şükela:  tümü | bugün
 • david lindsay diye bir adamin cok sevdigim bir romani, anlatim super olmasada hayran oluncak fikirler, sahneler vardir.
  rica ediyorum okuyun:
  http://www.litrix.com/arcturus/arctu001.htm
 • ithaki yayınlarının bilimkurgu serisi sayesinde tanıştığım büyüleyici eser. tolkien'in heyecanla okuduğunu söylediği eserde yabancı bir gezegene yapılan yolculuk işleniyor. başlarda biraz sıksa da baş karakter maskull'un tormence gezegenine inmesiyle kitap sizi avcunun içine alıyor. hayalgücü, gizem ve yaratıcılığın çok ileri seviyede olduğu eser 1920'de yayınlanmış ve tolkien'den alan moore'a bir dolu yazarı etkilemiş. hayal gücünün nereye kadar gidebileceğini görmek için sayfaları çevirirken sabırsızlandığımı söylemeliyim. özellikle bilimkurgu okurlarının kaçırmaması gereken bir eser.

  "özgür olabilmesi için insanın kendisine ait bir evreni olmalı."
 • fantezi, felsefe ve bilim kurgu içinde iyi ve kötünün doğasının keşfi ve bunların varlık ile olan ilişkilerini birleştiren sıra dışı bir eser.

  uzun zamandır sadece bilim kurgu okuyorum. hani bilmeyenler derler ya "bilim kurgu ne ya, gezegenler uzaylılar bunları mı okuyorsun" diye. bu kitap işte onlara tokat gibi bir cevap niteliğinde. tam da benim sevdiğim bilim kurgu edebiyatı tadında. içinde insan doğası, felsefesi, korkusu, psikolojisi; cinsiyet; tanrının ve şeytanın sorgulanışı vb. sosyal ve psikolojik irdeleyişler olan ve bunları ufkumuzun ötesinde dünyalarda okuyucuya aktaran bir kitap.

  ithaki tarafından basıldı ama metis'in özdeyişini de burada belirtmeden edemeyeceğim:

  (bkz: iyi bilim kurgu iyi edebiyattır.)