şükela:  tümü | bugün
 • soğuk algınlığı-üşütme, ardışık tıksırma gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen aspirin benzeri bir ilaç... sporcuların kullanması yasakmış: "doping sayılır" diye....
 • (bkz: aferin)
  (bkz: afferin)
 • hasan şaş'ın bir maçta kullandığı ve doping sayıldığı için ceza aldığı ilaç. gazetelerin birinde "aferin hasan" şekinde bir manşet atılmıştı o dönem ve türk gazetecilerinin yaratıcılığı takdir edilmişti tarafımca.
 • suistimal edilmemesi gereken ilaçlardan biridir. sentezlenen madde* uyu$turucudur ve süzerken ayrı$mayan maddelerin zararı 1-2 kutu kullanıldığında upperlara göre 20 kat kadar fazladır.
 • ppa 'lı versiyonunun piyasada en fazla 6 ay daha yaşayabilceğini tahmin ettiğim, hangi amaçlara hizmet ettiği az buçuk bilgisi ve gözlem yeteneği olan her eczacı tarafından bilinen, buna rağmen hala satılan ilaç.

  sonunun en kısa zamanda peracon gibi olması birçok kişinin hayatını iyi yönde etkileyecektir kuşkusuz...
 • a-ferin : bir ilaç adı.

  bu ilaç, içen kişilerde sanrılara neden olur. ilacı içen bireyler bunun farkındadır ve zaten bu sanrıları görmek amacıyla bunu yaparlar.
  adından da anlaşılacağı üzere, kişiler takdir edildikleri ve aferin aldıkları sanrılara kapılabilmek için böyle sapıkça bir girişimde bulunurlar.
  anlatımı bir örnekle güçlendirmek gerekirse : artık kazık kadar olmuş birey, hiçbir konuda başarı elde edememektedir, belirsizlik, tatminsizlik, ne istediğini bilememek, sinir bozucu bir kısır döngü, kıstırılmışlık duygusu kişinin benliğini sarmıştır. eski çocukluk günleri de geride kalmıştır. ne bir aferin diyen vardır, ne de bir takdir eden. bunun üzerine kahramanımız adeta intihar edercesine bir kutu aferini içer ve kendini hastalıklı sanrıların kucağına bırakır.

  bu sanrılarda çeşitli kimseler ; ana-baba, öğretmen, arkadaş, yakın çevre, işveren, işalan, yargıç, polis, doktor, mühendis, seksi kız arkadaş, .. vb. ; çeşitli figürler, kahramanımızın başını önden arkaya tatlı tatlı okşamakta ve " aferin , aferin " demektedirler. ancak tam olarak ne için aferin dedikleri belli değildir. yine de önemli olan aferin almanın verdiği dayanılmaz haz ve hafifliktir.

  aferin alırken dikkatli olunmalı, sanrıların gerçek hayatla kolaylıkla karıştırılabileceği unutulmamalıdır. daha da ileri gidilirse, aferin içen kişi olur olmadık şeyler için arkadaşlarından ve çevresinden hastalıklı aferinler almaya başlayabilir. çok daha ileri vakalarda kişi, kendini bir kucakçının kollarında seri aferinler alırken bulabilir.
 • (bkz: a-ferin sinus)
 • içeriğinde kodein barındıran parasetamol. kodeinin varlığı sebebiyle, narkotik bir ilaç olmasına karşın, eczaneden, şekerleme satın alınır gibi alınabilir. ucuzdur. kan konsantrasyonu pik düzeyine yaklaşık 30 dakikada ulaşır. narkotik amaçla kullanıldığında, sanrılara sebep olmakla birlikte, halusinatif etkisi, sanıldığının aksine, zayıftır. bir uyuşturucudur ve ne yazık ki yasaldır. berbat bir düşüş süreci vardır. bu süreç, alındıktan yaklaşık iki saat sonra gerçekleşir. yine ne yazık ki bağımlılık yapar ve düşüş sürecindeki akut major depresyonu (ki kısa sürelidir, en fazla 2 saat sürer) engellemek amacıyla tekrar tekrar alma arzusu doğurur. berbattır. bırakmak çok zordur. ama denenmelidir. bırakılabilir.
  (bkz: ben yaşadım)
 • fena halde uyku getiren ilaç. açıp bakmadım prospektüsüne ama bendeki etki bu yönde. bir de fena halde gaz mı yapıyor ne?
 • soğuk algınlığın(m)a süper iyi gelen kurtarıcı ilaç.
  gripden dolayı oluşan eklem ağrılarını durdurur, ateşi keser.
hesabın var mı? giriş yap