şükela:  tümü | bugün
 • filmi az önce izledim dedim bi bakıyim sözlükte bu film için ne demişler sadece 2 entry, galiba dedim filmin ismini yanlış yazdım bi daha bakıyim dedim, baktım ve yine 2 entry, sonra da şaştım tabi...çok eğlenceli bir film, insanı güldürüyor iyi bir komedi filmi arayana kesinlikle tavsiye edilir bu arada veletler çok tatlı
 • imdb top 250'de yıllardır görüp "bu ne sikim krısmıs filmidir" diyerek es geçtiğim bu yapıtı yoklukta gider kontenjanında izledim. ve amına koyum, erkek çocuk kafasına bu kadar iyi giren bir film ben amerikan sinemasında hatırlamıyom. filmin beşinci dakkasında başlayan sırıtmama (sabah oldu uyandım) hala devam ediyom. çocukluğumuzu anımsatan sürüyle nüansı bu film sayesinde hatırladığım için mi? annenin hava soğuk diye lahana gibi giydirdiği oğlanın dramı, istenen hediyeyi alsınlar diye aileye karşı yapılan sikimsonik product placementler, en iyi arkadaşa satış koymak ama iki saat sonra en iyi arkadaş kalmaya devam etmek, biriyle dövüştükten sonra gelen manasız ağlama krizi, patlamalı ateşli oyuncakların "gözüne kaçar, kör olursun" diye veto edilişi, babana ev işlerinde yardım etmek heyecanı ama adamın seni en dandik angarya işe koşması, ailen seni cezaya koyunca "inşallah ölürüm de pişman olurlar" diye kurulan dramatik hayaller ve saire. izleyin gerçekten de. çocukluğunuzu anımsıcanız. gerçek konuşuyorum.
 • alper canıgüz romanlarındaki sevimlilik, sempati ve eğlenceye sahip pek cici bir film. kışın hatta yılbaşı zamanı izlenmesi daha güzel olabilir.

  imdb top 250'de olup da sözlükte bu kadar az ilgi gören başka film var mıdır bilmiyorum. neden ki acep?
 • böyle eski ve mutlu amerikan ailesi tablolu filmleri dusunun uzerine bi de yeni yilin o muhtesemligi agaclar susler hediyeler bi de yetenek topu erkek cocuk oyuncu. her hayalinin imzasi haline gelen uzun namlulu tufegi ki gozunu yaralarsin diye bi turlu almadiklari. ya o kadar guzel ki. bu yil boyle erken erken yilbasi filmleri arsivine ekleme yapmaya basladim ve en guzeli simdiye kadar bu filmdi.
  (bkz: "no, you'll shoot your eye out")
 • 2017'ye yaklaştığımız şu günlerde noel filmleri izlememden mütevellit izlediğim film oldu. hemen her noel film listesinde hem de üst sıralarda yer alan bir film.

  yapım yılı 1983 olmasına rağmen öykü 40'larda geçiyor. arabaların eskiliğinden de anlaşılıyor bu durum zaten. hikayenin 40'larda geçmesinin filme hiçbir katkısı yok. neden 80'lerde değil de, 40'larda geçiyor soru işareti. yönetmen kendi çocukluğunu mu anlatmak istemiş 40'lı yıllarla yoksa öykünün orijinali mi böyleymiş bilemiyorum.

  film için en doğru tanımlama sevimli olur. evet sevimli bir film bir yılbaşı hikayesi. bir çocuğun gözünden veriliyor olaylar. abartısız naif yalın bir şekilde ralphie'nin gözünden ailesini arkadaşlarını noel heyecanını görüyoruz.

  bir sene önce girilen entrylerde filmin imdb top 250'de olduğu belirtilmiş. en iyi 250 filmden biri beklentisine girmezseniz keyif alabileceğiniz tebessümle izleyebileceğiniz bir film. büyük beklentiler hayal kırıklığı yaratabilir. zira izlenmese de pek bir şey kaybedilmez.
 • güzel film.

  stand by me gibi.
 • çocukluk yıllarına, sıcak aile ortamına, erkek kardeşle didişmeye, yılbaşına, hediyelere ve dışarıda lapa lapa yağan kara duyulan özleme dair sımsıcak bir film.

  (bkz: insana yaşama sevinci veren filmler)