• phil elverum'un 24 mart tarihli ve mount eerie adı altında çıkardığı 8. albümü.

eşini kanserden kaybetmesinin ardından çıkardığı için albüm gerek lyricsel gerekse müzikal anlamda epey kasvetli.

kanser konseptli ve lo-fi bir albüm olması dolayısıyla hospice'e benziyor fakat ben hospice'ten daha çok beğendim.

albüm çıkalı bir kaç gün olmasına rağmen pitchfork, rym gibi sitelerde büyük bir patlama yaptı. şimdiden aoty yakıştırmaları yapılıyor.
  • ingilizceniz varsa pazar gününe ve hatta hiçbir zamana önermeyeceğim albüm. kalbinizi deşmeye gerek yok. ingilizce bilmiyorsanız akar gider, çok sakin albüm.
  • ölümün hissizliğini çok güzel anlatan albüm.
  • belki de hayatımda dinlediğim en hüzünlü, en vurucu, en acımasiz albüm. phil'i bilen bilir (bkz: mount eerie) (bkz: the microphones). zaten bir süredir karısının kanser ile savaştığı da biliniyordu. bu karısının vefatından sonra yayınlanmış acılı bir haykırış. burada bulacağınız hüzün ise o kadar personal ki dinleyiciyi oldukça rahatsız ediyor. zaten albümün şiirsel yönü daha güçlü. phil utanmadan, çekinmeden, hiç kimse için compromise etmeden gönlünden geçenleri iç halini yansıtmış. herkese dinlemesini tavsiye etmiyorum çünkü sanatçıya o kadar yaklaşıyorsunuz ki rahatsız edici olabiliyor. şahsen toplamda 3 kere dinledim bir defa da dinlemeyi düşünmüyorum ama kesinlikle tebrik ediyorum phili.
  • phil elverum'un yakarışlarından oluşan 41 dakikalık fakat bir ömür kadar uzun gelen albümü.
    çok çok kişisel bir albüm, bu yüzden herhangi bir değerlendirmeye tabi tutulmasını doğru bulmuyorum. phil içinden gelenleri sıkılmadan, çekinmeden söylüyor biz de ortak oluyoruz sadece.
    şarkıların içinde birçok vurucu bölüm var fakat beni en çok etkileyenler şunlar

--- spoiler ---

"today our daughter asked me if mama swims
    i told her 'yes, she does, and that's probably all she does now"

"i watched you die in this room then i gave your clothes away
    i'm sorry, i had to
    now i'll move"

"you do belong here
    i reject nature, i disagree"

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap