• yahu bu mabel matiz insanı piyasaya ilk çıktığı zaman nerede çalınsa yüzümü ekşitip kaçardım; şimdi aşırı beğeniyorum, sesi inanılmaz etkiliyor beni. ayrıca hem müziğinde hem kliplerinde türk ve orta doğu kültüründen parçalar eklemesiyle takdirimi aşırı kazanıyor. a canım mükemmel bir şarkı olmuş. bir kere açtığında en az iki kere daha başa sarıp dinlemek garantili.
  • geleneksel motifleri kullanarak yerleşik cinsiyet rollerini ters yüz eden cıvıl cıvıl, apaydınlık bir klibe sahip şarkı.
    türkan şorayın, sezen aksunun çerçevesinden (konturundan) basmaya, kaşıklara, o tanıdık kasvetli-salon-dekorasyonuna varana dek alabildiğine yerel olana inip, david bowie'yi de beriki taraftan çağırıp, sazın ve syntwave tınılarının kucaklaştığı, erkek-kadın rollerinden sıyrılmış bir güzel evrensele varıyor. kafasından öpeceksin bu mabel matizi. aslan bu çocuk aslan. güneyin hemi aslan hemi güzel çocuğu.
  • outro'sundaki sözleri aktarabilecek olan varsa çok sevinirim.

edit:
    gün içinde ljut tarafından yeşillendirildim, burada da olsun. hem ileride unuttuğumda girer bakarım.

geldim üryan, yangın her yan
    kırıldı aynam, görecek mi?
    aşk ile terli bu hayvan
    desturla öğrenecek mi?
  • klibini izlerken sözlerine dikkat edildiğinde zihinde bir dalgalanmalar oluşuyor. klibini izlerken bana mabel şunu demeye çalışmış gibi geldi kısaca: "ben de bu kültürle büyüdüm. tıpkı sizlerin büyüdüğü ortam gibi, yetiştiğim ortamda marjinal bir taraf yok yani. evin dekorundan, kıyafetlerin desenine kadar... fakat hislerim içimde karışıyor, şeytanım şuurumla savaşıyor. ben de beşerim bak, sazımın telleri de toprak. benden bu kadar, evimden yurdumdan mı kovacaksın?"

sebebini tam olarak bilmiyorum. fakat mabel matizi de şarkılarını da çok çok seviyorum. daha çok şarkı daha çok klip daha çok mabel.
  • klibini izlerken ilk düşündüğüm "klipteki teyzeleri nasıl ikna etti acaba?" oldu.görücüye gelmeleri, kahve falı bakmaları, kına yakmaları 4 dk ya nasıl güzel sığdırmışlar. bir sürü ince ayrıntı var izledikçe daha da ortaya çıkacak. yüreğine sağlık mabel!
  • klibi hakkında yazmak istediğim şarkıdır.
    mabel matiz'i dinlemeyi sevmiyorum, tarzı ve sesi bana hiç hitap etmiyor hatta sesini hiç beğenmiyorum diyebilirim.
    iki gün önce bir yerde otururken, televizyonda bu şarkının klibin sonunu gördüm. sesi açık değildi televizyonun. ilgimi çekti baya ve bugün tekrar izledim şarkıyla.
    şarkıyı baştan açıp dinlemem asla ama;
    şarkının girişindeki o saz ne güzelmiş ya, saz öyle bir enstrüman ki doğru yerlerde kullanıldığında şarkıları şaha kaldırıyor ama anahtarı: "doğru şekilde kullanılması", çünkü kendisi etnikliğe doyduran şarkılar yarattığı gibi şarkıları rezil ettiği de oluyor maalesef.
    ama asıl beni duygularından klibi oldu. o teyzeler girdi ya içeri dedim ki biz buyuz işte. şu anki arap kültürünü ve leş orta doğululuğu başımıza saran kim bilmiyorum(!) ama biz aslında tam olarak bu klibiz. yani olmalıyız. ben bu anadoluluğu seviyorum işte. benim anneannem bu, babaannem bu, onların evi bu, giydikleri şalvar bu, evde giydikleri terlik bu, teyzemin küçükken temizlemekten ağladığı o koca vitrin bu, vitrinin her köşesinde olan danteller bu. eski anadolu bu, gerçek anadolu bu.
    bana, ki ben 90'lar çocuğuyum sadece büyük bile değilim o kadar ama bana bile bir kliple bunları hissettirip yaşattıysan teşekkür ederim kendi adıma mabel.

not: klipteki çiçek taşıyan mavili teyzeye sarılıp ellerini öpmek istiyorum. o nasıl güzel bir yüzdür, nasıl güzel bakışlardır içim gitti.
  • mabel matiz'in maya adlı albümündeki güzel şarkılardan biri.
  • 90'lar popu
    90'lar evi
    kasetçalar teyp
    dantelalar
    kanaviçe (el nakışı)
    eski toprak teyzeler
    toprağın sesi saz
    90'lar popunun sesi synthesizer
    kültür barındıran öğeler (kına, türk lokumu, türk kahvesi, mabelin kıyafetleri, danteller, şirin teyzelerimiz, türkan şoray, sezen aksu, david bowie ve nicesi)

müzik, söz, klip ve mabelin harika uyumu.
    bu zamana inat iyi ki varsın mabel!!

edit: klavye azizliği dushekimi arkadaşa teşekkürler.
  • sana öyle dargınım ki
    hisler içimde karışıyor
    kendimi bile beğenmiyorum of
    şeytanım şuurumla savaşıyor

hissediyorsan sen de bi dökül o zaman
    evimden yurdumdan mı kovucan
    akmıyorsa benden bu kadar o zaman
    elinle koysan da bulunmam

a canım ben de beşerim bak
    sazımın telleri toprak
    beni baştan bi çıkarırsan
    nasıl yandık haberin yok

seviyorsun, sevmiyorsun
    sevdalık bunun neresinde
    kantar hep kendinden mi yana
    har vurup, harman savurduğun halde

hissediyorsan sen de bir dökül o zaman
    evimden yurdumdan mı kovucan
    akmıyorsa benden bu kadar o zaman
    elinle koysan da bulunmam

a canım ben de beşerim bak
    sazımın telleri toprak
    beni baştan bi çıkarırsan
    nasıl yandık haberin yok
  • sazımın telleri toprak diyor, vay be. bayadır bu kadar güzel 'biz de insanız be kardeşim el insaf' deme şekli görmemiştim.
hesabın var mı? giriş yap