şükela:  tümü | bugün
798 entry daha
  • sadece küçük esnafa değil bütün topluma zarar vermektedir.
    - iş yapamayan küçük esnaf doğal olarak harcama yapmayacaktır dolayısı ile etki katlanarak artacaktır.
    - sadece bakkala değil, manava, kasaba, televizconcuya, kozmetikçiye, mandıraya, şaküteriye, çerezciye, havlucuya, çorapçıya, terlikçiye, sucuya ve daha bir çok esnafa zarar vermektedir.
    - tedarikçiler bakkallara ürün vermek yerine zincir marketlere domalacaktır. bu süreçte küçük üreticilerin pazarlık gücü büyük üreticiler kadar olmayacaktır.
    - zincir marketten iş almayı başaran da huzurla çalışamayacaktır, çünkü yarın öbür gün rakipler 1 kuruş alta girerse zincir market onları tercih edecektir.
    - özetle bu şekilde zengin zamanla daha zengin olurken fakir daha da fakirleşecektir.

bu tip indirim marketlerin şehir içinde ve her köşe başına açılması yasaklanmalıdır. şehir dışında araba ve toplu taşıma ile ulaşılabilen noktalarda kısıtlı sayıda indirim market kurulmasına izin verilebilir. ayrica sadece fason urun satmamalari, yerel markalara raflarinda yer vermeleri, tekelci sekilde cogalmamalari, gida guvenligi, isci ve insan haklari, rekabet yasalarina uygun olarak calismalari saglanmalidir, cok sıkı denetlenmelidir.
  • millette para yok ki, bakkala gidiyorsun kartla geçicem diyorsun ama komisyon yeaaa diyip 5 tl kitliyor. a101 bim bunlarda sorunsuz.
  • bana küçük esnafın verdiği zarardan fazla değildir.keske araba tamir hizmetlerini tamirat tesisat hizmetlerini de migrostan alabilsek de sanayici ustalarla muhatap olmasak.
  • kırıkkale benim aslen memleketim.

bu adamlar geçen sene akp'ye yüzde 42 oy verdi. ilk millet bahçesi burada açıldı. ilk beleş keki yediler ve akp'ye koşa koşa oy verdiler.

peki galaktik imparatorumuz reis ne demişti: bakkallar da köyüne dönsün.

diyeceklerim bu kadar.
  • hakediyorlar bence. 2 liralık şeyi 4 liraya itelemeye çalışıyorlar. sigara satarken kredi kartı olunca 50 kuruş farkı olur yalnız diyen,zaman zaman tüm marketlerden bile pahalı olan fırsatçı esnaflar kapansın gitsin bencede.
  • a101, bim vs olmasa 70-80lerdeki gibi stokçuluğu görürdünüz.

öptürtmeyin küçük esnafınızı, milleti öptükleri yeter onca sene.

** zarar değil, hizaya getirme
  • ciddi boyutta olan zarardır. bu başlıkta küçük esnafa küfreden bir sürü arkadaş var. haklı oldukları bir çok nokta var elbette. ancak fiyat konusuna katılmıyorum. fiyat konusunda 2 önemli husus var
    1- bahsi geçen zincir marketler için bir çok marka özel üretim yapıyor ve özel fiyat veriyor.(sadece kendi marketlerinde sattıkları ürünlerden bahsetmiyorum, piyasada her yerde bulabileceğin ürünlerden bahsediyorum) evet bu marketler o kadar güçlendi ki fabrikaların üretim bölümüne kadar girip kendine özel ürün yaptıracak kadar söz sahibi oldu. özel üretimden kastım elbette ki kalitesi daha düşük ürünler. bu ürünler senin mahallendeki yerel markette satılan ürünle ambalajından barkoduna kadar aynı ancak içeriği düşük kalite. sen tabi bunu bilmediğin için "oooo ne kadar ucuza aldım amk" diye seviniyorsun. kaynak; bizzat sektörün içinde olan ben ve benim götüm. dileyen inanmayabilir. ısrar gelince aşağıya linkler bıraktım. durumu az çok çıkarabilirsiniz.
    2- aracılar. yani küçük esnaf direkt fabrikadan mal çekemiyor. o malı ona ulaştıran aracıların kar payı eklendiğinde fiyat artıyor. yani bir mal, zincir markete 10 tl'ye geliyorsa o küçük esnafa 12-13 tl'ye geliyor. sonra siz de oooo 1 liralık malı 3 liraya satıyor pezevenk diye küfrediyorsunuz.

