şükela:  tümü | bugün
 • tam tekmil sapasağlam rising'in son şarkısı. stargazer'dan arta kalan riff'lerle yapılmış olması muhtemel. herşeye karşın, bu albümden sonra uzaklarda gördükleri o yıldızlar birer birer sönmeye başlayacak, dio'nun deyişiyle "things began to get weird".
 • http://www.youtube.com/watch?v=ve2xo_vf_cw

  cüneyt arkın'ın oynadığı 1976 yapımı hınç adlı filmde de çalmaktadır.
 • dio'nun hayat verdiği harika şarkı.
 • istanbul 1979 filminin son sahnelerinde coşkun'un dans ettiği şarkıdır.

  edit:imla
 • (bkz: ronnie rising)
 • solosuna eşlik eden bass yürüyüşü solosundan bile daha güzeldir. stargazer'ın devamı olsa da bence stargazer çok daha iyi bir şarkıdır.
 • şimdi öncelikle rainbow üyelerine derinden bir selam yollayalım. stargazer'la beraber o kadar sadist gaz bir ikili oluşturuyor ki bu şarkı, muhtemelen üyeler de bunun farkında olup rising albümünün ikinci yüzüne bu iki şarkıyı sıkıştırmışlar sadece.

  öncelikle stargazer'dan bahsedelim biraz. bu gaz ötesi şarkı bir büyücüyü anlatır. bu büyücü uçmaya takıntılıdır. uçma uğruna büyük bir kitleye kan ter gözyaşı tarzı bir yığın çile çektirerek büyük bir kule yaptırmıştır. o kuleden atlayıp uçmaya başlayacaktır. kuleden atlar ancak yere çakılır.

  a light in the black adındaki psikopat ötesi şarkı da büyücünün ölmesinden sonra insanların düştüğü boşluğu anlatır. insanlar inanamaz. tüm yaşadıklarının kötü bir rüya olduğunu düşünürler. ancak sonra karanlıktan bir ışık görürler ve rahmetli dio amcamız "i'm coming home" diye çığırarak insanların çıkış yolunu anlatır.

  şimdi ben öyle çok metal dinleyen birisi değilim. ancak ritchie blackmore a da rahmetli ronny james dio babaya da ağır sempati beslerim. bu iki şarkı günlerdir kafamda dönüyor. neredeyse başka hiç bir şey dinlemiyorum. yıllar sonra neden bu kadar taktığımı düşündüm ve bilinçaltım bana tatlış oyunlar oynadı.

  dio amcamın beddualar ettiği wizard, aslında recep tayyip erdoğan. whips and chains yok belki ellerinde ama toma var hukuksuzluk var, faşizm var. dio babanın etkilendiği gibi eski mısır'da yaşasaydık birebir uyacaktı wizard tanımına. uçma takıntısını da tek adamlık ya da başkanlık olarak düşünelim. şu an konjonktür olarak stargazer'ın solo öncesi bölümlerindeyiz. o soloyu bir atsa ritchie baba, wizard'ın yere çakıldığını bir görsek..

  işte o noktadan sonra olay a light in the black'e dönüyor. bir şaşkınlık süreci olacak. gerçekten çakıldı mı? bu yaşadıklarımız neydi? tüm kaybettiğimiz zaman bize nelere mal oldu? bu şaşkınlığı atlattıktan sonra gurbet ellerden öyle bir bağıracağım ki "i'm coming home" diye, rahmetli dio efendi bile hayret edecek.

  ps : bir rainbow şarkısının içine recep tayyip erdoğan kattığım için sanatın kendisinden özür dilerim.
 • eşi benzeri olmayan bi başka dio, blackmore eseri
 • stargazer'ın gölgesinde kalmıştır. hakkı yenmiştir. underratedtır. bana göre ondan daha başarılıdır. albümün de en iyisidir. stargazer ile çok iyi ikili olurlar.
hesabın var mı? giriş yap