şükela:  tümü | bugün
 • film eleştirmenlerinden hiç de iyi notlar alamamış olsa da, bilinçli olarak kullanılmış anakronizmin ilginç kıldığı, oldukça eğlenceli bir film. öykümüz william thatcher (heath ledger) adlı bir köylünün, kariyerini tamamlamış ve henüz ölmüş bir şovalyenin kimliğine bürünüp, sadece asillerin katılabildiği at üzerinde dövüş turnuvalarına iştirak etmesiyle başlıyor. günümüzün seyirlik sporlarındaki mantığın ortaçağ avrupası'nın popüler bir yarışmasına uyarlanmasıyla bir tür tarih kolajı yapılmış, hoş bir film olmuş sonuçta...
 • film eleştirmenlerinin olaylardan haberdar olmadan izleyip yorum yaptıkları için kötülenen film. ilk başta bir canterbury tales okumak, chaucer bilmek gerekir filmdeki binbir göndermeyi yakalayıp tad alabilmek için. chaucer'ı canlandıran kişi ve diyalogları gerçek chaucer'ın mizah anlayışını çok yerinde yansıtmış, anakronizm ortamı şenlendirmiş, her karakter ise ayrı ayrı filmi eğlenceli kılmıştır.
 • son yazılarının da sonrasını beklerseniz bir sürprizle karşılaşabileceğiniz film...
 • beklentisizce oylesine gidilip, bir ton gulerek cikilan ve pi$man olunmayan filmlerden. saglam mizah...
 • paul bettany'nin süper oynadığı, shannyn sossamon'ınsa çıkış yaptığı ama tip ve oyunculuk olarak rolüne hiç gitmediği eğlencelik film.
 • canterbury tales de anlatılan bir hikayedir bu aynı zamanda. insanlar günah çıkarmaya, hacı olmaya giderler ve yolculuk sırasında da insanlar işledikleri günahları anlatırlar ve bir şövalye de, incil e göre yedi ölümcül günahtan birini işlemiştir.
 • canterbury tales'den esinlenildiği için olsa gerek filmde eserin yazarı geoffrey chaucer'a da karakter olarak yer verilmiş, yazara filmde paul bettany isimli albinomsu ingiliz can vermiştir.
 • çekimleri çek cumhuriyeti'nde gerçekleşmiş, yönetmenin* akla zarar tutumuyla at üzerindeki mızraklı dövüş sahnelerinde görev alan çek düblörlerin ağır yaralandığı ve günlerce hastanelik oldukları filmdir, atlara ise bir zarar gelmemiştir. olay basına yansıdığında ülke, "amerikalıdır, ne yapsa yeridir, ülkemize dolar getirmektedir" ve "para için atla diyorlar, atlıyorlar, yan diyorlar, yanıyorlar, hemen düblörleri koruma yasası çıkaralım" tartışmaları arasında gidip gelmiş, sonuç itibarıyla yasa hemen hazırlanmış, dolarlar akmaya devam etmektedir.
 • --- spoiler ---
  bir sahnesinde esas çocuğun arkadaşları fransa'da, turnuva öncesinde bir fransız hanında fransızlarla atışmaktadırlar. fransızlar bizim ingiliz çocuklara bir iddia önerirler ama ekibin en yaşlısı, olgunu, temkinlisi ve en hristiyanı roland hiçbir şekilde bu iddiaya yanaşmaz. o sırada fransızlardan biri ayağa kalkar ve şu talihsiz cümleyi kurar:
  -iddiaya girememelerinin sebebebi aslında belli. ne de olsa papa fransız!
  işta bu sırada roland ayağa fırlar ve cevabı yapıştırır:
  -papa fransız olabilir ama isa'nın ta kendisi basbaya ingilizdir!
  sonuç olarak roland iddiaya girer ve kazanırlar.
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap