şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beni salya sümük ağlatmayı başarmış ilk kitaptır.

  daha önce kitap okurken duygulandığım hatta gözlerimin yaşardığı olmuştur mutlak surette, ama beni bu kadar içine çekip de bir karakterin yasını tutturacak, kurgusal bir ömrün ardından ağlatacak bir kitap olabileceğini hiç düşünmezdim. velhasıl adam öyle güzel tasvirlerle yazmış, karakterleri öyle güzel geliştirmiş ki, okuyanda hikayeye birebir tanık olma hissi yaratıyor ve insan sanki karakterleri birebir tanıyormuş gibi etkileniyor olup bitenden.

  dedim ya, beni salya sümük ağlatmayı başarmış ilk kitaptır. bu duruma ben bile o kadar şaşırdım ki, tam olarak ifade edemedim kitabın etkisini. diyeceğim o ki, kitapsever bir kişilikseniz mutlaka bulun ve okuyun. umarım türkçe çevirisi de en kısa zamanda yapılır.
 • türkçesi bin muhteşem güneş adıyla everest yayınlarından çıkmış kitap.
 • the kite runnera oranla çok daha başarılı bulduğum roman. içerisinde afganistan'a dair çok daha fazla şey bulabilirsiniz. ayrıca ilk roman gibi mululuğun bir amerikan rüyasına bağlı olduğunu da ima etmiyor. çok daha sosyal içerikli bir roman olmuş. romanın sonsöz kısmında khaled hosseini unchr'da çalışma fırsatı bulduğunu söylüyor. ayrıca unchr'i daha iyi tanimak, yaptiklari hakkinda ya da genel anlamda, sığınmacıların içinde bulunduğu olumsuz şartlar hakkında bilgi almak isteyenler için ise unchr'in websitesi adresini vermeyi de ihmal etmemiş. (www.unrefugees.org) the kite runner'i sevdiyseniz bu kitabı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
 • meryem'le leyla'nın, yolu kesişen iki kadının, iki hayatın öyküsünü, aynı zamanda da afganistan'ın sovyet işgali öncesinden başlayarak günümüze kadar gelen öyküsünü anlatan bir roman. peşinden sürükleyen bir hikaye, sade ve akıcı bir dil, acı ama gerçek hayatlar, kadın olmanın, doğmanın çoğu zaman mücadele ama bazen de kabullenmişlik, boyun eğme olduğu geri toplumlar, inançlar, dinler...

  "nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar..."

  "küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar... "

  insanların, özellikle kadınların, doğdukları yere, topluma ve içinde yaşamak zorunda oldukları kültüre göre kaderlerine boyun eğişleri...
  bazen geçmişe, bazen özgürlüğe duyulan özlemin içiçe geçmiş hali...

  sürekli geriye gittiğimiz bir devirde bile aslında böyle bir ülkede doğmuş olmakla, tabi ki bir kadın olarak, ne kadar şanslı olduğunuzu bir kez daha farkediyorsunuz.
  keyifle okunacak, düşündürecek, aynı zamanda zırlatacak bir roman.
 • çok çarpcıcı ve güzel bir roman. son cümlesi başlıbaşına bir gözyaşı sebebi.

  ancak benim aklıma takılan bir küçük detay var. ben, amerika bin ladin icin afganistan'a saldırdı falan diye hatırlıyorum ne garip. oysa kitaptan anladığımıza göre özgürlük getirmiş. böyle son sayfaları okurken bir amerikan bayrağı dalgalanmaya başladı ki gözümün önünde of of. demokrasinin yılmaz savunucusu amerika birleşik devletleri ile gurur duydum bir kez daha. afganistan'da yaptığı mükemmel reformlar ırak'ta da bekliyoruz artık ne diyeyim. ağzına sağlık khaled hosseini.
 • --- spoiler ---
  "tıpkı kuzey yıldızının her daim kuzeyi gostermesi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da her zaman bir kadını gösterecektir"

  birebir olmasa da buna benzer bir cümleyi barındıran ve bunu örneklerle gösteren, kitabı okumadığınızda karakterleri içlerinde bulundukları durumlarda tek başlarına bıraktığınızı hissettirdiği için "bir kerede baştan sona okuyayım da bitsin herkesin eziyeti" diye düşünmenin kaçınılmaz oldugu bir khaled hosseini kitabıdır.
  --- spoiler ---
 • okuduklarınızla öfkenizi yenmekte zorluk çekeceğiniz kitaptır.
 • bir hafta içinde okuyup bitirdiğim, bu dönemde duygu dünyamın derinine nüfuz etmesi nedeniyle rüyalarıma da girmiş olan, the kite runner*'dan sonra hayal kırıklığına uğratmamış kitaptır. yüreğime dokundu, sürükledi ve çok ama çok etkiledi.

  * uzaklarda da olsa, bir yerlerde, duygularını çıkarlarının ve paranın önüne koymuş, dostluk/ vefa/ iyilik bilen kocaman kalpli insanlar 'da' var.

  bunu bilmek çok güzel.*
 • afganistan'da tarihsel gelisimin insani degerlerden yana olmadigini, kadin olmanin ise hayatta kalmayi daha da zorlastirdigini konu eden, derinden etkileyen bir kitaptir.