• konusu güzel ancak basit kalmış bir film. 8.2 puanı hak ettiğini düşünmüyorum ancak sinemada izlediğime de pişman değilim.

eğer filmlerde tutarsızlıkları göz ardı edemeyen biriyseniz, bu filmi sinemada izlemenize gerek yok. çünkü çok fazla mantık dışı öğe barındıyor. ama ben keyfime bakarım derseniz de kötü bir film değil. ben baya gerildim. ki zaten o kadar sessiz bir ortamda gerilmemek mümkün değil.

filme gidecekler için bir tavsiye, olabildiğince geç ve sakin seansları tercih edin. çok sessiz bir ortam olduğu en küçük bir ses sizi sinir edip, dikkatinizi dağıtabilir.
  • gittim izledim. kesinlikle korku filmi beklentisiyle gitmeyin. hatta beklentiyle gitmeyin. ben gittim, pişmanım.
    ağııııııır bir drama filmi. fragmanın yanılttığı bir film daha izlemiş oldum böylece.
    8.2 wow wow wow yönetmen imdb'nin sahibi falan herhalde. 5 puan ancak eder o da oyunculuk için.
    son zamanlarda bir salgın gibi yayılan olay örgüsünü karakterlerin durgun zekalılığı üzerine kurma bu filmde de var. para verip izlediğiniz şeyde azıcık rasyonalite bekliyorsanız benim gibi uzak durun.
  • hemen hemen bütün yazarların bahsettiği gibi bir sürü mantıksızlık barındırıyor evet ama son zamanlarda izlediğim en özgün filmlerden. ayrıca bahsedildiği gibi 'jumpscare'lerin çok abartıldığını düşünmüyorum. genel olarak kendini izlettiren, izlerken de tef gibi geren bir film olmuş. gerilim filmi olarak bekleneni karşıladığı fikrindeyim.

--- spoiler ---

şu mal kız yüzünden baba gitti ya la. canavarın bugını daha önce farkedebilirdi.

--- spoiler ---
  • izlediğim en mantıksız gerilim filmi diyebilirim.madem böyle zor bir konu seçiyorsunuz, o zaman neden hakkını vermiyorsunuz?
    şuan tam hatırlayamadığım bir kaç mantık hatasi;
    en büyüğü bence:
    -madem ses yalıtımı yapıcak malzemeniz var o zaman neden bir oda yerine tüm evi yapmıyorsunuz?
    -evde neden bunca kırılabilicek eşya var madem öyle?
    -şelalenin yanına gidip konusabiliyorlar bir diğer en büyük mantık hatasi(!)
    bu yaratıkların burun delikleri yada gözleri yok.yani tamamen duyma üzerine saldırıyorlar.peki o zaman neden bir çerçevenin düşme sesine onca yol koşup,şelaleye saldırmıyorlar.canlı veya cansız varlıklari ayırt ettiren ne?
    -şu küçük sığınağa su dolma sahnesinde, bebeğin mırıldanışını nefes alışını duyamayan hayvan gidiyor te nerdeki mısırlara düşen çocuklari duyuyor.
    kısaca bok gibi vasat bir film.gelen sevgililer öpüşemedi bile o sessizlikte.
  • şu an bile dünyanın gidişatından endişe duyduğu için bebek sahibi olmaya cesaret edemeyen milyonlarca aile varken etrafta sese duyarlı canavarların olduğu bir dünyaya bebek(ağlayan ses çıkaran varlık) getirmek ne kadar mantıklı?

doğum sahnesi güzel gerdi evet, ama o kadar.
  • film sok edici kotu. buyuk hayal kirikligi yasadim.

+lar
    *farkli bir sinema tecrubesi *eh fena olmayan bir fikir *2 tane iyi sahne

-ler
    *bir suru mantik hatasi *cildirtan mantik hatalari(2 kere yazma istegi hissettim) *goze batan dusuk maliyetli film havasi *berbat theme muzigi *sinemada izlenecek bir film degil, sessiz olunamama meselesi, evde izlenebilir * insanin icini bayan soguk atmosferi *80 dakika olmasina ragmen sikmasi *iyi bir gerilim filmi olmamasi *cok kotu son, harcanan vakte kufur ettiriyor * sigir eksiciler ve imdbnin beklentileri yukseltmesi sonrasi; bu eziklere karsi hissedilen sinir. not: salondaki herkes memnuniyetsiz cikti, film tamamiyle hype; fikri olmayan eksi sigirlarina guvenmeyin.
  • bugün sinemada izleyip paramı çöpe attığım film. imdb de 8.2 veren kitleyemi yanayım, zorla götürdüğüm kuzenimin haklı isyanınamı yanayım bilemedim. en leşinden en kalitesine yakaladığım tüm korku gelirim filmlerini izlemiş biri olarak bu filme puanım 5 ten yukarı çıkmaz. bir sürü mantıksızlık ve klişe barındırıyor bir kere. yıl olmuş 2018 hala ani sesle korkutan filmler yapmıyorlarmış gibi birde üstüne prim veriyorlar bunların. bir daha puana bakıp sinemaya gitmem.
  • filmden çıktığınızda bir süre pantolonunuzun yaptığı hışırtıya, tuvalet kağıdının yırtılma sesine, florasan lambanın vızıltısına, arabanın havalandırma sesine kulak kabartırken bulacaksınız kendinizi.

