• yumusacik ve korkunc bir pink floyd sarkisi
    (bkz: meddle)

a cloud of eiderdown
    draws around me
    softening the sound
    sleepy time
    when i lie
    with my love by my side
    and she's breathing low
    and the candle dies

when night comes down
    you lock the door
    the book falls to the floor
    as darkness falls
    the waves roll by
    the seasons change
    the wind is wry

now wakes the owl
    now sleeps the swan
    behold a dream
    the dream is gone
    green fields of cold rain
    is falling in a golden dawn

and deep beneath the ground
    the early morning sounds
    and i go down
    sleepy time when i lie
    with my love by my side
    and she's breathing low

and i rise, like a bird
    in the haze
    when the first rays touch the sky
    and the night wings die

edit: the great gig in the sky bir kelime hatası buldu.
  • turce cevirisi:
    ku$tuyu bir yatak sarmaliyor beni
    yumu$atarak sesleri
    uykulu anlarimda sarilirken yanina sevgilimin
    o hafifce nefes aliyor ve sonuyor mum
    gece oldugunda kilitliyorsun kapiyi
    kitap du$uyor yere
    karanlik inerken ve karanlik yuvarlanirken
    mevsimler degi$iyor, iliniyor ruzgar
    $imdi bayku$ uyaniyor, $imdi uyaniyor kugu
    yeni bir du$e dal digeri bitti
    kirlar yemye$il, soguk bir yagmur
    yagiyor altin bir $afakta
    ve yerin altinda derinlerde, sabahin erken sesleri
    ve iniyor a$agiya dogru
    uyku vakti uyanirken yanina sevgilimin
    o hafifce nefes aliyor
    ve ben havalaniyorum bir ku$ gibi
    sisin icinde ilk i$iklar dokunurken goge
    ve inerken gecenin ruzgarlari.
  • huşu içinde bi parçadır, kas gevşetici etkisi vardır. ayrıca çaktırmadan yapılan majör-minör geçişleri, şarkının formunu birden değiştirir, hiç farkında bile olmazsınız...
  • bildiğiniz sevdiğiniz bir kokuya sarılıp uyuma parçasıdır.
  • herhangi bir kategoriye sokamıyorum bu şarkıyı çünkü ben bazen bu şarkının içinde yaşıyorum. her sabah kalkıyorum, kendi yastığımdan başımı kaldırıp, rüzgarların yastığına başımı koyuyorum. bazen ulaşılması çok zor oluyor, karlı, buzlu oluyor yolları, bazen de ilkbaharın geldiğini o rüzgarlardan ilk siz anlıyorsunuz şehirde. akşam üstü dışarı çıktığımda ilk ışıkların göğe dokunduğunu görebiliyorum. * zihin karıncalandırıcı üstün pink floyd eseri, hatta bazen en kıymetlisi.
  • underrated pink floyd şarkılarından bir tanesi. sevdiceğe sarılıp uykuya dalmadan önce dinlerseniz hayaller alemine yolculuğa çıkabilirsiniz.
  • meddle albümünün one of these days ve echoes parçalarının arasında kalan slow parçaların bence en iyisidir. parçadaki bas ve gitarın uyumu kusursuzdur.
  • üzerimde kafamdan çocuksu bir hikaye etkisi yapan meddle çocuklarındandır.

sanki esas adam uykudaki sevgilisiyle aynı yatakta uzanmışta uyumaya çalışıp dururken eski merhum aşkı perdeyi havalandırır pencereden rüzgarı oğlanın suratına yollar,yetmez kitabı yere atar,kapıyı çarpar.unutulmamayı bırakın,oğlanıda alıp götürmeye,yanına çekmeye çalışır.

korkutup huzur verme gibi uçtan uca duyguları birbirine nasıl bağladığına dair hep bi soru işareti bırakır.
    sadece rüzgar sesinin uzun uzun işitildiği versiyonları dinlenilmelidir kanımca

introsu kısa ama etkili rüzgar

http://www.youtube.com/watch?v=4f6-aknjeto

introsu uzun ama fısıltımsı rüzgar

http://www.youtube.com/watch?v=7ozh3-djjna
  • aynı anda insana mutluluk, hüzün, umut ve yalnızlık hissi verebilen, değeri yeterince anlaşılamamış şarkılardan sadece bir tanesi.
  • david gilmour un "and the candle dies" ve "and the night wings die" deyişi için başında sonuna kadar dinlediğim şarkı. şarkının tam 02.05'inci dakikasında başlayan ve 02.33'ünde çok sevdiğim bir başka melodiye dönüşen psychedelic ve biraz da melankolik melodi bugün aklıma geldi. şarkının ismini unutmuştum, o melodi hangi şarkıdaydı diye düşündüm. kesin pink floyd'un 2. veya 3. albümüydü diye düşündüm. a saucerful of secretsalbümünü taradım, orada değildi. aradığımı meddle'da buldum.

albümün, pink floyd'un efsane incisi echoes'tan sonra en sevdiğim şarkısıdır. bu şarkının bahsettiğim melodisi, çok güzel bir sanatsal sinema filminin en hüzünlü ve çarpıcı sahnesinde kullanılabilir. nuri bilge ceylan'ın kasaba filmindeki, saffet'in köyden, uzun bir yol boyunca yürüyüp ayrılışı sahnesi gibi bir sahnede.
hesabın var mı? giriş yap