şükela:  tümü | bugün
 • http://www.hurriyet.com.tr/…por/futbol/30348455.asp

  2016' da fransa'daki avrupa şampiyonasına katılma hakkını kazanan futbol milli takımı oyuncularına yaklaşık 500'er yüzbin yuro'nun aşırı yüksek olduğunu düşünen bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı bu durumu mahkemeye taşımış.

  burdan bir şey çıkar mı? bilinmez. adaletin bu hali ile sanmam. ama haberi okuyunca bile kemiklerimde bir soğuma, iç yağlarımda bir erime oldu.

  misal bunların hiç akıllarına geldi mi? alacakları bu paranın mesala sadece on da birini şehit ve terörde canlarını kaybedenlerin yakınlarına bağışlamayı hiç düşündüler mi?

  http://www.memurlar.net/…ler/2015/10/16/cumhuriyet/

  http://www.aktifmedya.com/…_komik_kaldi-691649.html

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…_futbolcuya_prim.html

  a milli takımın alacağı prim mahkemelik oldu!
  hürriyet - 19 ekim 2015
  a milli takım'a prim şoku!

  2016 avrupa şampiyonası'na en iyi üçüncü olarak katılma hakkı kazanan a milli futbol takımına verilen prim mahkemelik oldu.

  avukat sedat vural milli takıma verilen 500 bin euro'nun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile asliye hukuk mahkemesi'ne dava açtı.

  adam başı 500 bin euro prim
  a milli futbol takımı, izlanda'yı 1-0 yenerek fransa'da yapılacak olan 2016 avrupa futbol şampiyonası finallerine gitmeye hak kazandı. maç sonrası türkiye futbol federasyonu başkanı yıldırım demirören futbolculara ve teknik heyete, "bugüne kadar size 150 bin euro verdik. buna 350 bin euro daha ilave ediyoruz." dedi.

  dereceye girme söz konusu değil
  milli takıma verilen bu prime ankara barosu'na kayıtlı avukat sedat vural tarafından asliye hukuk mahkemesi'ne dava açıldı. vural mahkemeye verdiği dilekçede uluslararası bir başarının göstergeleri olan, şampiyonada dereceye girme durumu söz konusu olmadığını vurguladı.
  kamu kurumu niteliğinde olan türkiye futbol federasyonu'nun bütçe kaynakları kamusal nitelikte olduğunu kaydeden vural, bu kaynakların keyfi kararlar ile değil kamu yarar ve disiplinine uygun olarak kullanılabileceğini ve yönetilebileceğini kaydetti.

  "ilk 3 dereceye giren sporculara verilecek en fazla ödül miktarını yönetmelikle belirlemiştir"
  avukat vural'ın dilekçesinde ayrıca şu ifadeler yer aldı: "uluslararası spor karşılaşmalarındaki başarılar için devlet 'ödül yönetmeliği' yayımlamış; ilk 3 dereceye giren sporculara verilecek en fazla ödül miktarını bu yönetmelikte belirlemiştir. şampiyon olunması halinde her futbolcuya 125 cumhuriyet altın bedelinin ödül olarak belirlendiği yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde keyfi olarak 500 bin euro ödenmesi; bu parayı ödeyenin de ve alanın da kişisel hukuki ve cezai sorumluluk ve yaptırımını gerektirir."

  "anayasa katında geçerli görülemez"
  av. vural, dilekçesinde ayrıca şu ifadelere yer verdi: "anayasanın 10. maddesine göre yasa önünde eşitlik ilkesi gereği olarak yasaların uygulanmasında dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrılığı gözetilmesi ve bu nedenlerle eşitsizliğe yol açılması anayasa katında geçerli görülemez. bu mutlak yasak, birbirinin aynı durumunda olanlara ayrı kuralların uygulanmasını ve ayrıcalıklı kişi ve toplulukların yaratılmasını engellemektedir. aynı durumda olanlar için farklı düzenleme, eşitliğe aykırılık oluşturur.
  eşitlik ilkesi ortada 'haklı bir neden' bulunmadıkça, hiçbir kişiye, aileye, zümreye ya da sınıfa ayrıcalık tanınmasına mutlak engeldir. kamu hizmetinde eşit davranış, eşit yararlanma temel niteliktir. "haklı bir neden" bulunmadıkça, hiçbir kişiye, aileye, zümreye ya da sınıfa ayrıcalık tanınmasına mutlak engeldir. 'haklı bir nedene' dayanmayan bu karar ile uluslararası karşılaşmalarda aynı ay yıldız forması altında ülkemizi temsil eden sporcuların farklı uygulamaya tabi tutulmaları anayasanın yasa önünde eşitlik ilkesi ile aihs'in 14. maddesindeki ayrımcılık ilkesine açıkça aykırıdır."

