• tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve best seller listesine giren ilk fizik kitabı.

fakat çoguna göre bu kitap alındıgı kadar okunmamış. yani yazarın medyatikligine ve basın tarafında şişirilmesi ile kitap öyle yada böyle edinilmiş fakat ilk 5-10 sayfadan sonra "hmm...baya güzel yazmış, neyse sonra okuruz" dendikten hemen sonra, misafirlerin kolayca görüp inceleyebilecegi bir yere kaldırılmış. arada bir tozu alınır olmuş diger demirbaşlar gibi.

(bkz: erdal kaplanseren)
  • "havaalanlarında satılan türde bir kitap yazmak istedim, gitti bestseller oldu"

stephen hawking
  • okuma yazma bilmeyenlerin bile kolayca anlayabilecekleri bir kitap. dağdaki çobanın değil, onun otlattığı koyuna bile şöyle bir gösterseniz anlayacaktır, o kadar yani.
  • (bkz: stephen hawking) in yazmış olduğu , uzay zaman mekan üçgeninde varoluşun , kozmik rastlantısallığın teorisi. harikulade bir eser...
  • lost 3. sezon 7. bölümde bir others elemanı tarafından okunurken görülmüştür..
  • hakkında "midyeciye anlatır gibi yea", "ver çocuğa okusun" falan diye yazılanları görünce dumur yaşadığım hawking eseri. görünen o ki herkes anlamış einstein-rosen köprüsünü (bkz: he amk he).

kitap güzel fakat epilogunda newton'a iyi giydirmiş, leibniz'e helva kavuracak kadar sempati besleyen bana kahkaha attırmıştır.

https://ppcarretero.files.wordpress.com/…ewton.jpeg
  • sanirim yayincisi tarafindan "kitaba koydugun her bir denklem okuyucu sayisini yariya du$urur" uyarisina ragmen einstein'in e=mc^2 formulunu almamazlik edememi$ti hawking.
  • ilk basımının önsöz yazarı carl sagan'dır. ilk 5 bölüm boyunca zamanın tarihini açıklar, dünyanın düz sayıldığı zamanlardan günümüze nasıl gelindiğiyle başlar, oradan yavaşça quantum mekaniğine doğru yelken açar, kara deliklerden, ışık konisinden, solucan deliğinden bahsedip ağzınızı açık bırakır. ve bunların hepsini öyle bir incelikle yapar ki, fizik hakkındaki tek bilgisi bana bir kaldıraç verin dünyayı kaldırayımdan öteye gitmemiş bir insan bile yavaş yavaş evrenin durağan olmayan ve tamamen belirsiz rastlantısal gerçekliğiyle yüzleşmeye başlar.
  • eğer bu kitap okunmadıysa ben bunu kişinin konuya olan ilgisinin azlığına bağlarım, veya vakti olmamasına*, çünkü kitap gerçekten de kolay okunan bir dille yazılmıştır, stephen amcam* hayatı boyunca fizikten kalmaya mahkum insana anlatır gibi anlatmaya gayret göstermiştir.
  • lise 3'te fizik sınavlarından iyi not almamı ve ortalamayı 5 düşürmemi sağlayan kitaptır bu. daha doğrusu lise 3 fiziğini anlamamı sağlamıştır. o derece güzel bir anlatımı vardır. yaşadığınız evreni algılayışınız gelişir. iki nokta arasındaki en kısa yolun sizin çizdiğiniz doğru parçası olmayabileceğini idrak etmeye başlarsınız.
hesabın var mı? giriş yap