şükela:  tümü | bugün
 • film güzel.

  ama bizim insanlarımız edepsiz, saygısız, cahil ve bilinçsiz. film boyunca avaz avaz konuşan, gülen, konsantrasyonu mahveden bir sürü terbiyesizle izledim maalesef. adam olmayız biz; bomboş, görgüsüz bir nesil geliyor. o it gibi üreyen cahil ana babalarını bile utandıracak bir nesil. gurur duyun yere göğe sığdıramadığınız aptal evlatlarınızla. gerizekalılar.
 • mantıksızlıklarla dolu film.

  insan sanki sadece konuşurken veya hareket ederken ses çıkaran bir varlıkmış gibi işlenmiş filmde. bu karakterler nezle veya grip olsa ne yapacaklar? öksürseler bittiler, tuvalete gidince yanlışlıkla gürültülü osursalar mahvoldular.

  bu yaratıklar nasıl ortaya çıktı, ortaya çıktıklarında ordu neredeydi, bu yaratıklar sadece sese duyarlıysa neden bir yerlere bomba yerleştirip sonra da yüksek sesle onları bombaların yanına çekip patlatmadılar. ne kadar saçma bir kurgu ya!

  bu arada ilk gençliğimizin efsane filmi tremors'u hatırlattı bana. eğer ses çıkarmadan durursanız canavarlar sizi bulamaz.
 • istanbul'da kalburüstü bir semtin avm'sinde izlememe rağmen seyirci kitlesi yüzünden keyfimin kaçtığı film.

  filmi araştırmadan elinde patlamış mısır ve kola ile geleni anlarım da, film arasında gidip bunları alan öküzlere ne demeliyim acaba? zaten arkamıza da bir aile oturdu sürekli haşır huşur bir poşet sesi, ne getirmişler ne yiyorlar anlayamadım. utanacaklarına, üstüne bir de fısır fısır konuşup gülüyorlar ses çıkartıyorlar diye.

  ayrıca film o kadar sessiz ki, salonun kapısı açık kaldığı için avm içindeki gürültüler bile ambiyansı bozuyor. o nedenle, hafta içi ve avm sineması olmayan bir salonda izlemeniz tavsiyem.

  filme gelince, abartıldığı kadar beğenemedim. karakterler arası ilişkiler bütün çabaya rağmen yüzeysel kalmış, zaten 90 dakikanın da film için kısa olduğu belli ediyor. bu kadar övülmesinin ardında, emily blunt ve john krasinski çiftinin amerika'da en beğenilen ünlü çift olmasının ve personalarının etkisi var. çoğu hayran, filme giderken destek olmak da istiyor ve pozitif bir önyargı hakim.

  --- spoiler ---

  filmdeki kız çocuğu, gerçekte de işitme engelli.

  filmin en gerilimli öğesi, merdivendeki çiviydi. film boyunca o çividen çekindiğimiz kadar başka bir şeyden çekinmedik. bir de, aklıma piyanist filmindeki annenin hikayesi geldi ve film boyunca, anne, sesini kesebilmek için bebeğini boğmak zorunda kalacak mı diye de gerildim.
  --- spoiler ---

  film bir korku değil gerilim filmi ve suspanse olarak adlandırılan, yani bir şeylerin olmasını beklediğinizde yaşanan gerilime dayanan bir tür. 7.5/10 nacizane puanım.
 • gayet güzel film.

  baba-kız ilişkisinin işlenmesi biraz eksik kalmış, kabul. filmdeki dram ve çaresizliğin işlenmesi adına, filmin içinde geçtiği evrenin kuralları ve detayları biraz atlanmış ona da varım.

  öte yandan jumpscare eleştirilerine katılmıyorum. filmdeki gerginlik her an mevcut. gıcırdayan en ufak tahta bile insanı geriyor. gerginliğin tavan yaptığı anlar da genellikle bir sesin çıkması ile başlıyor. o yüzden jumpscare olarak tanımlanan sahnelerin fazlaca olmadığı ve sömürülmediği kanaatindeyim.

  oyunculukları çok beğendim. john krasinski'yi her izlediğimde içim ezildi. emily blunt da öyle. karı koca, minimum replikle maksimum duyguyu anlatmışlar. bravo. onun dışında çocukların oyunculukları da çok hoşuma gitti.

  plot hole eleştirilerine de fazlaca katılmıyorum. geri kalanı spoiler:

  --- spoiler ---
  plot hole olarak düşünebileceğim tek şey, yaratıkların duyma yetisi. yere düşen bir çerçeveyi (en iyi ihtimalle) yüzlerce metreden duyup gelebilen yaratıkların, yan yana durdukları insanların nefeslerini ya da kalp atışlarını duyamaması biraz tuhaf geldi. onun dışında filmdeki detayların (tabak-çanak-çatal-bıçak olmaması vs.) gayet güzel olduğunu düşünüyorum.

  bunun dışında yaygın olarak gördüğüm eleştiriler:

  niye bebek yaptılar?
  1) insanlar, konuşmuyor diye john krasinski'yi jim halpert sanıyorlar anladığım kadarıyla; ancak film kırsal ve gelişmemiş bir yerde geçiyor. dolayısıyla bu ailenin pro-life olması ve kürtajı (ve hatta korunmayı bile) hoş karşılamıyor olması yüksek bir ihtimal.
  2) ilk baştaki eczanemsi yerin durumu oldukça kötüydü. halihazırda küçük bir kasabanın eczanesi, üzerine de defalarca yağmalanmış. burada hamilelik testi veya gebelik sonlandırıcı ilaçların kaldığını sanmıyorum. o şartlar altında kürtajın da mümkün olmadığı açık. dolayısıyla gebelik geç anlaşılmış olabilir.

