şükela:  tümü | bugün
 • oscar wilde'ın en önemli oyunlarından biridir. gerald geleceği parlak zeki bir çocuktur. lord illingworth bu gencin babasıdır ama çocuk bunu henüz bilmemektedir. birgün bir davetde olaylar gelişir. sevdiği adam tarafından çocuğu ile terk edilen mrs. arbuthnot, yıllar sonra çocuğunun babası lord illingworth ve oğlu gerald'ın yakınlaştığını ve ex-manitasının oğlu üzerine planlar yaptığını, o'nunla ilgili kariyer tasarıları kurduğunu, bunu yaparken yine kendisini hiçe saygığını görür. yıllarca kendini lekelenmiş (evlilik dışı çocuk, o zamanlar helal karıya demiyorlar böyle durumlarda) olarak gören ve kendisini cemiyet hayatından çekip dikişe vuran mrs.arbuthnot çetin cevizdir ve oğlu için mücadele eder, oğlunun sevdiği bir kız vardır bizim balamoz bu kıza yanlış hareket yapar gerisi spoiler oluyor. ne kadar spoiler legalize edildiyse de ben anlatmam. bu arada benim favori karakterim lady hunstanton'dır. inanılmaz güzel sözler barındırdığını sanırım belirtmeye gerek yok. bir kaç tane attırayım:

  " twenty years of romance make a woman look like a ruin; but twenty years of marriage make her something like a public building"
  " nothing spoils a romance so much as a sense of humour in the woman"
  " the soul is born old but grows young. that is comedy of life. and the body is born young and grows old. that is life's tragedy."

  çok var böyle çok. okuyun. wilde adıyla okuyun. her şeyi sözlükten beklemeyin.
 • adiyla ve konusuyla bu oyuna gönderme yapan a man of no importance isimli bir film vardir. böşrolünü albert finney'in oynadiği filmi suri krishnamma yönetmiştir.
 • gerald: i suppose society is wonderfully delightful!
  lord illingwogirth: to be in it is merely a bore but to be out of it simply a tragedy
  gibi önemli bir repliğin geçtiği çember i anımsatan bir oscar wilde oyunu
 • oscar wilde'ın dilinin ne kadar zarif ve hafif olduğunu kanıtlayan tiyatro oyunlarından birisi: kendini öne çıkarma arzusu gütmeyen, hırstan yoksun eser.
 • daisy ridley 'in yakında yer alacağı projelerden.

  her eve imdb
 • sonia purnell'ın, 2. dünya savaşı'nda yaptığı cesur eylemlerle savaşın seyrini değiştiren amerikalı kadın casus olan virginia hall'ın biyografisini anlatan kitabın adı.

  edit: imla.
 • topluma ayna tutan güzel bir eser. yazar efendi keşke bazı diyalogları daha detaylı işleseydi. mühim konuşmaları kısa, yüzeysel konuşmaları uzun tutmuş gibi. hoş, topluma ayna tutarken farklısını okusak oyun kendini bozmuş olurdu, ayrı mesele.

  "tüm düşünce ahlaka aykırıdır. özünde yıkım yatar. bir şeyi düşünürseniz öldürürsünüz. hiçbir şey düşünülmüş olmakla başa çıkamaz."