şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda ortadoğu üzerine yazılmış en kapsamlı, öğretici, aynı zamanda objektif eser. yazarı william l. cleveland uzun yıllar ortadoğu'da kalmış, bölgeyi iyi etüt etmiş ve doğru tespitler yapmıştır. günümüz ortadoğusunda yaşanan gelişmelerin kaynağını geçmişte aramış ve tarafsız olarak açıklamıştır. tarih ve siyasi tarihle ilgilenenlere tavsiye olunur.
  • ortadoğuda bugün yaşanan olaylara, 2000 yıl öncesinden başlayarak yorum getirmeye çalışan bir kitap. kronolojik olarak ilerlemiş ve aynı zaman diliminde farklı ülkelerde yaşanan gelişmeleri aktararak aradaki benzerlikleri göstermiştir. 1979'da iran'da, 1980'de ülkemizde, aynı yıllarda ırak, suriye ve mısır'da yaşanan devrimlerin tek el tarafından yönlendirildiğini anlatmaya çalışmıştır. ayrıca başlıktaki modern den kastedilenin yakın tarih olduğunu sanıyorum.
  • türkiye ile ilgili kısımları biraz fazla yüzeysel ve eksik bulduğum kitap. mesela arap ülkelerinde iktidar ve toprak sahipleri-burjuva arasındaki ilişkilere değinirken türkiye'de menderes-toprak reformu karşıtlığı ilişkisini atlamış. ki menderes'in chp'den çıkıp yeni parti kurmasının temel nedeni budur. ayrıca demokrasiye ordu müdahalelerini gereğinden fazla yekpare gören bir tonu var. 60 darbesi ile 80 darbesini benzer dinamiklerle açıklamak, türkiye'deki akademisyen takımının bile sıklıkla düştüğü bir basitlik. bunu biraz da kitabın yorumdan kaçınan yapısına veriyorum.

ama genel olarak güzel bir kitaptır. dolu, kapsamlı, güzel bir ortadoğu tarihi özeti sunar.
  • konu üzerine pek çok yazılmış kitap var elbette ancak benim 5-6 tanesi arasından gözüme çarpan ve en beğendiğim cleveland'ın agora'dan çıkmış kitabıdır. elbette derinlemesine bir okuma yapmak isteyenler için hafif kaçacaktır (albert hourani, bernard lewis gibi isimlerin yanında) ancak "giriş mahiyetinde" hiç de fena değildir.

yalnız dikkatimi çeken bir husus cleveland'ın türkiye üzerine yazarken pek hafif bir dil kullanması, suya sabuna pek dokunmaması ve biraz da hızlıca geçmiş olması. diğer ülkelere gelince nadir de olsa lafını çakıyor (tabi ki aba altından gösteriyor aleni bir biçimde değil). anlayamadım neyse vardır bi bildiği bu durumu görmezden gelmek daha doğru herhalde.

kronolojiyi oturtmak açısından da şöyle bir avantajı var o da: tarihleri; sayı kalabalığı yapmadan, genel okuyucunun, "ulan bu ortadoğu neden bu halde açalım bi şeyler okuyalım bi bok bildiğimiz yok" diyen okuyucunun takibini kolayca yapabileceği bir şekilde belirtmiş olması.

sözün kısası başlangıç olarak kesinlikle tavsiye ederim.