şükela:  tümü | bugün
  • lisede zorla okutulmuş olmasına rağmen oldukça sevdiğim, sonu ile beni derinden etkileyen aşk ve fedakarlık üzerine bir roman... yapılan fedakarlıklar ve kitabın sonu bana genç werther in acılarını hatırlatır...
  • charles dickens (kendisi ingilizdir) tarafından yazılmıştır, güzel bir romandır. ama değil genç werther in acılarına benzemek (sonu itibariyle de olsa), onunla kıyaslanamaz bile...
  • charles dickens'ın yazdığı, londra ile paris arasında gidip gelen ve asıl konusu fransız ihtilali olan eser.
  • fransiz ihtilalini en aci gercekleriyle anlatan, okurken ve filmini de izlerken gozlerimin dolmasina neden olmus eser.
  • charles dickens'ın fransız ihtilali ile ilgili gelişmelere ingilizlerin dikkatini çekmek için yazdığı acıklı roman. ihtiras, aşk, çıkar ilişkilerinin anlatılıdığı romandaki semboller de muhteşemdir.

ingiliz oduncunun giyotin yapılması için fransaya gönderdiği ingiliz ağaçları

st. antoine mahallesindeki yoksulların yere dökülen şarabı içmek için kapışmaları

dr. manette'in hapisten çıktıktan sonra ayakkabı yapmaya devam etmesi. roman ilk yazıldığı zamanlarda günlük ve haftalık olarak tefrika edildiği için manette'in ayakkabı yaptığı her bölümde fransayı ihtilali bir adım daha yaklaştıran sosyal olaylar cereyan etmektedir. dickens'da romanı yazarken bunlara atıf yapmak için dr. manette'i ayakkabı tezgahının başına oturtur, okuyucuya yaklaşmakta olan ihtilalin ayak seslerini duyurmak için...
  • 1958 yapimi en unlu sinema uyarlamasini ralph thomas yonetmis, dirk bogarde, dorothy tutin ve cecil parker ba$rol oynamistir.
  • daha sonra charles dickens'la yapilan bir söyleside kendisi: "i like my sidney"(sidney'imi seviyorum) gibi ilginç bir tümce atmistir ortaya. bu, onun ezilene ve fedakar olana duydugu gönüldasligi sergiler.
  • lise hazırlıkta zorla okutulan, buna rağmen sevilen, güzel, vurucu kitap. fakat cnbce de yayınlanan filmi üzerimde aynı etkiyi yaratamamıştır.