şükela:  tümü | bugün
 • bbc radio 4 adli, birlesik krallik'a ait resmi yayin kurulusu bbc'nin 4 numarali radyo kanalinin british museum ve birlesik krallik'taki diger muzelerle isbirligi icinde yaptigi tarih icerikli radyo programi.

  her bolum yaklasik 15 dakika ve m.o 2000000 yilindan gunumuze dunya ve insanlik tarihini anlatan radyo belgeseli.

  tarihi nesneler uzerinden muthis bir derleme aktardigindan podcast'ler ile agzim acik dinledim ve tek kelimeyle su ana dek dinledigim en iyi radyo programi olan yayin... nesneleri bulma, konulara ve uygarliklara baglama hususunda tam bir ornek eser.

  ayrica her nesnenin internet sayfasinda yayimlanan bir de fotografi var gormek isteyenler icin...

  hem egitici, hem doyurucu... devlete ait bir yayin kurulusunun yine devletin elindeki muzeleri kullanarak nasil yetkin isler cikarabileceginin kaniti adeta. ya da trt'nin aslinda neden bu kadar yerildiginin...

  http://www.bbc.co.uk/ahistoryoftheworld/
 • bu senenin başından beri leonard lopate abi programında her gün bir nesnenin podcast'ini yayınlıyor. şu anda 54. nesnede.

  yüz nesne şurada: http://www.bbc.co.uk/…about/british-museum-objects/

  yeni başlayanlar için röportaj burada: http://www.wnyc.org/…/09/history-world-100-objects/
 • kitabı da çıkmıştır. hatta odtü kütüphanesinin new arrivals kısmında gördüm. ben iade ettikten sonra isteyen alabilir. tam bir beyin atıştırmalığı, eğlenceli bir eser. tuğla gibidir ama insan 2 günde bile okuyabilir. çalışırken falan ara vermek istediğinizde ilaç gibi gelmektedir. bir nesne hakkındaki bölümü okursunuz ve bütün gün o nesneyle ilgili şeyler düşünürsünüz. çalıştığınız zaman biraz daha eğlenceli geçer. aynı etkiyi yaratan bir diğer kitap için, james gleick'ın "the information" adlı eseri denenebilir.