şükela:  tümü | bugün
  • freddy krueger’la tanışmamıza vesile olmuş 1984 yapımı wes craven başyapıtı. filmin giriş fragmanıyla beraber freddy’nin ünlü eldiveninin nasıl ortaya çıktığını da görmüş oluruz. wes craven olaya direk girmiştir. eldiveni, çizgili kazağı ve şapkasıyla öldürürken güldüren kahraman haline gelecek olan freddy krueger efsanesi bu filmle doğmuş olur. 80lerin ünlü korku klişesi bu filmde de bozulmaz ve sevişen önce ölür. gencecik ve çömez bir johnny depp filmin sürpriz yumurtası olmuştur. serinin diğer filmlerinde bolca göreceğimiz çocuğuna ilgisiz ebeveynlerin belki de en dayaklığı olan polis baba hepimizi delirtmiştir. o kadar olaya rağmen ısrarla nancy’nin söylediklerini kulak arkası yapması şahsen beni zıvanadan çıkartmıştı. freddy mitinin başlangıcı olan filmde aslen freddy’nin adı fred krueger olarak geçmektedir. freddy’nin öldürme tarzını öğrenirken nancy’nin de freddy’i nasıl tırt bir yöntemle hayatından şimdilik çıkardığına tanık oluruz, ki bence filmin en büyük eksisi finalidir. son sahnede de devam filmleri için yol açılmış, seri haline geleceği belli olmuştur.
  • freddynin olur olmadık heryerden çıkması
    yatak altı
    bilgisayar oyunu
  • 4. sunden sonra sicmis seridir.

simdi fredi'nin bi kazagi vardi bilenler bilir. yesilli kirmizili enine cizgili boyle. bizim apartmanin kapicisinda da ayni kazak vardi manyak herif. hey gidi sefer amca ya simdi aklima geldi bak. bizi bahceden kovalardi su hortumunu acip cicekleri otlari bozuyoruz diye. sonra kempes abi vardi bakkal. karsi apartmanda murat otururdu. napiyo acaba murat. essek kadar adam oldu tabi simdi. bisikletimi tamir ederdi. beni korurdu hep ehehehe canim ya. bi ara serpil cakmakli gibi saclarimi yanlardan cekistirmistim, murat bana uyuz olmustu aglamistim o aksam. ehehe

neyse. fredinin kazagi. bizim sefer amca bu kazagi giymis abi bi gun, cop alicak aksam. kapiyi ben actim. ders calisiyorum. kapiyi acar acmaz cotaaa diye yuzune kapadim.

"one two, freddy came for you,
    three four, you'd better lock the door.."

diye boguruyorum kapinin arkasindan. sefer amca manyak misin kizim noldu diye bagiriyo kapinin otesinden. anlamiyo tabi. ben de ingilizceyi cok pis cozmustum her firsatta ingilizce takiliyordum zaten millet bana gicikti. ehehehe kiskanc ibneler. neyse. beni aldi mi bi gulme krizi. dedim ameth napiosun. kapiyi actim, sefer amca yuzume ayet-el kursi okudu abi ya ahahahha

bi hafta tum apartman beni konusmus. ameth seytana mi tapiyo ayin mi yapio diye.

ahahaha

edit: simdi siz bunu da kotuluyosunuz ya, fredi skicek hepinizi ahahahahah
  • 2004 yazında kanal d 7 bolumu birden yayinlamişti.
  • filmde çocukların söylediği tekerleme türkçe söylendiğinde de kafiyelidir. çok ilginç. ingilizce bir şiir, tekerleme, mani vs. nin kelimelerle çok fazla oynanmaksızın türkçeleştirildiğinde kafiyeyi koruması nasıl mümkün olabilir? bu apaçık bir mucize değil de nedir? almanca nasıl acaba? ayn, zıvayn...

ben freddy krueger'a inanıyorum. bi de tırnaklarını tahtaya metale sürmese... içim kıvış kıvış oluyo.
  • wes craven ın ne kadar iyi bir yönetmen ve hikaye anlatıcı olduğunu gösteren,serinin ilk filmi.80lerin sonu 90ların başı çocuklarının -öyle tahmin ediyorum ki-vazgeçilmezlerinden biri.
    ayrıca sinema tarihinin en sağlam ve kendine özgü karakterlerinden biri olan freddy krueger ın,rüyalarıma girip benle saklambaç oynama sebebi.(bildiğin arkadaştık yalnız)
  • 1984 yılında çekilen serinin ilk filmiyle birlikte efsaneleşecek bir isim olan freddy kruger ile tanışırız. kendisi bir neslin kabusu olmuştur. wes craven , öyle bir karakter oluşturmuş ki filmden çok freddy krueger karakteri konuşulmuştur.
    şuan izlense belki korkutmaktan ziyade güldürür demek isterdim ama geçenlerde dvd seriler arasında kendisini gördüm ve hemen aldım kapakta "ilk kabusunuzu asla unutamazsınız" yazıyordu haydi bakalım dedim gittim eve izledim. korkmadım güldüm demek isterdim ama gene korktum gene korktum.
  • 2. filmin 39. dakikasında baba merdivenle jesse'nin penceresine ferforje kafes koymakla meşgulken çorabını görürüz. çorabın üzerinde kktc bayrağı vardır.
    bir başka çorap hikayesi de şudur efendim: jesse kim ablamızla şevişmeye girişmeden hemen önce çorapsızken şevişme antremanlarında ayağında beyaz çorplar vardır. çekimler sırasında üşümüş olmalı.
  • 2010 yılında beyaz perdeye döneceği söylenen ve robert englund yerine jackie earle haley'in freddy krueger'ı canlandıracağı efsane.
    (bkz: ne anladım ben bu işten)
  • ilk filmin remake' i ile ilgili ilk görseller nihayet yayınlandı!

ilki serinin yeni logo'su:

http://img91.imageshack.us/…elmstreetlogo072209.jpg

diğeri ise oscar adayı oyuncu jackie earle haley 'nin canlandırdığı, efsanevi teenslasher freddy krueger:

http://img216.imageshack.us/…/freddyfirst072209.jpg

peki bu remake için hiç ümit var mı? hiç sanmıyorum!

hesabın var mı? giriş yap