şükela:  tümü | bugün
 • cildin sağlığını, gözlerin iyi görmesini, doku onarımını sağlayan vitamin. ıspanak, havuç, kayısı, vb. 'de bulunur. eksikliğinde solunum sistemi direncini kaybeder, cilt kurur, çabuk yaşlanır. (bkz: aman diyim)
 • bilimum akne, sivilce tedavisi gorenlerin almasının yasaklandıgı vitamin turudur. cunku bu tur tedavilerde a vitamini kompleksli ilaclar kullanılır ve a vitamini yagda eriyen bi vitamin oldugundan fazlası toksik etki yaratır.
 • (bkz: retinol) (bkz: retinoik asit)
 • vucutta biriken vitaminlerden biridir. fazlasi adami oldurur. 96 orta buyuklukte domates gibi bi miktari goturuyordu sanirim. 100 gram kutup ayisi karacigeri de yeteri.
 • (bkz: a wing)
 • -a vitamini ciğer, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerden alınır. bunun yanında a vitamininin ön maddesi olan beta karotenin bulunduğu sarı, turuncu ve koyu yeşil sebze ve bazı maddelerden alınan beta karoten ile vücut gerekli a vitaminini yapar.

  -a vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve çok fazla alınırsa vücutta birikip toksik olabilir.

  -a vitamini de beta karotenler gibi kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir, bağışıklık sistemini uyarırlar ve hücreler arası iletişimi sağlarlar.

  -a vitamini, hücre büyümesini ve çoğalmasını düzenler. hücre çekirdeğindeki dna'nın duplikasyonunu kontrol eder.

  -a vitamini eksikliği cilt ve akciğer kanseri oluşumunda önemlidir.
  bebek bekleyen anneler dikkat! a vitamini alıyorsanız dozuna dikkat edin, en iyisi siz de beta karoten olarak alın.

  -inanması güç ama her yıl dünyada 500 bin kişi a vitamini eksikliği yüzünden kör oluyormuş!
 • "vitamin a" da denir
 • eksikliginde insani agaca ceviriyomus

  http://www.internethaber.com/…_detail.php?id=113454
 • wapf.org a göre çoğunlukla hayvansal gıdalardan alınması gereken vitamin. aynı omega 3 lerin epa ve dha ya sentezlenmesi gibi beta karotenler de a vitaminine çevrilebilir ama sağlıklı bir insanda ancak 6 birim betakarotenden 1 birim a vitamini elde edilebilir, ve şeker hastaları ve tiroit bezinde sorun olanlarda hiç elde edilemez. bu yüzden morina balığı karaciğeri yağı veya inek karaciğeri benzeri hayvansal ürünler bol miktarda tüketilmelidir. önerdikleri kullanım günde 10000 iu a vitamini ve 1000 iu d vitamini. kaldı ki weston price'in 1930'larda yaptığı sağlıklı beslenen topluluklarda insanlar günde ortalama 50000 iu a vitamini tüketiyordu. bu kadar a vitamininden zehirlenmez miyiz sorusuna gelince, kutuplardaki araştırmacılarda kutup ayısı veya fok ciğeri yediklerinde, milyonlarca iu doğal a vitamini aldıklarında baş ağrısı, kusma, deri soyulması gibi belirtiler oluşuyor, ama a vitamini yüksek gıdalar almayı bıraktıklarında iyileşiyorlar.
  sentetik a vitamininde ise, günde 100000 iu a vitaminini aylarca kullanan kişilerde zehirlenmeler olabiliyor.
 • eksikligi korluge hatta olume bile yol acabiliyormus.
  su anda dunyada 100 ila 140 milyon arasi cocukta vitamin a eksikligi var.