şükela:  tümü | bugün
97 entry daha
 • ses çıkartanı sikerim temalı on numara film.

  gerilim tüm filme işlemiş. film bitince bir rahatlama yaşıyorsunuz. vaat ettiği şeyi misli misli veriyor. sinemada izlenmesi gereken filmlerden olduğunu belirteyim.
 • ekşi sözlük sinema uzmanlarının damladığı güzel film. “işleyiş kötü”, “karakter analizi doğru yapılmamış”. he dostum sen bu yorumunla zaten anca ekşi sözlükte yazar olabilirsin.

  filmin başlangıcını mantıksız bulanlar, o yaratıklar dünyaya nasıl geldi gibi sorular soruyor. benim anlamadığım hayvanların deney sonucu ortaya çıktığı söylenseydi mantıklı mı olacaktı film? mesela 28 gün sonra veya world war z’de az çok anlatılıyor bu o filmleri mantıklı mı kılıyor? bu gözle izlerseniz her filmde yüzlerce hata bulabilirsiniz.

  puan: 7.6/10
 • değişik tarz gerilim filmi. içinde dram ögelerini de barındırmakta. gerilimi karanlık ortamda vermekteler. genel tarz bu şekilde orada sorun yok. konu diğer filmlerden çok da farklı değildi aslında. sadece işlenişi ve geçen zaman aralığı farklıydı. 8.1 puanı hakediyor mu sinemada izlerseniz hakediyor ama yok evde izleyecem derseniz bu film evde bok olur baştan demesi.

  --- spoiler ---

  şimdi filmin ayrıntısına girecek olursak. filmde gerilimi oluşturan götten bacaklı insan tarantula yaratık karışımı bir canlı oluşturmakta. canlının en önemli özelliği kulaklarının çok hassas olması, çok hızlı hareket etmesi, insan tüketmesi ve pençelerinin keskin olmasıdır. en ufak bir sesi bile algılayıp son sürat oraya yetişmektedirler. ses devam ederse canlı insan bireyimizi öldürmektedirler ha yiyedebilirler ama yeme sahnesini maalesef bize göstermiyorlar. filmde mantık hataları mevcut. film farklı bir evrende farklı fizik kurallarıyla gerçekleşmiyor. normal dünya şartlarında gerçekleşiyor. kulaklar aşırı hassas bu kısım da tamam. tamam olmayan kısım şelale altında deli gibi bağıran elemanların yerini bulamayan böcekler ev içindeki kırılma konuşma seslerini nasıl duyuyor amk o ses evin dışına bile çıkamaz hele açık havada iyice dağılır ki hele hele ormanın derinliklerinde siksen duyulmaz ormanda o kadar ağaç börtü böcek hışırtı sesi var nasıl gidecek o ses oraya. madem o ses gidiyor şelaledeki ses de gitsin amk. filmin farklı olan kısmı ise diğer yaratıklı filmlerde yaratıkların nasıl oluştuğunu sonunun nasıl bittiğini genelde mutlu son olur bu bize gösterirdi. bu filmde başı da yok sonu da o yönden güzeldi. gerilimi 2. yarıda daha bir güzel yaşattı o da film için artı sayılır çünkü filmden ayrılınca insan o haz ile ayrılmak ister. reisin ölmesi bizi üzmedi de değil bu arada. resmen bok yoluna gitti. bıraksa veletler kurtulurdu orada. ananın da mallığı insanı sinir etmiyor değil ama film sonuçta bi yerden gerilim olmalıydı. ama anası ölse insan bu kadar üzülmezdi herhalde.
  --- spoiler ---
 • (bkz: blade runner 2049) gibi bir filme bile 11 sayfa yazılmışken böyle güzel bir filme sadece 2 sayfacık entryi yakıştıramadım ve bilemedim niye bu kadar az ilgi var . yakında zamanda bu derece gerildiğim bir film hatırlamıyorum hatta bu derece beni içine çeken filmi hatırlamıyorum film bittiğinde birinci partı bitti sandım o derece sürükleyiciydi , diyaloğun bu kadar az olduğu bir filmin nasıl bu kadar sürükleyici olması oldukça ilginç.
  korku ve gerilim filmlerinde başarılı olabilmek bana göre zordur özellikle korku eşiği yüksek seyirci ile karşı karşıyaysanız ama bu film de hiçbir dur seyiriciyi bir korkutayım tarzı zorlama yoktu . hani bilirsiniz korku- gerilimlerin vazgeçilmezi sahneler vardı karanlıkta beliren hayaletler yaratıklar gaipten gelen çığlıklar hiçbiri hiçbiri yoktu . gayet sade gayet gerilim odaklıydı . özellikle bu sene yine gerilim türünde (bkz: get out) un oscar aldığını düşünürsek bu filme 8/10 vermek az bile olur. düşünün ki get out u tek seferde izleyememiştim bile
  süresiyle oyunculuğuyla her şeyi kararındaydı a quiet place 2 si çıksa koşa koşa gider izlerim .

  **** neden izlemeli
  şöyle bir çekici yönü var filmin , başınıza bir yaratığın ya da hayaletin musallat olması çok ihtimal dahilinde değildir bu yüzden çok içselleştiremezsiniz dolayısıyla filmi izlerken onun bir filmden ibaret olduğu gerçeği kafanızda dönüp durur ama bu filmde asıl gerilim yanı bir yaratığın varlığından öte herkesin günlük hayatında başına geldiği "sessiz olmanın verdiği zorunluluk" gerginliği , düşünün ki arkdaşınıza sürpriz doğum günü yapacaksınız her şey hazır arkadaşınız merdivenleri çıkıyor , sessizce mumları yakmaya çalışıyorsunuz ama yaktığınız anda rüzgar mumları söndürüyor arkadaşınız bir kat daha yaklaşıyor siz mumları tekrar yakıyorsunuz o gelmeden sönmemek üzere .. böyle ince tatlı bir gerginlik işte .