şükela:  tümü | bugün
 • strese az dayanikli kisiliklere verilmis bir nickname de denebilir. lider olmalari kendilerine aci verir cunku herseyi kontrol etmek isterler. guvenemeyince de herseyi kendileri yapip cok yorulup geberirler.
  mesela bu basligin ukte evreninden sahibi a tipi bir kisilikse ukte dolana dek bayag bir stres olmus olabilir, ulan ne zaman dolcak, yenisini soramiyorum, kendim mi doldursam bikbikbik demis olabilir.
 • psikoloji ilmiyle daha ciddi ilgilenen ulema takımı a tipi kişilikleri obsesif kompulsif tanımı altına sokmaktadır
 • iki ana ozellik bu tip kisiliklerde belirleyici olur. ilk ozellik fena bir sabirsizlikhalidir oyle ki bu tip insanciklar simdiki zamanda yasayamaz hep gelecekteki beklentilere odakli yasarlar ve tabii ki korkunc endise icindedirler. ikinci ozellik ise hic dinmeyen ve surekli estiren bir hircinlik halidir, manyakca araba kullanma, esya kirip dokme vb. sevimsiz hareketler sikca gorulur. bu tip kisilige sahip arkadaslardan uzak durulmasi siddetle tavsiye edilir, zira bu kisilik ozelligi olarak tanimlanan garip haller bulasicidir. hatta bulasicilik turu olarak grip ya da nezle turunden virutik durumlara cok benzerler. a tipi kisilik virusu bunyeye bir defa bulasti mi yeni buldugu organizmada farklilasir, cogu zaman da kuvvetlenir ve teroru topluma yayma misyonu boylece basariya bir adim daha yaklasmis olur.
 • hükümran ve kendilerini hep ilk sırada tutan, bu yüzden de çevrelerinde yardımsever olarak tanınan kişilik. zor bir kişilik. küçük bir "a" ilen büyük bir "a" olmaya çalışarak geçer ömürleri.
 • bir şekilde negatif olan kişiliktir. a-normal, a-sosyal, a-sempatik (bunu uydurdum) gibi.
 • kusursuzluğu, rekabetçiliği seven hırslı yapısıyla grup içinde baskın oluveren sabırsız kişilik. iş, kariyer ve yönetim olgularında başarılı bir profili öngörse de fazla stresin bünyedeki yamultucu etkisiyle sağlığa darbe vurulur. hatta ömrünüzü yer bitirirsiniz kusursuzluk derken. bakmışsınız gene büyük adam olamamışsınız. bir c tipi kişilik geliştirip harmanlamak lazım özellikleri. relax olmak gerek hayatta.
  (bkz: kalp krizi)
  (bkz: ülser)
 • rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici kişilik sahibi, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzına sahip,daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan,kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan kişilik olarak tanımlanmaktadır.
 • sahip olanların diğerlerine oranla kalp ve damar hastalıklarına bağlı erken ölümlere ve başka tür birçok bedensel hastalığa maruz kalma ihtimalinin daha fazla olduğu hede.