*

şükela:  tümü | bugün
 • wes craven patentli ünlü korku serisinin dördüncü filmi. bir önceki filmin tamamlayıcısı, ikinci yarısı. üçüncü filmde kaldığımız yerden devam ediyoruz. o filmin kahramanı kristen parker yine karşımızda. ancak güzeller güzeli patricia arquette’in yerini tuesday knight almış. yönetmen koltuğunda da ileride die hard 2, cliffhanger, deep blue sea, mindhunters ve exorcist the beginning ile adını duyuracak olan renny harlin oturmakta. kristen ile birlikte bir önceki filmin rüya savaşçıları kincaid ve joey de karşımıza çıkmaktalar. ama bu filmde biraz kansızlar. kristen’ın rüyalarına girdikleri için kristen’ı suçlamakta, ama freddy ile karşılaşınca hiç utanıp sıkılmadan “kristen kurtar bizi” demekten çekinmemekteler. böyle de şerefsiz karakterler. serinin yeni karakterleri kristen’ın erkek arkadaşı rick, rick’in ayakta bile rüya gören kızkardeşi alice, babaları ve rick’in kankası artist dan. freddy ise gömüldüğü yerden, harika bir canlanma sahnesiyle kadroya katılmakta.

  --- spoiler ---

  filmin ilerleyen kısmında kristen annesi tarafından uyutulur ve freddy’e yem olmaktan kurtulamaz. artık geride rick ve kardeşi kalmıştır. kristen’ın intikamını almak istemektedirler. rick ise okul tuvaletinde bile uyumak gafletine düşer ve aramızdan ayrılır. alice’e yardım edecek bir tek dan kalmıştır. onun da araba kazası geçirip hastaneye kaldırılması souncunda alice ramboluğa soyunur. ayna önünde tüm teçhizatlarını aldıktan sonra rüyalar aleminde freddy’i deplasmanda yenmek için hazırdır. olayı çözecek olan ise bir aynadır. olaylar biter ve soh sahnede havuz suyunda freddy’nin yansımasını görür ve bir sonraki film için beklemeye geçeriz.

  --- spoiler ---
 • dünyalar güzeli ve tatlısı alice karakterini (bkz: lisa wilcox) serinin 5. filminde de görme şerefine erişiriz.
 • bu arada açılış jeneriğinde çalan şarkı için (bkz: running from this nightmare)
 • şahane bir açılış şarkısına sahip film.

  seksenler yapısında
 • film için söylenebilecek şeyler arasında ilk önce, bütçesinin nispeten yüksek olması gelebilir diye düşünüyorum. bütçeleri incelemedim ancak bu filmde rüya sahnelerine gerek ambiyans, gerek dekor, gerek hikaye olarak epey bir özenilmiş. paraya kıyılmış. sinema sahnesi, serinin en güzel rüya sahnelerinden biri. onun haricinde şahane bir soundtrack'i var. fakat gelin görün ki, konu için aynı övgüleri yapamayacağım.

  --- spoiler ---
  bir kere freddy'nin canlanışının altı çok boş. yani saçma da olsa oraya bir şeyler kataydılar iyiydi. freddy bu filmle birlikte orjinal hikayesinden tamamen sapıyor ve serinin geri kalanı da boka sarıyor doğal olarak. kristen ve dream warriors olarak bilinen ekip, elm sokağının kalan son çocuklarıydı. freddy onları da öldürünce artık hikaye tamamen öldürüp kendini güçlendirmek mevzusuna bağlıyor. bir nevi amaçsız öldürme ve bu öldürmeler de alice'in rüyaya adam çekmesi gibi yöntemlerle gerçekleşiyor. burada konunun geneli sıçışa geçiyor. oysa ki üçüncü filmde (ki bence serinin en iyi filmi konu olarak) şahane bağlanılan, temele oturtulan şeyler yıkılıyor tek tek. bu aşamada tatmin edicilikten uzakta kalıyor serinin kendi evrenindeki tutarlılığı göz önüne alırsak.

  --- spoiler ---