şükela:  tümü | bugün
405 entry daha
 • bim ve a101 türü marketlerin doğmasına sebep olan, söz konusu işletmelerdir.

  cin şişeden çıktı bir kere.
 • süpermarketlerin verdiği zarar olarak değiştirebilirsek ekleyeceğim bir durum var.
  evimin altında bir bakkal var ama ben ondan gidip yoğurt, ayran gibi ürünleri almıyorum. neden? adam havalar soğuk diyerek kışın dolap çalıştırmıyor.
  sen benim aldığım ürünün bozuk çıkması dolayısıyla hem maddi hem de manevi kayıba uğrayacağımı düşünmüyor elektrikten kar etmeye kalkıyorsan bu şekilde zarara devam edersin kardeşim dedim en son hocam alışveriş yapmaz oldun dediğinde.
 • (bkz: yangın)
  (bkz: hortum)
  (bkz: itfaiye)
  (sıralama size kalmış)
 • bir örnek de ben vereyim ;

  geçen gün bebeğe mama lazım oldu yakında bir eczane var oraya gittim aptamil marka mama için 80 tl fiyat verdi, fiyatları da bilmiyorum ama çok geldi, tamam dedim bakıcam, yakınlarda migros var oraya girdim, aynı mama 62 tl, 60 tl üstü alışverişte 1 kg çay 12 liraya geliyormuş, onu da aldım toplam 74 tl tuttu.

  düşünün mamanın yanında 1 kg çay aldım ve 6 tl cebimde kaldı! beni düşünmeyeni ben neden düşüneceğim?

  edit : aklıma geldi bir örnek daha anlatayım;

  5-6 ay önceydi, acelem olduğu için ve ayaküstü diye bir bakkal dükkanına girdim, (bkz: marlboro touch aqua) istedim, bakkal da gençten bir oğlan yüzüme bakmadan kalmadı dedi, fakat rafa baktığımda orada sigara vardı, dedim abicim bak orada var sinirli ve yüksek bir ses tonuyla olasa sana neden vermeyeyim tarzı birşeyler söyledi, ben de bağırdım filan, kavga etmeye değer bir konu olmadığı için çıktım gittim dükkandan. yani durduk yerde dert sahibi oldum, sinir stres oldum. hayatımda bir kere bile herhangi bir kurumsal markette böyle bir olay yaşamışlığım yoktur. bir daha da herhangi bir bakkaldan içeri adımımı atmadım( alkol hariç o da mecburen )
 • kemal sunal'ın atla gel şaban filminin başında esnafa borç dağıttığı sahneyi öncelikle izlemelisiniz.

  esnaf her zaman zor zamanlarda kara borsacılık yapmıştır ve fiyatları aşırı yükselterek insanları kazıklamıştırlar. ürün tedarik etmede ve satmada başarısız olmuşlardır. gelişen ihtiyaçlara cevap vermekte zorlandıklarından ve hizmet kalitesi yerlerde olduğundan batmaları iyi olmuştur.
 • küçük esnaf artık halka orospu çocukluğu yapamıyor.
  çünkü kapısına gelen herkesi sikmeye çalışan orospu çocuğu küçük esnafın artık kimse kapısını çalmıyor.
  herkesler bim'de, a101'de.
  zamanında milleti siken bu orospu çocuğu küçük esnaf bile bazı ürünleri bim'den, a101'den alıp marketinde 2 katı fiyata satıyor.
 • büyüklerimiz der ki "kendi düşen ağlamaz" sen şark kurnazlığı yaparsan elin oğlu koyar enseye şaplağı mal gibi bakarsın.

  geçen gün evin karşısındaki marketten yoğurt aldım 4 tl gibi bişeydi.

  üzerimde nakit yoktu kartı uzattım;

  -minimum limit 5 tl.
  +tamam o zaman 5 tl çek dedim marketçi kız mal gibi dondu kaldı.

  limit ne abicim? sen o pos cihazından 1 kuruş dahi işlem yapabilecekken limit ne?
 • afedersiniz ama sikimde olmayan durum, bu esnafın ortasına sandık koysan yüzde 80 akp çıkar.
 • umrumda olmayan zarardır.

  bim'in 27 tl'ye sattığı çayı 35 tl'ye satıyor küçük esnaf dediğiniz.

  ama onlar sürümden kazanıyor diyenler bi siktirsin gitsin lütfen. devir ekonomi devri kimse kusura bakmasın.

  favori sıralamamı da yapayım.
  1- bim
  2- migros
  3- a101
  4- şok

  edit: imla.
 • sadece küçük esnafa değil türkiye ekonomisine zarar vermişlerdir. bu tip süper marketler doların ucuz olduğu zamanlarda hep ithalat yaparak hem cari dengeye tecavüz etmiş ve dövizi yurtdışına akıtmışlardır. aynı zaman da küçük esnafı bitirerek tekelleşmiş böylece adil rekabet kavramını ve serbest piyasa ekonomisini de sikip atmışlardır.

  edit : olsunlar olmasınlar demiyorum ama planlı,programlı, denetimli olsun öyle her mahalleye bir bim bir şok açmak ülkede yaşayan bebeğinden memuruna çiftçisinden siyasine kadar herkese zarar verir. bu zarar öyle 3 gün 3 hafta 3 ayda görünmez. bu yüzden dış güçler plan program yaparken en az 5 yıllık 10 yıllık 25 yıllık programlar yapıp ona göre çalışırlar.

  edit 2 : yahu amına koyayım bu entryden nasıl benim mahalle bakkalı olduğumu fikrine kapıldınız. sikeyim sizin şu önyargılarınızı ben.
  tekelleşme diyorum, ithalat diyorum, serbest piyasa, adil rekabet diyorum adam bana

  --- spoiler ---

  küçük mağaranda beni sikemediğin için üzüldün mü pezevenk bakkal

  --- spoiler ---

  diye mesaj atıyor. vay babanın şarap çanağına yaa......
226 entry daha