şükela:  tümü | bugün
 • 1999'dan daha önce de birçok kere sinemaya aktarılan rüya filmi...
 • yeshiller ichindeki reklamini aylardir kavaklidere sinemasinda gordugumuz ancak bu memlekete gelishi muhtemelen bir yaz ortasi akshami olacak film
 • '99 yapımı olan filmde başrollerde michelle pfeiffer ve kevin kline oynamıştır. yönetmen de one fine day isimli romantik komedinin yönetmenidir.
  (bkz: fairy tale)
  ayrıca trt 2'de gösterilen bir bale versiyonuda vardır.
 • (bkz: titania)
  (bkz: puck)
  (bkz: oberon)
 • felix mendelssohn bartholdy beyin pek latif bir uvertürüdür.. ilk yorumu 1843'de berlin'de yapılmıştır, kaçırdık yani anlayacağınız..

  efendim felix bey, daha onyedi onyedi onyedi yaşında iken, shakespeare'in bu aynı adlı şen oyununu, kızkardeşiyle birlik okur iken pek derinden etkilenmiş ve o hızla piyanoya "dört el" ateş ederek bu uvertürü bestelemiştir.. aile meclislerinde çala çala orkestrasyonunu da romantik romantik yapmıştır nitekim..

  ilk yorumundan sonra, oyunun temsillerinde de çalınmaya başlayan bu eserin üstünden dereler akıp, 17 sene geçince, prusya kralı friedrich wilhelm, felix beyden tamamen oyuna özel bir bir uvertür yazmasını istemiştir (sırf işgüzarlık olsun diye işte).. felix de, her daim heidi yanak, judy çorap görüntüsüyle, hoplaya zıplaya uvertüre 13 dize daha eklemiştir..

  süitimiz üç odalıdır, sağdan sayarsak şayet: scherzo, notturno, düğün marşı, -soldan oldu ama idare ediverin gayrı..
 • her şeyden önce ismi güzel olan bu oyunun en ilgi çekici yanlarından biri de çeyizimi hazırlarken hep motivasyon olsun diye dinlediğim düğün marşının* atlantisten gelen zekiye'nin de demin değindiği üzere mendelssohn tarafından bu oyun için bestelenmiş olmasıdır ki, parça sonradan klasikleşmiş, sonradan batı düğünlerinin integral bir parçası olmuştur.
  duyguların algılayışı nasıl şiddetli etkileyebildiği; hayalgücünün, sanrının nelere kadir olabildiği temel meselelerinden biri olarak kabul edilebilecek bu komedinin konusunu da pek kısaca, yalnızca fikir olması babında vereyim. itiraf edeyim ki ben eserin kendisini okumuş değilim. ama yüzeysel bir insan olduğum için "shakespeare'in bütün eserleri" adlı 188 sayfalık özet kitabını ilk gördüğüm anda üzerine atladım. sağolsunlar bayağı güzel özetlemişler orda adamın oyunlarını:
  bir zamanlar atina'da yaşayan ve babası tarafından, demetrius nam sevimsiz bir şahıs ile başgöz edilmeye çalışılan hermia bunu istemediği, babasına karşı geldiği için yasalara göre ölüme mahkum edilecektir. bu sebepten esas sevdiği adam olan lysander ile yasanın geçerli olmadığı bir yere kaçmaya karar verirler. cinlerin, perilerin mesken tuttuğu panayır kıvamında bir ormanda buluşacaklardır o gece. bu ormanın periler kraliçesi titania ile periler kralı oberon'un arası ise bu aralar evlat edinilecek bir çocuk kimin nüfusuna geçecek gibi bir sorunsal sebebiyle pek tatsızdır. oberon büyülere inanan, az çok batıl itikat sahibi bir peri olduğundan en has yardımcısı, neşe küpü, aynı zamanda da eşek şakalarından haz alan peri puck'a, özü uyuyan birilerinin gözüne sürüldüğünde onu uykudan uyanınca gördüğü ilk kişiye aşık eden love in idleness çiçeğini bulmasını söyler. puck daha sonra bu özü titania'nın gözlerine sürecek, kraliçe titania aşkından leyla olmuşken o da çocuğu nüfusuna geçirecektir. bir de ormana kadar hermia'yı takip etmiş demetrius ve demetrius'u takip etmiş, ona aşık, hermia'nın da arkadaşı helene vardır ki, yücegönüllü oberon onların sorunlarını çözmek adına demetrius'a da aynı büyüyü yapmasını talep edecektir puck'tan. lakin puck çiçeğin özünü ya yanlış kişilerin gözlerine sürecek, ya da ilk görülenler fantazi insanlar olacaktır. neşe, komedi de burdan doğar, ki sonuçta her şey tatlıya bağlanacak, hikaye güzellikle nihayete erecektir. yine de puck oyunun finalinde izleyicilere dönüp "eğer ki bu oyunu sevmediyseniz onun bir rüya olduğunu düşünebilirsiniz" demeyi uygun bulacaktır.
  wedding march'i de konuyla bağlayacak olursam, ormanda prova yapmaya gelmiş amatör oyuncuların, ki titania büyü yüzünden bunlardan birine aşık olacaktır, sergiledikleri ve romeo ve juliet'i andıran oyunun bir yerinde geçmektedir kendisi. ben yine dehşetli motive oldum yalnız, elti eltiye küstü modelli dantel yatak örtüme devam etmeye koşuyorum.
 • ikinci dönem ingiliz tiyatrosunda okumak zorunda kalacağım,filmi de çekilen bir shakespeare oyunu.
 • shakespeare'ın mıtolojık ogelerden de yararlandıgı bıraz absupd, bıraz melodık,aynı zamanda komedı elementlerinin de yer aldıgı oyunu.aynı zamanda tarıhı temelı de vardır oyunun.