şükela:  tümü | bugün
  • küçük esnafın 2 tl 'ye sattığı ürünler a101 ve bim'de 80 - 90 kuruş.
    küçük esnaf 50 kuruşluk suyu 1 tl - 1.5 tl'ye satıyor. fiş kesmezler, vergi ödemezler. ee ne yapalım amk göz göre göre gidip kazık mı yiyelim bu şark kurnazlarından ?
  • 1 liralık ürüne 3 lira fiyat belirten, fiş istediğinde kavga çıkaran, ürünü iade etmek istediğinde kabul etmeyen, müşterisine bayat, tarihi geçmiş ürün satmaya çalışan, dükkanına işine bir gram yatırım yapmayan küçük esnafa verilen zarardır. hemen hemen her ilde a101 ve bimler açıldıktan sonra küçük bakkal olarak işe başlayıp onlarca şubeyle devam eden marketler var.

işini düzgün yapamayan insanların para kazanamaması serbest piyasaya aykırı bir durum değil.

edit: imla. hatamı düzelttiği için @collision course'a teşekkür ederim.
  • küçük esnaf denilen hırsız, arsız, dolandırıcı, dükkana giren kadınların arkasından dakikalarca atıp tutan herifler zarar etmesin direk batsın
  • küçük esnafın halka soktuğu kazık pardon, verdiği zarardan asla daha büyük değildir
  • süpermarketlerin verdiği zarar olarak değiştirebilirsek ekleyeceğim bir durum var.
    evimin altında bir bakkal var ama ben ondan gidip yoğurt, ayran gibi ürünleri almıyorum. neden? adam havalar soğuk diyerek kışın dolap çalıştırmıyor.
    sen benim aldığım ürünün bozuk çıkması dolayısıyla hem maddi hem de manevi kayıba uğrayacağımı düşünmüyor elektrikten kar etmeye kalkıyorsan bu şekilde zarara devam edersin kardeşim dedim en son hocam alışveriş yapmaz oldun dediğinde.
  • bir örnek de ben vereyim ;

geçen gün bebeğe mama lazım oldu yakında bir eczane var oraya gittim aptamil marka mama için 80 tl fiyat verdi, fiyatları da bilmiyorum ama çok geldi, tamam dedim bakıcam, yakınlarda migros var oraya girdim, aynı mama 62 tl, 60 tl üstü alışverişte 1 kg çay 12 liraya geliyormuş, onu da aldım toplam 74 tl tuttu.

düşünün mamanın yanında 1 kg çay aldım ve 6 tl cebimde kaldı! beni düşünmeyeni ben neden düşüneceğim?

edit : aklıma geldi bir örnek daha anlatayım;

5-6 ay önceydi, acelem olduğu için ve ayaküstü diye bir bakkal dükkanına girdim, (bkz: marlboro touch aqua) istedim, bakkal da gençten bir oğlan yüzüme bakmadan kalmadı dedi, fakat rafa baktığımda orada sigara vardı, dedim abicim bak orada var sinirli ve yüksek bir ses tonuyla olasa sana neden vermeyeyim tarzı birşeyler söyledi, ben de bağırdım filan, kavga etmeye değer bir konu olmadığı için çıktım gittim dükkandan. yani durduk yerde dert sahibi oldum, sinir stres oldum. hayatımda bir kere bile herhangi bir kurumsal markette böyle bir olay yaşamışlığım yoktur. bir daha da herhangi bir bakkaldan içeri adımımı atmadım( alkol hariç o da mecburen )
  • küçük esnaf artık halka orospu çocukluğu yapamıyor.
    çünkü kapısına gelen herkesi sikmeye çalışan orospu çocuğu küçük esnafın artık kimse kapısını çalmıyor.
    herkesler bim'de, a101'de.
    zamanında milleti siken bu orospu çocuğu küçük esnaf bile bazı ürünleri bim'den, a101'den alıp marketinde 2 katı fiyata satıyor.
  • bu kafayla yaklaşılan örnekler tek taraftan bakıldığında mantıklı gözüksede işin özünde mantıksızdır.

bazı örnekleri şuraya bırakıyorum;
    - minibüsçüler işsiz mi kalsın diyerek metro ve metrobüs yapımına engel olunması.
    - uber taksicilere zarar veriyor denilerek daha ucuza daha iyi hizmet alımının engellenmesi.
    - online alışveriş kısıtlansın, magaza işletmeleri işsiz mi kalsın denilmesi.

bunun devamı fabrikalarda endüstri 4.0 a geçilmesin işçiler ne olacak şeklinde devam edecek. oysaki dünya gelişiyor ve bu gelişime ayak uydururken bazı meslekler ve ticari yapılanmalar doğarken bazıları yok olur önemli olan eskiyi korumaya çalışmak değil yeniye ve toplum için faydalı olana uyum sağlayabilmektir.

edit: endüstri 4.0 örneğim konuyu açan arkadaşa fazla gelmiş. ilişkilendiremediğiniz her şey ilgisiz demek değildir, bazen sizin bilgi düzeyiniz ilgi kurmak için yeterli olmaya bilir, bunu da göz önünde bulundurun. değişen işletme birimlerinin toplum dinamiği ve mikro/makro ekonomi üzerindeki etkileri konusunda en güncel sorundur ekonomi 4.0, tıpkı bundan 20 sene önce toptancıların doğrudan halka inmeye başlayacak ortamı bulduğu zamanki gibi (bu konu arkadaşın şikayetinin özü oluyor). gerçi ilişki kurabilmen için bahsettiğin konunun iktisat bilimi içerisindeki karşılığını bilmene gerekte yok aslında ama neyse... birde şu "cahil" kelimesini en çok cahil insanların kullanması mide bulandırmaya başladı.
  • bakkal ali abi vardı bizim, bir de adını hatırlamadığım 2 bakkal daha.
    bakkal ali abi 10 liraya aldığını 12 ye satardı, diğer bakkallar 15, 17 ye satarken. ali abide şişe su son zamlara kadar 50 bile değil 25 kuruştu, şimdi 40 kuruştan veriyor.

ali abi market oldu, yanına a 101 ve bim açıldı. ali abi hala devam ediyor..

diğer 2 bakkal battı.
  • bim ve a101 türü marketlerin doğmasına sebep olan, söz konusu işletmelerdir.

cin şişeden çıktı bir kere.