şükela:  tümü | bugün
 • iki adet afet abla * * ve iki adet siyah delikanlıdan kurulu; 70'lerin sonundaki disko dönemi'nin en çok satmış hitlerinden boogie oogie oogie'nin sahipleri, grammy ödüllü disco-funk grubuydu. e var mıydı başka hitleri? tabi ki de vardı; kyu sakamoto cover'ı sukiyaki olsun, bir rescue me olsun, yine bir the miracles cover'ı i'll try something new olsun, 80'lerin hemen başında amerikan r&b ve pop listelerinde boy gösterip kaybolmuşlardı... rahmetli george duke'un elini attığı 'rescue me', çıktığı sene * funky four plus one grubunun that's the joint isimli eski okul rap hit'inde sample edildi, hatta sıfırcı müzik eleştirmeni robert christgau funky four'un single'ını 1980 senesinin en iyi şarkısı seçti...
 • the beatles'ın 1963 çıkışlı please please me adlı ilk albümünden hoş bir şarkı.

  sözlerini de yazayım da tam olsun

  a taste of honey... tasting much sweeter than wine

  i dream of your first kiss and then
  i feel upon my lips again
  a taste of honey... tasting much sweeter than wine

  oh i will return, yes i will return
  i'll come back for the honey and you

  yours was a kiss that awoke my heart
  there lingers still, 'though we're far apart
  that taste of honey... tasting much sweeter than wine

  oh i will return, yes i will return
  i'll come back (he'll come back) for the honey (for the honey) and you
 • başrollerini rita tushingham, robert stephens, dora bryan ve murray melvin'in paylaştığı;annesi alkolik olan 17 yaşında bir kızın hayatını anlatan 1961 yapımı film.yönetmeni tony richardson.
 • shelagh delaney nin kadınların zihinlerinin genç olmadığına inanıp 3 yıl yaşlı doğduklarını düşündüğü oyunu.
 • ric marlow ve william robert scott bestesi olan ve cesitli kereler yorumlanmis bu sarkinin quincy jones yorumu da kacirilmamalidir. 1962 yilinda verve 'den cikan quincy jones big band bossa nova albumunde en sonuncu sarki olarak yeralir. sarki albumun ilk basiminda yeralmasa da, sonraki basimlara eklenir. sanki "kendi aramizda bir calalim, eglenelim, 60larin new york'unda hatta manhattanninda yanimizda little black dress uzerine boynunda incileriyle endam eden audrey hepburn varmiscasina yuruyelim, sampanya kadehimizi hayata kaldiralim" duygusu verir. muhtesemdir. julie london yorumu da benzer bir sekilde etkileyicidir.
 • harika şarkı. bi de kısacık. ne zaman başlayıp bittiği anlaşılmıyor. rüya gibi.
 • ben the beatles' ı şeker çocuklar olarak hissetmiyorum fakat bu parça kesinlikle onların iç burkan sayılı eserlerinden birisi.
  ama öyle öldüm bittim değil, gururlu bir burukluk.
  umut vaadediyor çünkü.
 • üzerine türkçe sözler yazarak 'şarkı yazma' olayına ilk başladığım şarkılardan biridir..o zamanlar türkiye'de yaşıyordum..şaka maka hala da türkiye'deyim!
 • the beatles'ın debut albümü please please me'nin b yüzünün 5. parçası, 11 şubat 1963 günü kaydedilen parçalardan biridir. esasen bobby scott/ric marlow imzalıdır.rock n roll dünyası için bir klasik olduğunu yaklaşık 250 kadar sanatçı tarafından coverlanmasından anlıyoruz.

  şarkının beatles coverı single olmamasından mütevellit herhangi bir liste başarısı yakalamamıştır, fakat herb alpert versiyonu 1966 yılında büyük sükse yapmış, o yıl grammy ödülü dahi almıştır.

  şarkı daha önce de belirttiğimiz gibi 11 şubat 1963 tarihindeki gün boyu süren oturumlarda kaydedilmiş olup, ilk oturumda hakkı verilerek tamamlanmıştır. ilk 5 kayıt tüm vokaller doğaçlama şekilde gerçekleştirilmiş, 5. ve son kayıt enstrüman ve vokal kalitesi en iyi olarak alınmıştır. sonradan paul 6. ve 7. kayıtlarda tekrar vokal yapmış; 7. kayıt en iyisi olarak alınmıştır, böylelikle şarkı albümdeki double tracked tek şarkı olmuştur, herhalde bu ünvanlı ilk the beatles şarkısıdır da.(olabilir yani, tahmin.)

  şarkı 60'ların başında orijinal olarak çıktığına göre pek çok yerde canlı olarak çalmıştır elemanlar, zira anlaşıldığı kadarıyla o dönemin akdeniz akşamları gibi bir şeymiş bu şarkı da.

  ayrıca paul sanki bir soundtrack gibi okumuş şarkıyı, çok garip; insanın aklında film sahnesi gibi şeyler beliriveriyor. vokaliyle, geri vokaliyle herşeyiyle tam bir şarkı bu; john'un hasta sesi gerçekten belli, çok güzel, hoş.