şükela:  tümü | bugün
 • 1 ocak 2016'dan itibaren, her türlü motosikleti kullanmak için verilen ehliyet. almak için 24 yaşını doldurmak veya a2 tipi ehliyet ile 2 sene geçirmek gerekiyor.
 • yeni ehliyet yönetmenliğine göre 35kw (~ 47 hp(beygir)) gücünden yüksek motosikletleri kullanmaya ehil kişilere verilecek ehliyet sınıfıdır. bu ehliyete başvuru şartı olarak 2 yıllık a2 sınıfı ehliyet sahibi olmak ya da 24 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

  bugün antalya'da aradığım yaklaşık 20 sürücü kursundan sadece 2 tanesi bu belgeyi verdiğini söyledi. bunlardan birisi de 125 cc lik bir motosikletinin 35kw dan yüksek olduğunu idda ederek bu beyanda bulundu. sürücü kurslarının bu ehliyeti verememsinin sebebi ise bu sınıfa ilginin çok olmadığı ve yeni motosiklet alma gereksiniminden kaynaklandığını söylüyorlar. dolayısıyla bu belgeyi verebilen kurslar fiyatları yükselttikçe yükseltiyor.

  yönetmelik

  edit : yönetmelik eklendi.
 • 24 yaşını dolduran herkesin diğer koşullar aranmadan başvuru yapabilecekleri ehliyet türüdür. yönetmelikte tarifi "gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen iki tekerlekli motosiklet" şeklinde ifade edilir.
 • a1 ve a2 ehliyet sınıflarıyla parkur sınavı aynıdır. ancak bu durum büyük sıkıntılar doğurmaktadır. bu parkur sınavında 8 cizme diye tabir ettiğimiz iki adet, çapları 6 metre olan dairenin içinde dönme olayı malesefki güçlü motorların(a sınıfı ehliyetle kullanılanlar) bu gücü daha güvenli kontrol etmek için dizayn edilmiş şase uzunluğu ve gidon turu dezavantajlarıyla neredeyse imkansız hale gelmektedir. heleki cruiser diye tabir edilen motorlar ile cambazlık derecesinde yetenek istemektedir.

  hal böyle iken a sınıfı ehliyet almak için başvuracağınız sürücü kursunun motorsikletini oğrenmeden sakın kayıt olmayın.

  sınav sonrası gelen edit : motorsikletin rolanti ayarı yükseltilerek kendi kendine yavaş bir şekilde gitmesi sağlanırsa 8 çizme olayı yapılabiliyor. hem yarım debriyaj hem biraz firen hem gazı kontrol etmekten çok daha kolay oluyor böylesi. yaptım oradan biliyorum.
 • 2016 öncesinde alınmış a2 ehliyet direkt olarak a sınıfı olarak geçiyor yeni ehliyete geçince.

  internette ciddi bir bilgi kirliliği var bu konuda. 24 yaşından küçük olan ve 2 yıllık a2 ehliyeti olmayanların a sınıfı ehliyet alamayacağı yazıyor.

  iki şartı da sağlamamama rağmen yeni ehlieyimde a sınıfı da var. epey de sevinçliyim bir daha uğraşmayacağım a sınıfı için.
 • yaşınız eğer 24 üzerindeyse diğer motosiklet sınıfları yerine a sınıfı almak çok mantıklı. çünkü bu sınıfı alırken kullandığınız parkur ve sınav şartları tamamen aynı. fark olarak size 250cc bir motosiklet yerine 700cc bir motosiklet veriyorlar. sınavda gazlamak gibi bir durum söz konusu olmayacağı için büyük ve konforlu bir motosiklet kullanmak daha kolay olabiliyor.

  not:tamamı kişisel görüşümdür, gidip denemeden kursa başlamayın.
 • sahip olduğum ehliyet sınıfıdır. a sınıfı bir ehliyet sahibi olduğunuzda, yeni tip ehliyetinizin üzerinde a - a1 - a2 diye otomatik tamamı yazar. çünkü motosiklet sınıfında en kapsayıcı olandır.
 • direk bu ehliyeti almak istiyorum ama önce ya a2 ehliyeti al yada honda eğitimine katıl ondan sonra al diyorlar. doğrusu ne yapacağımı şaşırdım.