şükela:  tümü | bugün
  • türkçeye faydasız ve aptalca bir hareket olarak çevrilen 2018 yılı yapımı netflix filmi. yönetmenliğini david wain'in yaptığı filmimiz, çılgın fikirleri olan iki arkadaşın 1970 ler amerikasına bomba gibi düşen absürd national lampoon mizah dergisini çıkarmalarının ve dev bir medya imparatorluğuna dönüştürmelerinin sürükleyici, komik ve absürd hikayesi.
    http://www.imdb.com/title/tt5566790/
  • son zamanlarda netflix in yaptigi guzel filmlerden.
  • --- spoiler ---

film, national lampoonisimli abd'de çığır acan mizah dergisinin yaratıcıları olan douglas kenney ve henry beard'ın hikayesini anlatmiyor sadece. abd'de komedinin nasil degistigini ve hala daha o cizgide devam ettigini bize gosteriyor. saturday night liveın abd'deki komedinin atası olmadığını öğreniyoruz. turkiye'deki gırgır dergisi icin de keske boyle bir film yapilsa. gerci rezalet olur neyse vazgectim. film oldukca genis kadrosuna ragmen cok iyi kotarilmis.
    douglas kenny'nin yazdigi ilk film olan ve abd'de komedinin seyrini degistiren film icin (bkz: national lampoon's animal house).
    bu arada bir kez daha ogreniyoruz ki sadece para ile saadet olmuyor.
    --- spoiler ---
  • amerikan komedisi tarihi, ekolleri ve absürdizmle ilgileniyorsanız ilgiyle izleyebileceğiniz bir film. genel kitleye hitap edeceğini pek sanmıyorum.

başrolünde ise the last man on earth'de tanıyıp severek izlediğim will forte var.
  • domhnall gleeson filmde ezra miller'ı canlandırmış galiba, keşke henry beard rolünü ezra alsaymış.
  • cok sahaneliginin yani sira, bana bir o kadar da huzunlu gelen, komedinin ne olduguna dair inceci detayci fikirler verirken, aslinda komedinin bir ruh hali ve kafa yapisi oldugunu, ama temelinde ve ozunde olmazsa olmazi zekadan nemalanmasi gerektigini anlatan film.

anlatmasa da anlayana diyelim.. guzel adamlarmis bunlar.

izlerken ayni benim kafada adamlarmis diye kendisini costuran arkadaslara not: degilsin merak etme.. olsaydin, bir sekilde cikardi icinden birseyler olarak, arkadas arasinda kalmazdi. ;)
  • son zamanlarda izledigim en iyi filmlerden biri. bu tarz biyografik filmlere bayiliyorum. film, national lampoon adli, bir zamanlar cok satmis hatta saturday night live'in kurulusuna da on ayak olmus bir mizah dergisinin kurucularindan douglas kenney'in hayatini anlatiyor. filmi o kadar begendim ki douglas kenney'nin bu filmi izlese "basarmisim lan, bu topluma mizahi asilamisim" diye dusunecegine eminim.

douglas kenney animal house, caddyshack gibi artik klasiklesmis komedi filmlerinin de senaristiymis. kendisi bugun yasasaydi acaba daha ne filmler ortaya cikarirdi diye insan dusunmeden edemiyor.