  gerekli bir ekleme:

  hayat ilginç. bazıları belki çoğumuz hayatın sunduğu nimetlere erişmek için üçün beşin ya da milyarların hesabı içindeyiz. bu prim mevzusu bu çelişkinin bir patlaması değil mi? bazıları da sağlıklarını tekrar kazanabilmek için elindeki tüm varlığını vermeye ondan vazgeçmeye hazırdır.

  bu başlık en azından kısa bir süre için de olsa yaygın bir ulaşma imkanı sağlayacak.

  az önce mecradan bir arkadaştan mesaj geldi. kan kanseri bir arkadaşımız, istanbul üniversitesi çapa tıp fakültesinde düzenli olarak kan ihtiyacı varmış. bilgileri iletiyorum.

  -->> istanbul üniversitesi çapa tıp fakültesinde bulunan görkem biçer için b+ kana ihtiyaç vardır, iletişim:05548324512
 • avukati her tarafindan opme istegi uyandiran haber.

  alirlar o paralari kamil. hem 500.000€ nedir yani? 1730 adet asgari ucret yapiyor.
 • olması gerekendir.
  yerleri çok iyi süpürüp bizi yurtdışından gelen misafirlerimize mahçup etmeyen (ya da etyen mahçupyan) ve ülkemizi gururlandıran çöpçülere aynı aralıkta prim verildiği gün, bu 30 iq ortalamalı atletik primatlara da prim verilmesi konuşulabilir.

  o güne kadar almaları gereken tek şey bu;
  (o)))
 • tff özerk yapıda olduğu için hiçbir şey çıkmayacak dava. devletin milli sporculara verdiği ödül başka, devlet kasasından çıkıyor. tff'nin verdiği para ise sponsor gelirleri vs.'den geliyor, devletle bir bağlantısı yok. evet bence de çok para, anlamsız çok hem de. ama davadan sonuç çıkmaz.
 • yerinde bir olay. dağıtılacak primin en az yarısı kazak milli takımının hakkı sonuçta.
 • helal olsun . gundem olmasi bile guzel.

  belki millilerden biri utanir da , ben su kurulusa bagisliyorum der.

  selcuk inan ...hadi baslat bu dalgayi.hicbirinizin milli takimdan alacaginiz paraya ihtiyaciniz yok.

  gidin hic olmadi , sokak cocuklari veya kimsesizler icin futbol okulu ,sahasi falan kurun.
 • oh iyi olmuş. ya bu milli takımın abartılmasından hiç hoşlanmıyorum. daha elemeleri geçtiler. şampiyon olsun ver primi. yıllardır sik gibi oynadılar zaten.
 • bu aralar aldıgım en güzel haber. dava olumlu sonuclanır sonuclanmaz, avukat kardeşim beni bir şeylerin bitmediğine inandırdın, helal olsun.
 • olması gereken olmakla birlikte sonucunda birşey çıkmayacağını düşündüğüm dava.

  tff'nin görevi profesyonel kulüp gibi milli takımı yönetip, oyunculara prim vermek değil, aldığı sponsorluk ücretlerini alt yapılara, tesislere aktarmaktır. kaynağı ne olursa olsun o para ülke futbolunun gelişmesi için ayrılmalıdır. baştakilerin gönüllerine göre istediği gibi saçması için değil. bu paralar vergiden gelmiyor ondan istediğini yapar düşüncesine de kesinlikle katılmıyorum.
 • senin verginle değil, gidecekleri şampiyonanın reklam ve tv gelirlerinin bilmem kaçta biri ile ödenen primlerin tartışalacağı mahkeme. o primleri bakanlık değil federasyon veriyor. federasyonların çalışma mantığını araştırmanızı tavsiye ederim. ha futbolcuların bu kadar çok para kazanması bence de mantıksız, ama insanlar para döküyor, onlar da yiyor. eleştirceksek, mantıkla eleştirelim.