabilir. oyuncular konuşmalarını doğaçlama bir şekilde ve yer yer birbirlerinin sözünü keserek yapmaya itilmiş ve uzun dialoglar bu şekilde gelişmiştir. (film kısadır zaten)
 • 1988'de istanbul film festivali'nde moda sinemasi'ndaki gosterimi filmin bir bobinin ters sarilmi$ olmasiyla, daha sonra da aynı bobindeki sesin okunamamasiyle iptal edilmi$tir ve filmi o havasiz salonda salkim sacak seyredenlere bir kac gun sonra sinepop'ta yapilacak gosterimi izleme $ansi verilmistir. ama gelin gorun ki sinepop'a iki salonluk seyirci sigmami$tir ve de infial ya$anmi$tir
 • casablanca filmindeki humphrey bogart'a özenen, hem de ağzından eksik etmediği sigarasıyla ve de o meşhur şapkasıyla, baş kahramanla bütünleşmiş unutulmaz bir belmando vardır bu filmde. kendini aranan bir aşık,çok şey bilip susan gizemli bir erkek havasına sokmuş ve bir olay nedeniyle başı polisle belaya girmiştir. katil olarak aranan belmando, gerçekte saf ve çocuksudur. böyle olduğunu sevişme sahnelerinden anlarız hemen. ancak kurşunlanmasının ve yere serilmesinin verildiği karede, belmando'nun saf ve temiz gülümsemesi vardır ki yüreğimi sızlatır. yerde bir adam, bir şapka ve puro vardır. işte bir serseri için hayatın özeti, belki de toplamı. godard'ın sürekli olarak şapkayı ve puroyu öne çıkarması bence, olsa olsa, yüz hatlarına yönelecek dolaylı bakışlara dikkat çekmek için yapılmış bilinçli bir manevradır. çünkü kahraman ne kadar serseri davransa da yüzünü ya da gözlerini değiştirmesi olanaksızdır.
 • 14 ekim 2002'de (bugün) 19:30'da fransız kültür merkezi'nde gösterilecek olan film
 • orjinalinin richard gere'in oynadigi versiyonundan cok cok daha guzel olan film, olmazsa olmaz bi sigara figuru ve izledikten sonra cogu insani kendine hayran birakan kisa sacli sarisin...
 • casablanca filmindeki humphrey bogart'a özenen,hem de ağzından eksik etmediği sigarasıyla ve de o meşhur şapkasıyla,baş kahramanla bütünleşmiş belmondo, bu ozelliklerinden ziyade o patates suratiyla unutulmazdir, o surati nerede gorsem tanirim, tekrardan tiksinirim.
 • başından sonuna kadar sigaranın** eksik olmadığı, transitionların yardığı kültleşmiş bir film.
 • belmondo;seberg'e orospu der,humphrey bogart asla orospu kelimesini kullanmazdı oysa.
hesabın var mı? giriş yap