şükela:  tümü | bugün soru sor
 • charles dickens'ın ünlü tiyatro oyunu.
  bu oyundaki scrooge karakterinin cimriliği daha sonra scrooge'un adıyla kalıplaşarak ingilizcede cimri anlamına gelen bir kelime olmuştur.
  duck tales (varyemez amca) adlı çizgifilmdeki karakterin adı da buradan gelmektedir.
 • a christmas carol: scrooge and marley .

  (bkz: scrooge)
 • ayrıca scrooge'un iş ortağı ve kısa bir zaman önce ölmüş olan ve hayalet olarak geri dönen arkadaşının adı da jacob marley'dir.
  nedense intermediate şeklinde kısaltılarak hazırlık sınıfı kitabı haline getirilmiş versiyonunu okumak daha güzeldir.
 • oykunun kahramani scrooge, noel gecesi uc ayri hayalet tarafindan ziyaret edilir. bunlardan biri gecmis zamanin, biri gelecegin, digeri de yanlis hatirlamiyorsam simdiki zamanin ruhlaridir. gecmis zamanin ve simdiki zamanin hayaletleri, scrooge'a, cimriligi, kalpsizligi, duyarsizligi, suratsizligi yuzunden neler kacirmis oldugunu, insanlarin kendisinden nasil nefret ettigini ve arkasindan konusup dalga gectiklerini gosterir. gorduklerinin arasinda, cimriligi yuzunden son derece fakir durumda, acliktan ve soguktan olmek uzere olan cocuklar, gencliginde acgozlulugu, hirsi, kalpsizligi yuzunden elinden kacirdigi eski sevgilisi, cimriligi yuzunden kendisiyle dalga gecen ama noel gecesi kimse tarafindan davet edilmedigi icin bir taraftan da ona aciyan yegeni vs. vardir. gelecek zamanin hayaleti daha da urkutucudur, oldugu gibi devam edecek olursa nasil bir yalnizlik icinde, kimsesi olmadan olup gidecegini gorur scrooge. haliyle bunlardan pek bi tirsar, bir anda imana gelir, oy oy oy ben nitmisim boyle der, iyi bir insan oluverir, noel gecesinden baslayarak herkese sirinlikler yapar, uzun zamandir gormedigi, kusturmus oldugu insanlari ziyaret eder, gonullerini alir vs., hikaye mutlu sonla biter. eee, noel zamani milleti uzmenin alemi yoktur netekim, dickens amca okuyucularina boyle bir guzellik yapmistir. okumaya usenirseniz, yilbasi civarinda trt'ye bir goz atin, her sene mutlaka yayinlar bu hikayenin tv uyarlamasini.
 • filmi vardı bir zamanlar.fantazi kurgu misalidir. noelin kutsallığını anlatmak ister. her yaşa hitap eden ama daha çok çocukların ilgisini çeken konuya ve anlatıma sahip kitap.
 • fındıkkıran kadar popüler olmasa da yeni yıl konulu balelerden biri...
 • hallmark kanalı'nın televizyon uyarlamasını yaptığı charles dickens klasiği. uyarlama olan fimde ise scrooge'u star trek the next generation'nın kaptanı patrick stewart oynamaktaydı.
 • pek çok uyarlaması yapılmış bir roman.

  (bkz: the muppet christmas carol)
 • gayet manalı mesajlar iceren bir yılbası gecesi masalı.cok duygusal canım...