  neden yerin altına sığınak yapmıyorlar/neden nehrin yanına ev kurmuyorlar?
  - bunlar için inşaat gerekir. inşaat = ses. yaratıkların giremeyeceği bir sığınak yapmak zaten mümkün değil, manyak gibi güçlüler (ambar sahnesi).

  yüksek frekansla ses çıkararak yaratıkları etkisiz hale getirmek, koskoca bilim insanlarının aklına gelmemiş mi?
  1) gelmiş olabilir. gelmişse de kendilerini güvenli bir yere alıp, konuyla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyorlardır; ancak bizim izlediğimiz zaman dilimi olayların çıkışından 1.5 sene sonrası. bu süre içinde kırsal bölgede yaşayanlar için bir arama kurtarma çalışması başlamamış olması ya da karşı saldırıya geçilememesi normal.
  2) gelmemiş olabilir. diğer yerlerdeki yaratıkların sayılarını bilmiyoruz. çok sayıda yaratık varsa bir anda insan nesli tükenmiş olabilir; zira çok hızlı ve güçlüler. özetle emin değiliz. konu da bu değil zaten.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  filmin final sahnesi ve emily blunt'ın şimdi ananı laciverde boyadım it oğlu it bakışı
  --- spoiler ---
 • ilginç konulu bir korku filmi. en azından fragmandan gördüğümüz kadarıyla. çünkü hiç bir yerde konusu yazmıyor. yapımcılar gizli tutuyor. filmdeki tehdit unsuru bilinmesin istiyorlar.

  filmdeki aile sadece gece değil, gündüz de ses çıkarmaktan kaçınıyor.. tahtalar gıcırdamasın diye basılacak yerleri bile belirtmişler.

  bu arada başroldeki adam hem filmin yönetmeni, hem senaristi, hem de emily blunt'ın eşi. hem de ingiltere çevre bakanı. yok şaka.

  don't breath, death silence, 10 cloverfield lane (izole yaşam bakımından) gibi filmleri anımsatan yapım, kıyamet sonrası bir ailenin izole bir yerde hayatta kalma çabası gibi sıkça işlenen bir tema üzerinde..üstüne bir de sessiz kalınma sosu eklenmiş.

  nisan 2018 de bekliyoruz.
 • sinemada patlamış mısır, cips vs. yiyecek tüketmek gibi bir alışkanlığınız varsa, zaten bırakın.

  ama bu film özelinde söylüyorum, sakın ama sakın sinemada yanınızda yiyecek ile izlemeye kalkmayın. bütün salonun seyrinin içine edersiniz. neredeyse film boyunca salondan çıt çıkamayacak çünkü.

  film efsane.
 • --- spoiler ---

  filmdeki en güzel sahne kesinlikle harvest moon'un çaldığı sahne.

  zaten ben anlamadım hiç insan müziksiz nasıl yaşar. yaratık yemese ben kendim ölürdüm kendiliğimden.

  --- spoiler ---
 • az once izledigim ve korku esigi epey yuksek biri olarak (cinli filmler haric) begendigim filmdir.

  izlememis olanlara hizlica bir uyari yapayim; ses yalitimi iyi olmayan bir sinemada izlemeyin. film cok sessiz ve yan salonda oynayan filmi duyuyorsunuz.

  bundan sonrasi spoiler icerir

  ----spoiler-----

  elestirenlerin hemen hepsi yaratiklarin nereden ciktilari hakkinda hicbir bilgi olmamasini elestirmis. bence sorun degil hatta daha da iyi. bunu bilmek filme bir sey kazandiracak mi? yoo...bir suru tibbi, biyolojik, bircogumuzun cok da anlamayacagi bilimsel oldugu iddia edilen bilgi ile bogulsak daha mi iyiydi? nereden gelmislerse gelmisler iste. zaten super kahraman, bilimadami falan olmayan bir ailenin gozunden anlatiliyor. bize bu yaratiklarin nereden ciktiklarina dair bilgiyi nasil vereceklerdi, onyaziyla mi?

  aile neden selalenin orada yasamiyor denmis. kolaydi sanki. hadi bir hafta on gun bir ay bir sekilde yasadin. yaz aylarinda baharda falan yasadin. kisin ne bok yiyecektin acaba? magara oyulup icine yerlesecek ekipman var mi?

  yerin altina siginak yapsalardi denilmis. tabii mesela her siradan aile felaket zamaninda etrafta yaratiklar cirit atarken ses cikarmadan yalitimli tam tesekkullu siginak insaa edebilir ne var bunda?

  insanlar bir gun bir ay falan degil belki de omur boyu hayatta kalmaya calisacaklar. muhtemelen ilk zamanlarini o selalede gecirmis bile olabilirler. bunu bilemiyoruz.

  bebek kismi bence de salakcaydi. bok varmis gibi nereden baksan 4-5 sene boyunca sessiz olmasi icin agzini dikmenin bile yetemeyecegi bir canliyi dogurmayi tercih etmek cidden aptalliktan baska bir sey degil. ama iste boyle bir sey olmasa da gerilim o kadar tirmanmazdi. bu aile sessiz sedasiz sukun icinde yasayip giderdi.

  yaratiklarin kmlerce oteden dusen bir lambayi duyup nefes sesini duymamalarini ben de anlamadim. ama bu gerilimimi azaltmadi.

  -----spoiler sonu----

  velhasil kelam film beni yeterince hatta fazlasiyla gerdi ve uzdu. amac da buydu. bu nedenle bence basarili bir filmdir. defalarca izlenecek bir film degil tabii ki o ayri.