şükela:  tümü | bugün
  • zincir yapan kokların romatizmal ateş ve poststreptokoksik glomerulonefrite neden olan tipi.
  • streptococcus pyogenes
  • hayatımda en çok iğne yememe neden olmuş hastalık. basit bir bademcik şişmesi olarak gözükür. bademciklerde bulunan iltahap ve üzerine yapılan bademcik testinin pozitif olması ile çatır çutur penisilin iğnesi ve sonunda penadur iğnesi yenir. bu iğneler küçük çocukken acıtır. sinir eder.
  • basitrasine duyarlı bakteri grubudur. böylece identifikasyon sırasında diğer streptokoklardan ayırdedilir.
  • bademciklerin aldırılmasından bir yıl sonra bile insanın peşini bırakmayan bela. bir zaman bademciklerin yer aldığı yerden başlayıp neredeyse küçük dile kadar devam eden iltihaplanma nedeniyle penisilin alınır, konuşmaya ya da yutkunmaya çalışırken güçlük değil, işkence çekilir. bu vesileyle kendisine çok afedersiniz bi siktir git demek isterim.
  • bu mikrop degil bakteridir. kisiden kisiye gecmez. kendi icinizde sizi yer bitirir. yemek yedirtmeyecek kadar ufalan bogazinizda magara sarkitlarindan farksiz bir gorunum olusur. bu hastaliktan bir tek penisilinle ve penadorla kurtulabilirsiniz ki bu bile gunler surer. eger bogaz kulturu yapilmamissa ve hastaligin ne oldugunun anlasilmasi uzun surmusse, dolayisiyla bakteri vucutta uzun sure kalirsa kalp kapakciginda gevseme yaratmaya kadar gidebilir.
  • sayesinde yıllar sonra 40 derece ateşi gördüğüm, gecemi gündüzümü karıştırdığım, günde 2 tane penisiline mahkum olduğum mikrop, bakteri her ne boksa işte.

yutkunamıyorum, öyle ki su bile içmek işkence lakin doktor tentürdiyota bulanmış koca çubuğu boğazıma sokup acımadan temizlik yaptı.
  • çocuklarda antibiyotik gereksinimi oluşturan tek tonsillit/farenjit etkeni. diğer bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik önerilmemesinin sebebi ise enfeksiyonun kendisini sınırlaması ve antibiyoterapinin süreyi kısaltmamasıdır.
  • üç yaşımdan on yaşıma kadar en sık günde iki, en seyrek haftada bir penisilin ve arada bir sol götü felç eden penadur iğnelerini yememe, su içtiğimde götümden akıtmama sebep olmuş hastalık. bursa rentıp'ta vurdururduk her seferinde. birkaç ay önce kapandı o hastane ve hala o boş binanın önünden geçerken gözlerimi kapatırım. bugün lan, bugün geçtim bir şey anlatırken birine. yine sustum, yine o iğrenç deri sedyenin üzerine serilmiş kağıt havluyu acıyla sıkıp yırttığımı hatırladım, yine benimle ağlayan babamı hatırladım lan. sikerler. bir de arada bir haziranın ortasında 40 derece ateş yapıyor, yiyorsun beş günde on tane penisilin oturuyorsun kevgir gibi popoyla.

o değil de.. ne defolu adamım lan ben...
  • sürekli penadur ile hizaya çekildiğini duyduğum ama bende götü boklu bir antibiyotik ile adam olan bakteri. tamam bizim beta diye bildiğimiz bok.

da bendeki hali sadece soğuk aldığım zaman bademciklerimin hemen koca karılar gibi şişmesi ve yutkunmamı falan sikertmesi. ama antibiyotiğe de kafam girsin deyip o bademcikleri aldırayım da bakalım başka nereyi şişirecek ibnenin evlatları. beta dedik bağrımıza bastık ama o eklem ağrıları o ateşleri o sikip attıkları günleri bi' ben bilirim.

sikerler. alınacak o bademcikler!