şükela:  tümü | bugün
 • kıs. adalet kalkınma partisi ama, farklı kullanımlarda farklı anlaşılmalara yol açabiliyor, hatta sırf yanlış anlaşılması için farklı şekilde kullanılabiliyor.
  cem uzan'ın 14 mart 2004 tarihinde, abdi ipekçi parkı'nda (ankara) yaptığı mitingde şöyle bir pankart vardı:

  "uyan türkiye
  tek rakibi olduğumuzu
  a... k... partisi anladı.
  sıra sende"

  allahtan a.a.b.d.b.b.s. partisi gibi bir kısaltma yok.
  yoksa kim uğraşacaktı beton dökmekle?

  http://www.milliyet.com.tr/…/01/16/guncel/agun.html
 • kısaca adalet ve kalkınma partisi; ammavelakin adalet ve kalkınma partisi'nin gerçek ve doğru kısaltması değil. neticede orta asya'da türkler'in çocuklarına yaptıkları gibi kahramanlıkları üzerine isim vermiyorsak partilere, kılavuzumuz parti tüzüğü olmak durumunda. bakalım ne demiş tüzük:

  madde 3 - partinin kısaltılmış adı, genel merkezi ve amblemi
  partinin kısaltılmış adı "ak parti" şeklindedir.
  ...

  istersek doya doya okuyabiliriz http://www.akparti.org.tr/…uk.asp?dizin=5&hangisi=2 adresinden.

  bu kısaltmanın esas özelliği, açık bir şekilde bir küfrün kısaltması olarak kullanılabilmesinden ötürü cinliklere alet olmasıdır. a.k. partisi, unakıtan yumurtası... bu kadar zihinsel potansiyel göstermeyin yahu; korkup şeriatı erken getirecekler... pun is lazy writing...
  (bkz: sözlükteki politik eleştiri klişeleri)
 • açık ismi adalet ve kalkınma partisi olan partinin, kısaltması a. k. p. ya da a. k. partisi'dir. adı üstünde kısaltma bu, yeni kelime türetme değil.

  eski köye yeni adet getirip, konuştuğumuz lisana sığmaz bir şekilde yeni kelime türetip, "açık halinin kısaltması budur" iddiasında bulunmak, abukluğun ta kendisidir.

  bu saçma sapan sözde kısaltmaya itibar etmeyip, olması gerektiği gibi kısaltanlara "ideolojik davranıyorsun" diye saldıranlar, akça pakça, pîr-ü pak bir partiyi ifade eden ak parti kelimesini kullanıma zorlamakla, ideolojik davranmanın dibine vuruyorlar, karşılarındakini aptal yerine koymaya kalkışıyorlar.

  yok öyle şey. kendiniz uydurur, kendiniz kullanırsınız.
 • anap, başka bir anlam ima etmeyen, harflerin geldiği sırayla dizilip, söyleme kolaylığı sağlayan, nötr bir kelime olduğu için tepki vermeyenlerin, kısaltma değil, türetilmiş ve kendine müslüman, ek bir isim olan ak parti'ye itibar etmeyip, kullandıkları türk diline uygun iki kısaltmadan biridir.

  edit:
  anavatan partisi'nin anap olarak kısaltılmasının bir nedeni de şudur: o güne kadar alışılagelen şekilde kısaltılsaydı, kısaltması darbe sonrası kapatılan adalet partisi aynı olacaktı. bu da hem şık olmayacaktı, hem de beklenmedik bir yan etkisi olabilirdi.
 • kısaltma ile takma ad (alias) arasındaki farkı bilmeyenlerin, söz konusu partinin kısa adı olarak kullanılmasına karşı çıktıkları iki doğru kullanımdan biri. diğeri, a. k. p. ya da akp'dir.

  kısaltmada kurallar vardır, yok değildir. harfler, kısaltılacak ismin açık halinde bulundukları sırayla, yanyana dizilir, aralarına isteğe bağlı olarak nokta konulur (parti isimlerinde genel kullanım konulmamasıdır). birden çok kelimeden oluşan bir isim kısaltılıyorsa, bazı kelimeler tek harfe indirgenip, diğerleri bütün olarak kullanılabilir, kısaltmanın kolay söylenmesine ekstra bir getirisi yoksa, bağlaçlar atılır.

  bunun için genel kural, kısaltılmış kelimeler geri açılıp, bütün olarak kullanılanın yanına konulduğunda kısaltılan ismin geri çıkmasıdır. mevcut takılar "kı... içimden öyle geldi, böylesi hoş oldu" diye gelişigüzel atılamaz.

  tafkap, the artist formely known as prince için kimsenin itiraz edemeyeceği süper bir kısaltmadır. prince rogers nelson isimli zatın, isminin sadece prince kısmını kullanması gayet legaldir. benzer şekilde, kays el mecnun için, kısaca kem ya da kays denilmesi gayet uygundur.

  ama: adalet ve kalkınma partisi isminden, "ben bunu kısalttım, <ak parti> diye dilbilgisi ve genel temayüllere aykırı yeni bir alias ürettim, sen de bunu sike sike kullanacaksın" diye insanları zorlamak, kendini bilmezliğin ta kendisidir. "benim adım müzeyyen, ama sen bana canım de" gibi birşeydir.

  siz kimsiniz ki, bütün temayülleri bir yana atıp, kendi kendinize gelin güvey olup, uygun gördüğünüz takma ismi kullanmamı ısrarla talep ediyorsunuz, anlamadım ki?
 • (bkz: a q partisi)
 • çok yaratıcı, çok yıpratıcı bir kısaltma. of ki ne of.
 • kısaltmayı yapanları daha da deli eden parti olsa gerek ki böyle bir kısaltma ile hırslarını - hınçlarını açığa vurmuşlar.

  edit: saniyesinde zamanın ötesi. hahaha. bayılıyorum, bu tavırlarınıza. sonra hırs - hınç deyince alınıyorsunuz. evet, göte göt diyoruz.