şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkçeye "sokak kedisi bob " olarak çevrilen, yabancı yayınevi'nden çıkan bir kitap.

  http://www.idefix.com/…asp?sid=x4athqcr7k3kcujewinx

  gerçek bir hayat hikayesi. londra'da yaşayan evsiz ve rehabilitasyonda olan eski eroin bağımlısı james bowen sokaklarda şarkı söyleyerek hayatta kalmaya çalışmaktadır. sokakta bulduğu hasta sokak kedisini tedavi ettirmek için evine alır ve hayatı bundan sonra değişir. bob ismini verdiği kedisi iyileştikten sonra her gün onunla londra'da otobüsle seyahat ettikten sonra sokakta şarkı söylerken ona eşlik etmeye başlar ve olaylar gelişir...

  james ve bob'un videoları:

  http://www.youtube.com/watch?v=pccd1ulea4a

  http://www.youtube.com/watch?v=9ba1pehrazo

  bob ayrıca kitap çıkmadan önce youtube'da zaten "big issue cat bob" olarak tanınmaktaymış.

  zevkle okunan, kalbinizi ısıtacak bir kitap. herkese tavsiye edilir.

  özellikle benim gibi kedileri hayatlarını değiştirmiş olan insanlar daha çok sevecektir.

  ek: ayrıca yayınevi bu kitabın ilk bölümünü küçük bir kitapçık haline getirmiş ve kitapçılarda ücretsiz olarak bulunabiliyor. çok güzel bir uygulama. şahsen ben önce bu kitapçığı aldım, okudum önce. beğenince sonradan kitabı aldım.
 • james bowen isimli bir sokak müzisyenin yazdığı, hayatına bir sarmanın -ki bob diyeceğiz kendisine- girişiyle , düzeninin nasıl da farklı yöne şekillendiğini anlattığı kitabıdır.

  edebi eser falan değildir ama sıcak, samimi, sizi bağlayan, tatlı bir kitaptır. hatta yoğun kitap okuyan arkadaşların 1-2 gün içerisinde rahatlıkla bitirebileceklerini düşünüyorum.

  buradan kitabı inceleyebilirsiniz.

  kitabı okuduktan sonra veya önce vidyolarını izlemek isteyenler için.
 • bugün öğlen tatilinde okumayı bitirdiğim kitap. okurken zaman zaman gerçek olamaz dediğiniz taraflar çıkıyor hatta bu adam kedinin sırtından para kazanıyor diye kızabiliyorsunuz da. ama sonunda bob ve james'in iki iyi dost olduğunu anlıyorsunuz.

  orta değer bloglardaki yazılar gibi, okuması rahat bir kitap, iki gün içerisinde bitiyor. bir tesadüf eseri iki canlının hayatlarının değişiminin hikayesini anlatıyor. eğer bir kediniz varsa, minik bob ile kendi kedinizin davranışlarını karşılaştırıyorsunuz. yeri geliyor gülüyorsunuz yeri geliyor bob'un başına gelen olaylara kendi kedinizin başına gelmiş gibi heyecanlanıp, panik yapıyorsunuz.

  umarım tüm insanların bob gibi ( kedi olması önemli değil, köpek olur, tavşan olur, kuş olur, at olur, böcek olur...) dostları olur.
 • ilk kez okuduğum kitaptaki kahramanları görebildiğim eser. benim için her zaman biyografik eserler gözümde daha önemlidir. bu kitapta sokakta görebileceğimiz bir kedinin, bir insanın hayatını nasıl değiştirdiğine tanık olmak insana ayrı bir haz veriyor. (bkz: ilkler unutulmaz)
 • içinizi ısıtacak bir hikaye...

  http://kitapbocegim.blogspot.com/…-james-bowen.html
 • henüz başındayım ama son günlerde okumayı seçtiğim en güzel kitap diyebilirim. uzun zamandan beri bir şey okurken gülümsemeyi hatta kahkaha atmayı başaramamıştım, bu kitap onu yaşatıyor. edebi bir eser değil, çok basit bir dille yazılmış ama yazarın amacı da bu değil zaten. o samimiyet insana daha sıcak geliyor ayrıca james'in bütün yaşadıklarına rağmen merhamet duygusunu kaybetmemeyi başarmış bir insan olması gerçekten ona olan saygımı kat kat arttırıyor. tahmin ediyorum ki bir kediyle yaşamış olmayanlar sıkıcı bulacaktır bu kitabı, çünkü kediyle tanışmasından hastalığına kısırlaştırma operasyonuna kadar her şeyi çok detaylı yazmış ve kedi sahibi olmayan bu detayları sıkıcı bulabilir. ama kısmen aynı şeyleri yaşamakta olan bir erkek kedi sahibi olarak yer yer gözlerim dolarak, yer yer kahkaha atarak okumaktayım. ayrıca bob gerçekten inanılmaz bir kedi. benim kedimin ortalığı yıkacağı durumlara inanılmaz sakin tepkiler veriyor, kıskanmadan edemedim ki benim kedim nispeten uyumlu ve sakin bir hayvandır (sadece vetleri sevmiyor pek). bu iki canlının birbirine olan güveni ve sadakati gerçekten insanı umutla dolduruyor.

  edit: james ve bob'un hikayesinin küçük bir özeti diyebileceğim bir video.
 • aldıgım aksam baslayip uyumadan bitirdim. gozumu kırpmadim desem yeridir. hele ki sonunda internetten goruntulerini izlemek... cok keyifliydi
 • insanın içini ısıtan sıcacık bir öykü. bir solukta bitirdim. bir kedinin, bir insanın hayatını ne kadar olumlu yönde etkilediğini anlatan harika bir kitap.

  kitabın kapağındaki bob'un resmi zaten başlı başına bir güzellik.
 • ödül falan almaz ama hikayenin kapağında ki sarman'ı her gördüğünüzde yüzünüzde koca bir gülümseme oturtur cinsten kitap. ne kadar kurgu ne kadar gerçek bilmiyorum ama son derece kolay akan özellikle o sarman'ın zekiliği ve oturuş şekli ile herkese tavsiye ederim. özellikle youtube videolarını izledikten sonra.
 • insanı feci şekilde kıskandıran kitap. allahım o bob kedisi nedir öyle adamın omzundan inmiyor. ben benimkini alayım dedim, sonuç: bir omuzlarım kalmıştı çizilmedik, o da oldu. kucağa bile alamıyoruz ki bizim namerdi.