şükela:  tümü | bugün
 • tom hanks, khalid laith, omar elba, michael baral gibi oyuncuların rol alacağı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanacak olan film. yönetmen tom tykwer, cloud atlas'ın ardından bir kez daha tom hanks ile çalışacak.
 • gösterim tarihi en yakın 25 kasım 2015 gibi duran, tom hanks'in steven spielberg'in bir yapımı da dahil olmak üzere iki adet potansiyelli bir yapımda 2015 yılında karşımıza çıkacağını gösteren yapım.
 • tom hanks dave eggers’ın ödüllü romanı "kral için hologram" için 2012’de twitter’da bir yorum yazdı:

  "kral için hologram’ı okuyup bitirdikten sonra aklımda sadece bir soru kaldı, o da dave eggers’ın benimle kitaptan uyarlama bir film yapmak isteyip istemediği?"

  alman film yapımcısı tom tykwer 2012 yapımı cloud atlas filminde tom hanks ile çalışmıştı ve kral için hologram projesi için şu şekilde konuştu:

  "beni çok heyecanlandırdı. son zamanlarda okuduğum en modern ve sıcak roman. bu hikaye kesinlikle film yapılmalıydı.tom hanks yeni şeyler denemeye çok açık. çok zeki bir çocuk gibi oyuncaklarımız nelerdir ve onlarla neler yapabiliriz düşüncesinde. bu çok motive edici. bir fikri kendi yorumlayıp harikalar yaratıyor."

  filmin konusu: 2010 ekonomik krizinden sonra depresif, yeni boşanmış ve işini kaybetmiş amerikalı alan clay (tom hanks) hayatının anlaşması olacağını düşündüğü bir iş için suudi arabistan’a yollanır. amacı suudi kralına hologram telekonferans sistemi satabilmektir. yerel gelenekler ve şaşırtıcı bürokrasi işleyişine alışmaya çalışırken tanıştığı esprili taksi şoförü ve güzel arap doktor ile hayatını yoluna koyar.
 • müthiş güzel, anlamlı, keyif verici, zenginleştirici bir film.

  dave eggers çok güzel bir hikaye anlatmış. tom tykwer de filme çekerken iyi bir iş başarmış.

  filmin alt metni çok ama çok kuvvetli ve derinleştirici.

  bazı büyük temalar itibarıyla, kısaca dendikte: büyük şirketlerin iş gücü ucuz memleketlere tornistan etmesinden, çinlilerin "teknikalite" kurnazlığından azıcık da olsa mağdursanız, ya da, en önemlisi, farklı kültürler arasındaki kesişme ve benzeşim noktalarını tesbit etmekten keyif alıyorsanız ve bu ameliyeyi zenginleştirici buluyorsanız... bu filmi mutlaka izlemelisiniz!
 • vasat film evde olsa izlemezmişim
 • birkaç gülümseten sahnesi dışında tekdüze ilerleyen bir film.

  ayrıca müslümanlar hakkında "iddia" ettiği şeyleri de sevmedim. evet çıkış noktası doğru: hepimiz aynıyız. yahudisi de müslümanı da hristiyanı da, hepimiz insanız. düşüncelerimiz, zaaflarımız, sorunlarımız, istek ve arzularımız var. fakat bir "müslüman" kendisini zaaf yahut arzularından korumaya çalışır. filmde ise, başörtülü kadının, bir yabancı erkeğin önünde açıldığını, içki içtiğini, zina ettiğini vesaire görüyoruz. namaz kılan bir müslüman erkeğin de evli bir kadınla münasebeti var mesela. burada film şu mesajı veriyor: "hepimiz böyleyiz. müslümanlar da böyle aslında."

  ama hayır, müslümanlar böyle olmamalı. gösterilenler yanlış örnek müslümanlar. tabi ki bunları yapan müslümanlar da var fakat örnek gösterilen müslüman bu olmamalı. filmde ise örnek gösteriliyorlar. hoşlanmadım.

  peh.
 • film keyifliydi. tom hanks'in sıklıkla rol aldığı "feel good" işiydi ve bence işini gayet iyi yaptı.

  ama tabii, batının oryantalist fantazilerinden kaçamıyordu. spoiler vermek istemediğimden ayrıntıya girmeyeceğim ama yüzme sahnesi bana bir ergenin 31 rüyası olabilirmiş gibi geldi ancak.
 • iyi ama eksik gibi sanki. izleyicide filmi sorgulamak ihtiyacı bırakacak bir film. biz müslüman-türk insanına farklı amerikalılara farklı sorular sordurur sanki. sonuçta izlenecek iyi bir film.
 • değindiği birçok önemli konu ve mesaj olmasına rağmen bütün içeriğini arapları aşağılama ve karalama saplantısına odakladığı için kendini bitirmiş filmdir. arap halkıyla ilgili meselelerin hepsi doğru olabilir ama sorun bunu eleştiri ve mizah üslubuyla değil alay etme ve aşağılama zihniyetiyle yapmış olması. mizah maskesi arkasına sığınmaya çalışmış ama hiç komik olmamış.