şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz bilim adamı, akademisyen ve felsefe doktoru w.b. crow, tüm kültürleri ve çağları kapsayan, son derece etkileyici bir başvuru kaynağı sunuyor. otuzüç bölümden oluşan büyünün, cadılığın ve okültizmin tarihi, taş devrinin ilkel inanışlarından çağdaş dönemin büyücülerine dek uznan ayrıntılı bir çalışma.

  dr. crow, eski mısır, babil, orta amerika, iran, hindistan, çin ve tibet'teki okült uygulamaları ayrı ayrı bölümlerde ele alıyor; viking söylenceleri, druid ayinleri, islami efsaneler, olympos tanrıları, kabala'nın gizemleri, kral arthur ve yuvarlak masa şövalyeleri ile templar şövalyeleri'ne ilişkin özgün bilgiler aktarıyor. sonraki bölümerde ise, avrupa'da cadılık, şeytan çıkarma ayinleri, kurtadamlar, vampirler, gizli örgütler, el falı, mesmerizm ve hipnotizma, ortaya çıkış ve gelişme biçimleriyle inceleniyor.

  büyünün, cadılığın ve okültizmin tarihi, özgün kaynaklardan araştırılmış, açık bir dille kaleme alınmış ve bu oldukça karmaşık ve gizemli konulara ilgi duyanlar için ideal bir başvuru kaynağı niteliğinde.
  (arka kapak)
 • wb crow tarafindan yazilmis, adi kendi kendini aciklayan oldukca etkileyici bir calisma. turkiyede buyunun cadiligin ve okultizmin tarihi olarak dharma yayinlari tarafindan yayimlanmistir.
 • insanlığın başlangıcından itibaren,dünyanın değişik bölgelerindeki okült ve büyü çalışmalarını anlatan tarihçe gibi bir kitap. mısırdan hint gizemciliğine, kabaladan yogaya, islam kültüründe büyüden yunan mitolojilerine dek birçok konuyu büyü başlığı altında öğrenebilirsiniz. atraksiyon severler için vampirler, kara büyü vs. de var.
 • fulya yavuz tarafindan cevrilmis, dharma tarafindan yayinlanmistir. turkcesi icler acisidir, bir suru uydurma kelime oldugu gibi, dusuk cumle fazlaligi yuzunden bazi parargraflari birkac kere okumak gerekir.
 • kitap gayet kapsamlı olsa bile kimi konularda yeterince arastırma yapılmamıs da yuzeysel bilgilerle gecistirilmis izlenimi veren, cevrisi gercekten berbat olan kitap...
 • üniversitelerde seçmeli olarak okutulması gereken tarih dersinin kitaplarından birisi.
 • konu ile ilgili turkce olarak yayınlanmıs belki de tek kaynak.
 • okultizm uzerıne bulunabilecek en kapsamlı türkce kaynak. (bkz: büyünün, cadılığın ve okültizmin tarihi) ama bıraz dağınık bır calısma, en azından ben elimde bir de kalemle okuyabılıyorum.