şükela:  tümü | bugün
 • christopher isherwood romanı;
  yalnız değil ama tek başına olan bi adam, profesör yanılmıyosam *
 • cevireni fatih ozguven olan bir kitap.
 • christopher isherwood 'un türkçedeki ilk romanıdır. tek başına bir adam adıyla, metis, 1987 'den sonra 2005 yılında tekrar basarak bulamayanları sevindirmiş, okumuşları gülümsetmiştir.

  okuru, kendini yabancı hisseden bir adamın içinde gezdirir.

  george, kaliforniya'da bir üniversitede ders veren elli yaşlarında, ingiliz asıllı bir profesördür. yaşamını paylaşan arkadaşı jim'i bir araba kazası sonucu kaybetmiştir. ama yaşamayı sürdürmek zorundadır. komşu evlerin çocuklarına kızarak; aldous huxley hakkında ders vererek; tenis kortundaki sarışın delikanlının görüntüsünü zihnine yerleştirerek; öteki öğretim üyeleriyle çene çalarak; kocası tarafından terk edilmiş bir kadın arkadaşıyla kafa çekerek... öğrencilerine yaşı ve ingilizliği, toplumun geri kalanına ise eşcinselliği nedeniyle yabancılaşmıştır.
  "arka kapak"
 • kapağını david hockney 'in 1968'de yaptığı ,isherwood ve don bachardy resminin süslediği kitap. ancak minik bir oyunla: resmin sadece isherwood 'u gösteren yarısı kullanılarak... tek başına...
 • elton john'un 1978'de çıkardığı bernie taupin* ile çalışmadığı ilk albümdür. buna rağmen 1973'ten sonraki albümlere göre daha bi güzeldir.

  1- "shine on through" – 3:45
  2- "return to paradise" – 4:15
  3- "i don't care" – 4:23
  4- "big dipper" – 4:04
  5- "it ain't gonna be easy" – 8:27
  6- "part-time love" – 3:16
  7- "georgia" – 4:50
  8- "shooting star" – 2:44
  9- "madness" – 5:53
  10- "reverie" – 0:53
  11- "song for guy" – 6:35
 • skins'ten tanıdığımız nicholas hoult'un da oyuncular arasında olduğu, vizyon tarihi haziran 2010'dan önce gözükmeyen film.
 • kitabi okumadan filmi izlerseniz benim gibi, style vs substance ikileminin hiiiiic farkina varmadan cok guzel anlar yasarsiniz.
  moda tasarimcisi bir yonetmenden de bu beklenirdi diye ozetlenebilir sinematografi. sinematografiyi attim bi yana, colin firth'e hayran olmamak elde degil. uzun yillardir, ben diyim iki sen de uc, boyle acting gormediydik. bir dolu donemsel gondermeler var ama oyle bir tarih kurgulamasi filmi degil bu, oldukca bireysel bir bakis acisi var, ustelik bir outcast'in acisi.
 • inanilmaz guzel bir soundtracki olan film. abel korzeniowski nin golden globe adayi score'una hayran kalmamak elde degil. sadece muzigi icin bile izlenebilir. soundtracki cikar cikmaz arsivlere eklenmeli.
 • önce tom ford yüzünden izlemek isterken aldığı yorumları okuduktan sonra uzun zamandır heyecanla gösterim tarihini beklediğim ilk film haline gelen, 3 dalda golden globe adayı film. ayrıca nicholas hoult'a verilen kenny rolü için ilk imza atan isim jamie bell'miş ancak kendisi çekimlere gelmemiş.