şükela:  tümü | bugün
 • türkçeye "$eytanın saati" olarak çevrilen,yazarı hiç kimse olan bir son yapıt*.

  ilkokul birden beri okuduğum tek kitaptır.
 • bir fernando pessoa kitabi.
 • başucu eserlerimdendir.edebiyat ile ucundan kıyısından ilgili herkesin okuması gerekli bir kitaptır. arka kapakta ki şu söz sizi kitabın içine çekmeye yeter... '' ben her zaman aradığınız ama asla bulamayacağınız o kişiyim '' ... yaklaşık 20 - 30 sayfa civarinda olmasına rağmen sahsimca roman niteliği taşır... (bkz: fernando pessoa)
 • ...' tanrilara taptiginda,onlara fetis gibi tapar.onun dini bir buyuculuktur.hep boyleydi,boyledir ve boyle olacaktir.dinler,cehaletedonusmek icin sirlardan tasanseyden baska bisey degildir ve bu sey,cahil tarafindan asla kavranamaz,cunku din dogasi geregi cahil olamaz.' ....
  diye bir paragrafin gozume carptigi ve oldukca begendim yapıt
 • ... ben imgelem tanrısı'yım, yitik, çünkü yaratmıyorum.

  ... ben sesi esriklik, ruhu yanılgı olan, yaratmadan yaratan tin'im.
 • "dünyanın başlangıcından beri bana hakaret yağdırıldı ve iftira edildi. beni savunan şairler bile -ki yaratılış olarak dostlarımdır- beni iyi savunmadılar. içlerinden biri -milton denen bir ingiliz- asla çıkmamış belirsiz bir savaşı, yandaşlarımla birlikte bana kaybettirdi. bir diğeri -goethe denen bir alman- bir köy trajedisinde bana muhabbet tellalı rolü verdi. ama ben, onların sandığı kişi değilim. kiliseler benden tiksiniyor. müminler adımı duyunca titriyor. ama onlar isteseler de istemeseler de, bu dünyada bir görevim var. ben ne tanrı'ya başkaldıran kişiyim, ne de inkar eden tin. ben imgelem tanrı'sıyım, yitik, çünkü yaratmıyorum. çocukken, oyuncaklardan oluşan düşleri benim sayemde görüyordun; kadın olduğunda, bu düşlerin dibinde uyuyan, geceleyin seni kucaklayacak ve fatihlere benim sayemde sahip oldun. ben sesi esriklik, ruhu yanılgı olan, yaratmadan yaratan tin'im.
  tanrı beni, geceleyin kendisini taklit etmem için yarattı.
  o güneş'tir, ben ay.
  benim ışığım uçucu ve sonlu olan her şeyin, bataklıklarda ve gömütlerde geceleri görülen hafif parıltının, nehir kıyılarının, bataklıkların ve gölgelerin üzerinde gezinir."
 • "ben, senin her zaman aradığın ve asla bulamayacağın kimseyim. belki tanrı'nın kendisi bile, dipsiz derinliğin uçsuz bucaksız dibinde, beni aramaktadır, onu tanımlayayım diye, ama çok-yaşlı-tanrı'nın -yehova satürnü'nün- laneti ikimizin de üzerinde dolaşıyor, bizi birleştirmesi gerekirken ayırıyor ki yaşamla yaşamdan beklediğimiz tek şey olsun."
 • "en iyi yapıtlarım ay ışığı ve alaydır."
  "pek birbirlerine benzer şeyler değil..."
  "hayır, çünkü ben de kendime pek benzemem. bu kusur benim erdemimdir. işte ben bu yüzden şeytan'ım."
 • bir not edilmiş yazılar topluluğu; içine girdikçe büyüyen odalar, adımladıkça uzayan koridorlar gibi bir küçücük kitap.