şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: f=ma)
  (bkz: e=mc^2)
  (bkz: pv=nrt) sonuncunun açılımını biliyoruz.
 • (bkz: doping)
 • bana kalırsa pezevenk malik önderliğindeki bombalı armut tekniğidir. ha "elmalı daha iyi efendim" diyen varsa gitsin konuşsun malik'le.

  http://i.imgur.com/dwwzp.jpg
 • içinde eşittir işareti bulunmayan formüldür.

  (bkz: toplu intihar)
 • milli takıma galibiyet primi verilmesin, başarı primi verilsin. örneğin turnuvaya katılmaya belirlenen tutar, orada derece yapılırsa bir başka belirlenen tutar şeklinde. ayrıca bu prim tutarıda diğer ülkelerin oyuncularına verdiklerini aşmamalı. hele ki federasyon başkanlarının koltuklarını sağlama almak için bol keseden dağıttıkları digitürk paralarının akibetini hepimiz son on yıldır görüyoruz. tekrardan milli formayı milli gurur için giydiğini hissettiren oyuncular olursa varsın bütün maçları kaybetsinler. şimdi oynayan oyuncularda milli gurur için oynuyordur elbette ama daha önce yaşanan prim skandallarından ötürü futbolseverlerin bu konuda görüşleri ağırlıklı olarak iyi yönde değil. yabancı kontenjanının kulüpler düzeyinde azaltılması, milli takıma oyuncu veren takımlara daha etkin teşvik sağlama, taktik ve fizik yönünden altyapılardan daha olgun sporcu çıkartılması için federasyon kaynaklarının aktarımı önerilebilir.

  kulüpler ve milli takım düzeyinde herhalde daha dibe vurduğumuz bir dönem son yirmi yıl içerisinde olmamıştır. hep suçu teknik direktörlerde aramak kolaycı bir yaklaşım. sonuçta iyi futbol iyi oyuncular ile oynanır. iyi olmayan oyuncuları iyi oyuncularmış gibi ücretler ile ödüllendirirsek hepimizin beklentisi yükselir. kuralar çekildiğinde ikincilik bile başarısızlık kabul edilir ama iş sonuca gelince ocak ayı gelmeden havlu atarız. süper ligte oyuncular için ödenecek ücrette bir tavan belirlenmeli . mesela 1 milyon eur üst sınır olsun, hangi kulüp olursa olsun bu ücret sınırını geçmesin. keza kulüplerde bonservis bedeli olarak talep edebilecekleri bir sınır olsun. daha yüksek geliri avrupa'da kazanabilecek oyuncu (eğer net gelir olarak 1 milyon eur'dan fazla herhangi bir avrupa kulübünden bir oyuncu teklif alıyorsa zaten bir dakika durmasın) oraya gider, yerini bir başka oyuncu doldurur. kulüpler mali olarak rahatlarlar, oyuncular daha fazla kazanabilmek için avrupa seviyesinde mücadele edebilmek için uğraşırlar. şimdiki gibi bir sezonda parlayıp bol sıfırlı kontratlara imza atanlar, bonservisleri olmadığı için hava parası talep edenler, ham iken oldum diyenler belki kendilerini geliştirirler.