belirtilmiş ama tekrar yazalım, korku filmi değil; sağlam bir gerilim.
  • lanet olsun, yazacağım her şey yazılmış dedirten film. herkes sorunları irdelemiş. bugün izledim filmi, içerisi kalabalıktı, dedim "şimdi herkes konuşacak, telefonu açacak, gürültü yapacak, film bok olacak" ama bi kova mısır almış çift, filmin sessiz olduğunu görünce yiyemediler mısırı. zira ilk yarısında konuşma olmadığından ve müziklerin volume'ü de yüksek olmadığından yenen mısır tanesi her yerden duyulabiliyor. fakat şansa iyi bir kitleye denk geldim, telefonla çok oynanmadı, çok konuşulmadı. neyse. yukarıda sıkça denildiği gibi orijinal görünüyor ama aslında eldeki fikirler hep başka yapımlarda işlenmiş fikirler. mesela signs, mesela war of the worlds. hitchcock'ın izinden gidiliyor, jaws'taki ve jaws'ın izindeki filmler gibi yaratık sona dek fazla gösterilmiyor. cloverfield'ı da hatırlatıyor. gene de filmdeki fikirleri, bazı sahneleri sevdim. korku filmi deniyor ama korku değil, daha ziyade gerilim. krasinski kıyamet sonrası atmosferi oluşturabilmiş, eşinden iyi performans almış. ama dediğim gibi hem eldeki fikirler başka yapımlardan toparlama, hem de mantık hataları mevcut, bir de baba-kız ilişkisini fazlasıyla ajite ediyor. gene de keyifle, sıkmadan izleniyor. lakin abd'de gereksiz yere şişirilmiş ve bu yüzden get out gibi yıl sonunda oscar'a yürümeye başlarsa kalbim bu salaklığa dayanmayabilir.

spoiler

ailenin çocuk yapması, hele ki böyle bir ortamda evet, göze batıyor ama anlaşılabilir bir durum. yani dünya neredeyse ilk çağa dönmüş durumda. ses çıkaracak hiçbir şey yok. rahat rahat moneypolly bile oynayamıyorsun. yani kimsenin olmadığı, aktivitelerin çook azaldığı böyle bir ortamda çocuk yapmaları normal. gerçi kadın kazara hamile kalmış olabilir. bence anlaşılır bir durum. anlaşılmayan şeyse aile ellerinden geldiğince ses yapmamaya dikkat etseler de bazen aşırı rahat olmaları. ama gerçi insanoğlu bu, bir süre sonra ortamın gerginliğine alışıp o gergin ortamda bile laçkalaşabiliyor. gene de bi izleyici olarak daha dikkatli olmalarını beklemiştim. asıl anlaşılmayacak şey böyle bir ortamda kızın attığı tripler. ergenli filmlere katlanamadığımdan kıza devamlı bela okudum durdum. kız, kardeşine uçağı verip ölümüne sebep oluyor, sonra diğer kardeşine kızıp onun da mısır dolu yere düşmesine sebep oluyor, en sonunda da babasının ölümüne sebep oluyor. öff ömür törpüsü bir karakter yaratılmış. bu kız üzerinden baba-kız ilişkisi alabildiğine ajite ediliyor, ki babanın öldüğü sahnede krasinski'nin içine çağan ırmak kaçıyor.

mantık hataları dedik. belirtilmiş burada da. yaratıkların kmlerce uzaktan sesi duymaları ama bi pençe mesafesindeki insanların soluklarını duymamaları gibi türlü mantıksızlıklar mevcut. hakeza öykü yer yer jump scare'lerle ilerletiliyor. kahramanlık vazifesi de dönemin (dönem #metoo dönemi) klişesi gereği kadınlara veriliyor. evlatları için kendisini kurban eden babadan sonra anne, yaratığı öldürerek insanlığın da kurtarıcısı oluyor. fakat öykünün şu tarafını sevdim: tehlike karşısında ebeveynlerin evlatlarını daima susturmaları, konuşturmamaları, "hayatta kalmak istiyorsan başını eğ, sus geç, konuşma, tepki gösterme, köşene çekil ve otur" mesajlarını evlatlarına vermeleri... filmin ilk yarısının sessiz çekilmiş olması, işaret diliyle iletişimin sağlanması, doğum anı sevdiğim diğer şeyler. velhasıl orijinal değil, pek çok filmden alınmış fikirlerle doldurulmuş, mantık hataları mevcut, ajitasyona da kaçıyor, gene de keyifli bir film. onca soruna rağmen sıkılmadan izledim.

spoiler
hesabın var mı? giriş yap