edit: arkadaşlar zaten 2.maddeye toptan alışları, vadeyi vs ekleyebilirsiniz. bunlar da fiyat konusunda önemli etkenler. ama birinci maddeye inanmıyorum diye mesaj atmayın. her yerde reklamı dönen hepinizin bildiği ürünler, fabrikalarında aynı ambalajlara koyularak farklı içerikte üretiliyor.

büdüt: arkadaşlar ben gidin mahallenizdeki yerel marketten alışveriş yapın demiyorum. herkes dümdüz küfrediyor neden pahalı satıyorlar diye. sektörün içinden biri olarak ona bir açıklama getirmek istedim. sen küfür etmek istiyorsan yine et. sonuçta küçük esnafın, orta marketlerin hepsi minnoş cici bici amcalar değiller. zaten karakterleri de benim yazdıklarımı bağlamıyor.

cedit: yahu ab ülkelerinde o kadar denetimin prosedürün içinde bile bunu yapıyorlar türkiye'de mi yapamayacaklar. hepimiz cebimizi düşünüyoruz ama bazı arkadaşlar at gözlüğüne verdiği paraya acımıyor sanırım. link bu verdiğim link ab ülkelerindeki gıda firmaları için. temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde bunun tillahı var tillahı.

dayanamadım editi: gözle görülebilen küçük bir örnek
    şu linkteki arkadaş da şampuanın nasıl bozulduğuna kafa yoruyor. şampuan bozuk değil arkadaşım. içeriği farklı o yüzden.
    alın gözünüz doysun.
    biraz da kola örneği verelim 1 2 3 4 5
    şikayetçi olanların çoğu kendisine bozuk ürün denk geldiğini zannederek şikayet oluşturmuş. halbuki bu ürünler düşük fiyattan satılması için bu marketlere özel bu şekilde üretilip satılıyor.

bunlar da gramaj olarak eksiltilen, bu marketler için özel üretilen ürünlerden kesitler.
    1 2 3 .
    yani bu kadar ürünü market çalışanları açıp boşaltamaz(hem açıldığı anlaşılır, hem de çalışanların bu durumu sızdırmayacağını garanti edemezler) kısacası hem içerik olarak hem gramaj olarak fabrikadan böyle oynanarak geliyor bu ürünler. gramaj olarak çok fazla karşımıza çıkmaz, çünkü daha kolay anlaşılır ancak içerik konusunda her şey yapılıyor. hala bana "ne farklı üretimi amk öyle şey mi olur" demeyin.

son: bu konu hakkındaki bilgisizlik sebebiyle başlık açma ihtiyacı hissettim ve (bkz: ucuzluk marketlerindeki içeriği oynanmış ürünler) başlığını açtım. gündeme taşımak isteyenler buyursun.
  • küçük esnaf denen çakalların halka verdikleri zararın yanında hiç kalır.

adam hepsiburada'dan, dükkanında satmak için omo bulup almış. gelip burada şikayet başlığı açılıyor.

(bkz: #113489652)

normalde de para taşımaktan hoşlanmam da şu salgın sürecinde hiç taşımıyorum artık, küçük esnaf denen zerzevatin dükkanına gidip de 1 -2 liralık bir şey alsan kredi kartını geçirsen ağzını burnunu uzatıyor. ben tüketiciyim kardeşim, ne yapıyorum bu durumda?

kredi kartıml sadece sakız alırken bile gülümseyen kasiyeri olan zincir markete gidiyorum.

kaldı ki bir küçük esnafta sadece o kücuk esnaf denen çakal para kazanirken küçücük bir zinci marklt şubesinde 15-20 kisi ekmek yiyor. fırını, taşımacılık yapanı falan hariç..
  • rahmetli dayım keşke bugünleri görseydi..

yıllar önce carrefoursa adana şubesini açtığında söylediği lafı hala unutmam.

"biz 1980'lerde kahrolsun kapitalizm diyerek yürüyüş yaparken mahalle bakkalı kendisini kapitalist görüp bizi koministler bu binada toplanıyor diyerek polise gammazlardı.."

şimdi gördünüz kimmiş işçi sınıfı kimmiş kapitalist.

umarım e-alışveriş biraz daha artar da ağlama sırası a-101'e bim'e dükkan kiralayanlara gelir.
  • küçük esnaf da a101 ve bim’den alışveriş yapıyor, zararı böylece çıkartmaya çalışıyorlardır.
155 entry daha