şükela:  tümü | bugün soru sor
 • a nightmare on elm street adli serinin ikinci filminin bir diger adidir.. yonetmeni jack sholder'dir.. bu sefer nancy'in evlerine tasinan ailenin, cocugu jesse, freddy ile bir hesaplasmaya tutusacaktir..
 • wes craven’ın yarattığı a nightmare on elm street serisinin ikinci ve en boktan filmi. en boktan diyorum çünkü serinin tamamını ele aldığımızda gerek konusu, gerek oyunculukları, gerekse freddy’ye bakış açısıyla seriye bulaşmış bir leke gibidir bu film. öncelikle freddy’nin rüyalar dışında gerçek hayatta da insanlara musallat olması anlatılmıştır ki bence seriye yapılan en büyük ihanettir. çünkü freddy’nin bütün gücünü rüyalardan aldığını ve gerçek dünyada bu güçlerini yeterince kullanamadığını bilmekteyiz. ancak yönetmenimiz ya ilk filmi seyretmedi ya da seriye yenilik getirmek istedi bilemiyorum ama ortaya çıkan sonuç felaket. yine freddy’nin evinin yeni sahiplerinin çocuğunun vücuduna girme fikri de boktan. çocuk demişken, jesse rolünde başrolü kapan mark patton filmin bir diğer faciasıydı. gördüğüm en yetersiz ve itici oyunculuklardan birini ortaya sermiş. yemedim içmedim imdb’den baktım, bu arkadaşın sinema kariyeri bu filmle bitmiş sonrasında iki dizinin birer bölümünde oynamış o kadar. bence gayet güzel olmuş. final sahnesi de yine filme yakışır şekilde saçmadır.
 • filmin başındaki okul otobüsü sahnesi dışında oldukça dandik bir filmdir.
 • elm sokağı 1428 nolu evde 5 sene sonra tekrar vuku bulan olaylar silsilesinden oluşan film. lisa kızımızı tebrik etmek istiyorum çünkü her baba yiğidin harcı değildir freddy krueger'ı dudağından öpmek.
 • serinin en zayıf halkasıdır.jesse'nin babasının neden kktc bayraklı çorap giydiği halen anlaşılamamıştır.
 • film bittikten sonra kapanış jeneriğinde bing crosby'den soft bir parça olan "did you ever see a dream walking?" çalmaktadır.
 • seksenlerin homoerotik filmlerinden yalnızca biri.
 • çocukken seyrettiğimde filmin başındaki otobüs sahnesiyle nice kabuslar yaşatmış film. tabii o yaşta filmdeki homoerotik altmetni de nereden anlayacaksın ki? freddy'yi görünce direk ödümüz bokumuza karışıyordu.
 • tüm zamanların en kötü korku filmi, devam filmi ve yapılmış en gay korku filmi gibi ünvanlara sahip 85 tarihli yapım. filmin esas oğlanı mark patton abimiz ilk erkek scream queen/final girl olarak anılıyor.

  80’ler hollywood’una hakim olan homofobiye nazaran korku sinemasında sleepaway camp ile birlikte homoertizmin açık bir şekilde kullanıldığı nadir yapımlardan. filmin olay örgüsüne baktığımızda bu sefer freddy mahalleye yeni taşınan jesse adlı bir gence dadanır. onun korkularından beslenip, güç kazanarak bedenini ele geçirip gerçek dünyaya gelme amacındadır. aslına bakarsanız burada freddy jesse’nin bastırdığı eşcinsel kimliğimi sergiler. freddy’min ona yaşattığı tüm korku ve paranoya aslında içinde bulunduğu cinsel yönelim/kimlik bunalımıdır. freddy bedeninden çıkınca o da bir anlamda dolaptan çıkmış olur. kız arkadaşı ile sevişemez, soluğu hoşlandığı (ki biz bunu tam olarak bilemiyoruz) çocuğun yanında alır.

  tüm bu elementler kesinlikle filmi enteresan kılıyor. kötü ama bir o kadar da eğlenceli.